fbpx



Trudnoca Dobro je znati Stomačni virus u trudnoći

Stomačni virus u trudnoći

Virusne infekcije stomaka u toku trudnoće predstavljaju veliki rizik za buduću majku i dete.

Ukoliko se trudnica zarazi, njen organizam to teže podnosi jer održava dva života. Kada su u pitanju stomačni virusi, često se ne shvata ozbiljnost situacije pa se prepusti ,,da samo prođe’’ što može rezultirati ozbiljnijim posledicama. U periodu trudnoće ništa se ne sme prepustiti slučaju i neophodno je blagovremeno i adekvatno lečenje svakog nastalog zdravstvenog problema.

Svima dobro poznati simptomi stomačnog virusa (mučnine, dijareje, povraćanje, bolovi u stomaku i groznice) isto se emituju i kroz period trudnoće, ali imunološki trudnica se teže nosi sa njima. Nikako ne treba zanemariti ni najmanji simptom jer se virus može odraziti na razvoj ploda.

Posledice koje nosi stomačni virus su niska količina plodove vode zbog dehidriranja majčinog organizma usled virusnih simptoma. Niska količina plodove vode može značiti automatski smanjen protok krvi kroz posteljicu što rezultira usporenim rastom ploda. Ukoliko majka slabije jede u toku viroze, može se desiti da kilaža deteta kalira te se dete rodi sa niskom porođajnom kilažom. Takođe, sve ove posledice takođe mogu uticati i na psiho-fizički razvoj deteta.

Dijareja u trudnoći

Dijareja je česta u trudnoći i najčešće se javlja zbog promena u hormonima, ishrani ili povećanog stresa.

Većina dijareja u trudnoći prođe samo od sebe bez potrebe za lekovima. Ukoliko imate dijareju pijte dovoljno tečnosti kako bi izbegli dehidrataciju, jedite laganu hranu i koristite probiotike kako bi smirili stomak. [1]

Obično dijareja prolazi u roku od 2 do 3 dana. Ukoliko traje duže, javite se lekaru kako bi izbegli komplikacije.

Kako lečiti stomačni virus?

Pre svega izbegavati kontakt sa potencijalnim prenosiocima virusa, odnosno sa osobama za koje znate da imaju stomačni virus. Oni treba da razumeju vašu potrebu da ne rizikujete i poštuju odluku da odložite viđanje.

Ishrana i hidratacija tokom stomačnog virusa su od izuzetne važnosti. Trudnica, kao što smo već napomenuli, ne sme da dehidrira jer to direktno utiče na razvoj fetusa. Pobrinite se da pijete dovoljnu količinu tečnosti, bez dodatnih šećera i hemija. Ishranu treba da regulišete u skladu sa vašim mogućnostima odnosno onoliko koliko možete da pojedete pored mučnina i povraćanja. Jako je važno da uprkos svemu jedete. Nedovoljnom snabdevenoću hranljivim materijama mogu se javiti nutritivni nedostaci koji potencijalno remete razvoj ploda. Zato je dobra odluka da u ishranu uključite vitaminski suplement Femibion koji će vam nedomestiti sve neophodne nutrijente, vitamine i minerale. Tako ćete jedino biti sigurni da ste uz hranu uneli dovoljno potrebnih suplemenata za razvoj vašeg deteta.

Na kraju, ne zaboravljajte na važnost sna i odmora. Stomačna virusna infekcija zna da bude dosta istrpljujuća te je od preke potrebe da dovoljno odmarate i ne izlažete se prevelikim naporima.

Iako stomačni virus nije neka ozbiljnija bolest, u trudnoći morate biti oprezni sa svakom negativnom promenom i obratiti se lekaru na vreme. Nemojte se lečiti neproverenim lekovima i metodama jer to u trudnoći nikako nije pametno. Vaš izabrani lekar će znati kako da vas leči adekvatno u svakom slučaju, zato mu se na vreme obratite.

Zaključak

Stomačni virus tokom trudnoće može izazvati simptome kao što su mučnina, povraćanje, proliv i bol u donjem delu stomaka.

Ovi simptomi mogu dovesti do dehidracije, zato je važno pravilno reagovati.

Dijareja odnosno proliv u trudnoći može nastati zbog različitih faktora, uključujući infekcije, promene u ishrani ili hormonalne promene. Važno je održavati adekvatan unos tečnosti kako bi se sprečila dehidracija i očuvalo zdravlje majke i bebe.

Bol u donjem delu stomaka tokom trudnoće može biti posledica različitih uzroka, od normalnih promena povezanih s rastom materice do ozbiljnijih stanja. Ako je bol intenzivan ili praćen drugim simptomima, preporučuje se konsultacija s lekarom radi procene stanja.

U slučaju stomačnog virusa, trudnicama se savetuje da održavaju adekvatnu hidrataciju i ishranu, te da se dovoljno odmaraju. Uvek je preporučljivo konsultovati se s lekarom pre uzimanja bilo kakvih lekova ili suplemenata tokom trudnoće.

Proizvodi

FEMIBION 1 - za period planiranja trudnoće i ranu trudnoću do 12. nedelje

Femibion® 1 vam obezbeđuje dovoljno folata u formi folne kiseline i Metafolina®. Metafolin® je direktno dostupan oblik folata koji telo ne mora prethodno da pretvara. Adekvatan nivo folata kod majke smanjuje rizik za razvoj defekta neuralne cevi dok se plod razvija.
Detaljnije

FEMIBION 2 - od 13. nedelje trudnoće do porođaja i u periodu dojenja

Femibion® 2 vam obezbeđuje dovoljno folata u formi folne kiseline i Metafolina®. Sadrži i druge brižno odabrane sastojke od kojih posebno izdvajamo lutein koji udružen sa omega 3-masnim kiselinama doprinosi normalnom rastu i razvoju ploda, kao i intelektualnim, motoričkim i kognitivnim sposobnostima deteta.
Detaljnije

Saveti

Nega kože u trudnoći
Nega kože trudnice U periodu trudnoće, čak i u periodu pripreme za trudnoću, nemojte zanemariti negu kože. Bitno je da se u toku trudnoće osećate lepo i samopouzdano, zato je nega kože trudnice bitna stvar. Za vreme trudnoće se u…
Pročitajte više
Vežbe u trudnoći
Psihofizička priprema trudnica Su specijalno osmišljene lagane vežbe koje su posebno prilagođene stanju u kome se nalaze buduće mame. One su od velikog značaja jer se buduće mame pripremaju za sam trenutak dolaska bebe na svet. Istovremeno im olakšavaju da…
Pročitajte više
Da li je vaš štit dovoljno jak da vas zaštiti? Važnost imuniteta u fazi pripreme za trudnoću
Šta želite da naučite Trudnoća i ishrana Vitamin B Imunitet i trudnoća Naše telo poseduje impresivne odbrambene snage, poznate kao imuni sistem, kojima blokira, hvata i neutrališe strane organizme koje prepoznaje kao pretnju. Osnovna uloga imunog sistema je uspostavljanje prirodne…
Pročitajte više

Preporučujemo

Folna kiselina za trudnice
Folna kiselina je jedan od najvažnijih prenatalnih vitamina, koji svaka trudnica treba da uzima.…
Pročitajte više
Kako prepoznati i tretirati kolike ili grčeve kod novorođenčeta
Za roditelje, posebno novopečene, jedna od stvari koja izaziva značajan stres jeste glasno, neutešno…
Pročitajte više
Test za trudnoću - Sve što treba da znate
Test na trudnoću je jednostavan, jeftin i brz način da u privatnosti svog doma…
Pročitajte više