Folna kiselina i Metafolin® – aktivan oblik folne kiseline
Predivan je osećaj znati da se vaša beba razvija dobro i da ste oboje zdravi i srećni tokom devet meseci trudnoće. Dobro je znati da postoje stvari koje mogu pomoći da tako bude. Poslednja istraživanja nutricionista pokazuju da i folna kiselina i hrana bogata folatima igra važnu ulogu tokom trudnoće. Istraživanja pokazuju da je 4-12 nedelja pre trudnoće važno početi sa povećanim unosom određenih nutrijenata kao što su folati (folna kiselina, Metafolin®) i jod, kako bi se zalihe u telu povećale.
Folat spada u grupu B vitamina (B9) koji se nalazi u hrani (pileća džigerica, spanać, pirinač, citrusi, sočivo, pasulj, pšenične klice, kvasac) i spada u osetljive tzv. labilne vitamine. Dokazano je da folna kiselina ima veliki značaj u pravilnom formiranju i zatvaranju neuralne cevi fetusa (između 22. i 28. dana posle začeća). To je vreme kada veliki broj žena i ne zna da je u drugom stanju, zbog čega se potencira da je važno početi sa adekvatnim unosom folne kiseline i pre začeća. Adekvatnim unosom pre začeća će rizik od malformacija neuralne cevi embriona biti značajno smanjen.
Folna kiselina u vitaminskim preparatima zahteva transformaciju u organizmu do aktivnog oblika folata, dok je Metafolin®, biološki aktivan oblik folne kiseline koji organizam može odmah da koristi. Tokom trudnoće, kako beba raste, povećava se potreba organizma za folatima i od velikog je značaja i za majku i za plod.
Voće, povrće i hrana od celog zrna žitarica su odličan izvor folata. Iako hrana koju uzimate može sadržati folate, nutricioni zahtevi za ovim vitaminom u periodu trudnoće su povećani i teško ih je obezbediti samo iz hrane.
Šta je folna kiselina?
Folna kiselina ili vitamin B9 spada u grupu kompleksa vitamina B. Nalazi se u prirodi u raznim zelenim namirnicama kao folat. Međutim, unosom kroz ishranu, organizam apsorbuje tek polovinu folata. S toga se povremeno preporučuje dodatni unos folne kiseline kroz razne dodatke. Od izuzetnog je značaja za sintezu DNK kao i za funkcionisanje svake ćelije u organizmu. Pored ovoga, folna kiselina je još i važna u procesu stvaranja crvenih krvnih zrnaca. Manjak folne kiseline, može prouzrokovati anemiju.
Koja hrana je bogata folnom kiselinom (folatima)?
Folna kiselina je dostupna u raznim namirnicama koje koristimo u svakodnevnom životu. Ima je u semenkama, raznom zrnevlju, testenimama, pirinču, limunu. Namirnice bogate folnom kiselinom:
– Mahunarke
– Asparagus
– Jaja
– Povrće zelenog lista
– Cvekla
– Citrusi
– Špargla
– Brokoli
– Zrnevlje i seme
– Teleća džigerica
– Pšenične klice
– Papaja
– Banane
– Avokado
Zašto je folna kiselina bitna u trudnoći?
Folna kiselina utiče na razvoj neuralne cevi kod beba. U toku trudnoće se preporučuje dodatni unos folne kiseline kako bi se izbegli eventualni defekti sa kičmom i lobanjom bebe. Dodatak folne kiselina u trudnoći, smanjuje rizik od ovakvih i sličnih defekata kod bebe, zato se često preporučuje i pre samog začeća.
Značaj folne kiseline
Folna kiselina je veoma značajna za mnoge funkcije u zdravom organizmu. Potrebe za Folnom kiselinom u trudnoći se povećavaju za 100% i nije je moguće nadoknaditi samo uz pomoć korigovanja ishrane. Folna kiselina i njen značaj se ogleda posebno u procesu deobe ćelija i prilikom rasta embriona i fetusa. Posledice manjka folne kiseline se mogu manifestovati na rast, deobu, i stvaranje krvnih ćelija.