fbpx



Materinstvo Dobro je znati Ishrana bebe po mesecima

Ishrana bebe po mesecima

Kada postanete roditelj shvatite da bebin plač kojim mališan zahteva obrok zna da bude ogromna dilema. Šta beba sme da jede? Kada smemo uvesti čvrstu hranu i koliko puta beba sme da ima obrok? 

Zašto je bitna ishrana vaše bebe?

Prvih godinu dana je ključno za svaki dalji razvoj deteta, bilo fizički ili psihički. Hrana koju dete uzima u prvoj godini života jako utiče na kasnije zdravlje, visinu, težinu, metabolizam i imuni sistem Vašeg deteta. 

Ishrana bebe u prvih šest meseci

Dojenje je apsolutno najbolji način ishrane deteta u prvih šest meseci. Ovaj način ishrane ima mnogo prednosti i kada su same mame u pitanju, a ishrana bebe može biti isključivo vezana za majčino mleko u prvih pola godine. 

Majčino mleko u sebi ima sve potrebne hranljive sastojke, ali su tu i antitela, antimikrobi, enzimi i anti-inflamatorni faktori, uz naravno masne kiseline koje pomažu razvoju mozga. 

Osim što je hrana za bebe, Vaše mleko se ponaša i kao jedna velika apoteka pošto pomaže detetu da se bori sa bolestima i mikrobima koje ga napadaju. Neka istraživanja čak pokazuju da su deca koja su u prvih šest meseci dojena kasnije razviju mnogo zdraviji apetit i preferiraju zdravu hranu u odnosu na slatkiše ili brzu hranu. 

Nije zgoreg ni to što dojenje pomaže majkama da smršaju i skinu kilograme koje su dobile u trudnoći, a pomaže i u izgradnji emotivne veze između majke i deteta. 

Treba naravno reći da same majke moraju izbegavati unošenje alkohola i kofeina, ali i morskih plodova. Ono što vi jedete ulazi u vaše mleko i zbog toga samoj ishrani koja bi trebalo da u sebi ima što više svežeg voća i povrća treba dodati i potrebne suplemente poput tableta i kapsula Femibion 2

Pravilna ishrana bebe do šest meseci ukoliko mleko nije dovoljno

Iako je majčino mleko najbolja moguća hrana za bebe, pravilna ishrana bebe može zahtevati i neke dodatke u prvih šest meseci. 

Moderni način života mnoge majke ostavlja sa izuzetno malo vitamina D u telu, te zbog toga je moguće da ćete morati putem suplemenata da unosite ovaj vitamin. 

Ukoliko ste veganka, vašem detetu će nedostajati vitamin B12, a deci koja su rođena prerano je vrlo često potrebno unošenje većih količina gvožđa u organizam. 

Bebe rođene carskim rezom možda će imati problema sa imunitetom, pa bi ishrana bebe morala da sadrži probiotsku formulu koja će joj pomoći da se izbori sa bolestima i virusima. 

Pravilna ishrana bebe pored dojenja treba ponekad da sadrži i vodu, pogotovo ako beba ima problema sa dijarejom. 

Šta ako beba neće da sisa? Da li se treba „plašiti“ formule?

Ukoliko beba neće da sisa, razlozi za to su opisani u ovom tekstu  i u velikom broju slučajeva taj problem je rešiv. Ipak, nemojte se osećati krivom ukoliko ne dojite svoje dete. Ukoliko je ishrana vaše bebe bazirana na formuli, dete će se sasvim normalno razvijati.

Formula čak ima i neke dobre strane poput toga što će putem nje dete sigurno dobijati dovoljno vitamina D i gvožđa za svoj razvitak.

Ishrana bebe nakon dojenja

U prvih 4 do 6 meseci organizam bebe nije dovoljno razvijen da bi mogao da svari većinu hrane. Odojčad su spremna da jedu čvrstu hranu kada dupliraju svoju prvobitnu težinu, a potrebno je i da mogu da drže glavu uspravno, sede, te da mogu da gutaju. 

Čvrsta hrana za bebe prvo treba da bude dodatak dojenju ili formuli, a nikako odmah zamena za njih. Bitno je znati i to da je bebi potrebno vreme da se privikne na promene u ishrani i da ishrana bebe od 6 meseci i kasnije treba da se menja vrlo postepeno. Predlaže se da period između isprobavanja dve nove vrste hrane bude najmanje tri dana.

Ukoliko beba loše reaguje na hranu koju je probala, sačekajte bar mesec dana dok joj je opet ne ponudite.

Uvođenje čvrste hrane u ishranu bebe od šestog meseca (tabela)

Vrsta namirnice 6. mesec 7. mesec 8. mesec 9. mesec 10. mesec 11. mesec 12. mesec
Žitarice kukuruzno brašno, proso, pirinač, palenta ovas, pšenica, raž, spelta, ječam heljda
Meso belo meso piletine i ćuretine jagnjetina i teletina junetina, tamno meso junetina tamno meso svinjetina
Povrće krompir, bundeva, karfiol, šargarepa, tikvica, brokoli, celer, prokerlj, grašak blitva, zelje, spanać, patlidžan, špargla, paprika, luk, praziluk, rotkva pasulj, sočivo, boranija, kupus, keleraga, kelj, pečurke, paradajz
Voće jabuka, kruška, kajsija, breskva, šljiva, banana dinja, dunja, trešnja, višnja, smokva jagoda, kupina, borovnica, brusnica, malina, grožđe

Ishrana bebe nakon dojenja treba da izgleda otprilike ovako:

  • Prvo uvedite pirinač
  • Potom u ishranu deteta polako uvodite razno povrće
  • Nakon toga na red dolazi voće
  • Tek onda probajte da mališanu ponudite hranu koja u sebi sadrži više proteina

Namirnice na bazi pirinča su uvek dobar početak, jer je jako mali rizik od bilo kakvih alergija ili sličnih problema koji se mogu javiti na početku uzimanja čvrste hrane.

Povrće treba uvesti pre voća, jer sadrži manje šećera u sebi, a puno je hranljivih materija potrebnih detetu. Ishrana bebe povrćem treba da startuje od slatkog krompira, cvekle, šargarepe i sličnog povrća koje je lako za kuvanje i pasiranje. 

Potom, ishrana bebe treba u sebi da sadrži i voće. Njega treba pažljivo unositi jer je moguće da će beba kojoj prva čvrsta hrana bude voće posle očekivati da svaka hrana bude slatka, pa će odbijati povrće i meso. 

Ishrana bebe nakon dojenja ne treba prebrzo da bude obogaćena voćem, jer bebe jako teško vare fruktozu. Prvo voće koje treba dati detetu je svakako banana, a potom treba probati sa jabukama, kruškama i breskvama. 

Do mesa se dolazi tek kasnije. Naravno da pravilna ishrana bebe u jednom trenutku treba da u sebi sadrži i dobro termički obrađeno i usitnjeno meso, ali je potrebno vremena da se probavni i digestivni trakt dovoljno razviju kako bi mogli da se „izbore“ sa hranom životinjskog porekla.

Pravilna ishrana bebe nakon prve godine

Kada se proslavi prvi rođendan organizam vašeg deteta je već dovoljno razvijen da može da svari većinu raspoložive hrane. 

Beba tada sme da jede avokado, orašaste plodove, mahunarke, belanca te neke vrste mesa i ribe. No, sa mesom svakako treba biti oprezan jer može doći do problema sa varenjem. 

Ne treba žuriti sa uvođenjem jaja, kikirikija, morskih plodova, kravljeg mleka, žitarica i soje u ishranu bebe. 

Koristan trik pri uvođenju nove hrane Vašem detetu je da to radite kada je dete najgladnije, jer će tada najradije probati nešto potpuno novo i drugačije. 

Koliko je hrane potrebno bebi?

Bebe intuitivno znaju koliko im je hrane potrebno i treba im verovati. Ipak, ukoliko ih hranite na silu ili im uvodite neadekvatne namirnice u ishranu, ovaj osećaj može da se poremeti. 

Pratite nivoe gladi koje oseća Vaše dete i dobro obratite pažnju na to koju hranu voli, a koju ne voli. Polako mališanu proširujte izbor hrane na koju je navikao. 

Sve ovo ide vrlo prirodno i ne treba se previše brinuti o količini hrane koju dete uzima ukoliko ne izvršite preveliki uticaj na bebu. 

Proizvodi

FEMIBION 1 - za period planiranja trudnoće i ranu trudnoću do 12. nedelje

Femibion® 1 vam obezbeđuje dovoljno folata u formi folne kiseline i Metafolina®. Metafolin® je direktno dostupan oblik folata koji telo ne mora prethodno da pretvara. Adekvatan nivo folata kod majke smanjuje rizik za razvoj defekta neuralne cevi dok se plod razvija.
Detaljnije

FEMIBION 2 - od 13. nedelje trudnoće do porođaja i u periodu dojenja

Femibion® 2 vam obezbeđuje dovoljno folata u formi folne kiseline i Metafolina®. Sadrži i druge brižno odabrane sastojke od kojih posebno izdvajamo lutein koji udružen sa omega 3-masnim kiselinama doprinosi normalnom rastu i razvoju ploda, kao i intelektualnim, motoričkim i kognitivnim sposobnostima deteta.
Detaljnije

Saveti

Nega kože u trudnoći
Nega kože trudnice U periodu trudnoće, čak i u periodu pripreme za trudnoću, nemojte zanemariti negu kože. Bitno je da se u toku trudnoće osećate lepo i samopouzdano, zato je nega kože trudnice bitna stvar. Za vreme trudnoće se u…
Pročitajte više
Vežbe u trudnoći
Psihofizička priprema trudnica Su specijalno osmišljene lagane vežbe koje su posebno prilagođene stanju u kome se nalaze buduće mame. One su od velikog značaja jer se buduće mame pripremaju za sam trenutak dolaska bebe na svet. Istovremeno im olakšavaju da…
Pročitajte više
Da li je vaš štit dovoljno jak da vas zaštiti? Važnost imuniteta u fazi pripreme za trudnoću
Šta želite da naučite Trudnoća i ishrana Vitamin B Imunitet i trudnoća Naše telo poseduje impresivne odbrambene snage, poznate kao imuni sistem, kojima blokira, hvata i neutrališe strane organizme koje prepoznaje kao pretnju. Osnovna uloga imunog sistema je uspostavljanje prirodne…
Pročitajte više

Preporučujemo

10 saveta za dobar san tokom trudnoće
Baš kao i ishrana, san u trudnoći je izuzetno važan za pravilan razvoj deteta…
Pročitajte više
Vodič za bebine prve preglede kod lekara
Kada se beba konačno rodi, kreće novi, uzbudljivi period u životu porodice. Pored puno…
Pročitajte više
Letnja ishrana za povećanje plodnosti: Šta jesti, a šta izbegavati?
Leto je vreme romantike, sanjarenja i odmora. Drugim rečima, savršeno godišnje doba za planiranje…
Pročitajte više