fbpx



Trudnoca Dobro je znati Simptomi trudnoće po nedeljama

Simptomi trudnoće po nedeljama

Sa prvim simptomima trudnoće i potvrdom drugog stanja, buduće majke i očevi počinju da se interesuju više o samoj trudnoći i kako izgleda njen tok, kao i simptomi iz nedelje u nedelju odnosno iz meseca u mesec.

Trudnoća ili stručnije gestacijski period, traje oko 40 nedelja i podeljena je na 3 trimestra. Svaki trimestar traje malo duže od 13 nedelja. Prvi mesec trudnoće označava početak prvog trimestra.

Ne postoji 100% siguran način da saznate kada ste ovulirali i začeli. Zbog ovoga većina ginekologa kalendar trudnoće bazira na poslednjem ciklusu, gde se kao početak trudnoće uzima prvi dan vaše poslednje menstruacije.

Po ovom kalendaru, trudnoća traje 280 dana, odnosno punih 40 nedelja ili punih 9 meseci, računajući od prvog dana poslednje menstruacije.

Najlakši način da izračunate verovatni termin porođaja jeste da oduzmete 3 meseca od prvog dana poslednje menstruacije, a zatim dodate 7 dana. Na primer, ako je vaša poslednja menstruacija počela 10. maja, oduzmite 3 meseca i dobićete 10. februar. Zatim dodajte 7 dana i dobićete 17. februar kao termin porođaja. Ipak, bez obzira na ovu kalkulaciju, sasvim je uobičajeno i normalno da se porodite i do dve nedelje ranije ili kasnije.

U ovom tekstu ćemo prikazati kako izgledaju simptomi trudnoće po nedeljama.

Šta su glavni simptomi trudnoće?

Kod većine žena, glavni simptom trudnoće je izostanak menstruacije. Drugi česti simptomi rane trudnoće su osećaj umora, nadutosti, češćeg mokrenja, primena raspoloženja i dr. Ne morate da imate sve ove simptome ako ste trudni, ali uglavnom ćete neke od njih imati. Neke žene mogu imati sve simptome, a druge samo neke od ovih.

Ukoliko vas zanima da detaljnije pročitate o simptomima trudnoće i znacima da ste u drugom stanju, to možete pogledati u ovom tekstu.

Simptomi trudnoće po nedeljama

Od 1. do 4. nedelje

Ovo su prve dve nedelje vašeg menstrualnog ciklusa i dve nedelje ovulacije. Otprilike 2 nedelje kasnije, odnosno kada je u pitanju druga nedelja od menstrualnog ciklusa, jaje koje je najzrelije oslobađa se iz vašeg jajnika i to je ovulacija. Ovulacija može da se desi ranije ili kasnije, u zavisnosti od dužine vašeg menstrualnog ciklusa. Prosečan menstrualni ciklus traje 28 dana. Nakon što je oslobođeno, jajna ćelija putuje kroz jajovod ka materici. Ako se jaje susretne sa spermatozoidom dolazi do oplodnje i nakon toga usađivanje oplođene jajne ćelije u zid materice. Na samom početku trudnoće nećete imati neke izražene simptome trudnoće. [1]

Od 4. do 8. nedelje

Simptomi trudnoće obično postaju veoma primetni kada ste u drugom mesecu trudnoće. Uobičajene nelagodnosti poput osetljivosti grudi, umora, učestalog mokrenja, gorušice, mučnine i povraćanja obično se pogoršavaju. Vaše telo proizvodi dodatnu krv tokom trudnoće, a vaše srce kuca brže i jače nego obično kako bi pumpalo tu dodatnu krv.

Od 8. do 12 nedelje 

Mnogi simptomi trudnoće iz prva 2 meseca se nastavljaju, a mučnina se često i pogoršava. Grudi nastavljaju da rastu i menjaju se. Područje oko bradavice može postati veće i tamnije. Mogu se javiti i akne ako ste im skloni.

Što se tiče telesne težine u prvih 12 nedelja uglavnom nema značajnih povećanja težine.

Od 12. do 16. nedelje

Neki od ranih simptoma trudnoće nestaju kada napunite 4 meseca. Mučnina obično opada, ali mogu javiti gorušica i zatvor. Nastavljaju se promene na grudima. Često brže dišete. Povećan protok krvi može dovesti do neprijatnih simptoma trudnoće, kao što su krvarenje desni, krvarenje iz nosa ili začepljenost nosa. Takođe, možete se osećati vrtoglavicu zbog promena u krvi i krvnim sudovima.

Od 16. do 20. nedelje

Trudnice obično osećaju pokrete fetusa prvi put tokom petog meseca. To može delovati kao lagano lepršanje ili leptirići u stomaku.

Simptomi trudnoće iz četvrtog meseca nastavljaju se i u ovom mesecu. Gorušica, zatvor, promene na grudima, vrtoglavica, kratak dah.Grudi mogu postati primetno veće.

Od 20. do 24. nedelje

Simptomi trudnoće iz četvrtog i petog meseca obično se nastavljaju. Vaše grudi mogu početi da proizvode kolostrum — rano mleko. Ovo može trajati tokom ostatka trudnoće.

Neke osobe imaju Braxton-Hicks kontrakcije kada su u šestom mesecu trudnoće. One se osećaju kao bezbolno stezanje materice ili abdomena. Ovo je način na koji materica vežba za porođaj. Braxton-Hicks kontrakcije su normalne i nisu znak rane porođaja. Ipak, obratite se lekaru ako imate bolne ili česte kontrakcije ili ako imate bilo kakve druge nedoumice.

Od 24. do 28. nedelje

Materica nastavlja da se širi kada ste u sedmom mesecu trudnoće. Bolovi u leđima su česti. Simptomi trudnoće iz prethodnih meseci se nastavljaju, mada je vrtoglavica sada ređa.

Od 28. do 32. nedelje

Možete se osećati umorno i imati otežano disanje kako materica raste prema gore. Mogu se pojaviti proširene vene ili hemoroidi. Takođe, možete dobiti strije na mestima gde je koža proširena, najčešće na stomaku. Braxton-Hicks kontrakcije, gorušica i zatvor mogu se nastaviti. Zbog pritiska materice na bešiku kontrola mokrenja je teža.

Od 32. do 36. nedelje

Fetus je sve veći i sve više pritiska vaše telo.

Uobičajeni simptomi trudnoće u ovom periodu mogu se nastaviti do kraja trudnoće. Ovi simptomi uključuju umor, probleme sa spavanjem, poteškoće sa zadržavanjem urina, proširene vene i strije. 

Od 36. nedelje do porođaja

Simptomi trudnoće u desetom mesecu uglavnom zavise od toga kada se fetus spusti u donji deo materice.

Položaj fetusa niže u vašoj karlici izaziva učestalo mokrenje i poteškoće sa zadržavanjem urina.

Vaš cerviks će početi da se otvara kako bi se pripremio za porođaj. Ovo se može desiti nekoliko nedelja pre nego što porodite, ili može početi kada započnete porođaj. Možete osećati oštre bolove u vagini kako se cerviks širi.

Šta su glavni simptomi trudnoće po nedeljama?

Kod većine osoba, glavni simptom trudnoće je izostanak menstruacije. Drugi česti simptomi rane trudnoće su osećaj umora, nadutosti, češćeg mokrenja, promene raspoloženja i dr. Ne morate da imate sve ove simptome ako ste trudni, ali uglavnom ćete neke od njih imati. Rani simptomi i znaci trudnoće su i jutarnja mučnina i povraćanje.

Ukoliko imate neki od simptoma nakon što uradite test na trudnoću potrebno je da odete kod ginekologa koji će potvrditi i nadalje voditi trudnoću.

Iako je izostanak menstruacije najčešći rani znak trudnoće, isto tako može biti izazvano i stresom, hormonalnim promenama, dok vrtoglavice i mučnine koje su takođe znak mogu biti izazvane mnogim drugim stanjima poput bolesti i infekcija. 

Ukoliko imate neki od simptoma nakon što uradite test na trudnoću potrebno je da odete kod ginekologa koji će potvrditi i nadalje voditi trudnoću.

Rano utvrđivanje trudnoće je važno kako bi se na vreme prilagodili novonastaloj situaciji, korigovali životne navike i uveli neophodnu suplementacijiu i nadzor od strane vašeg lekara za dobrobit kako vašeg ploda tako i vas, kao da bi znali šta treba da radite i šta se dešava sa vašim telom tokom trudnoće.

Kada je u pitanju period pre trudnoće i prvih 12 nedelja, preporučujemo Femibion 1.

Femibion® 1 vam obezbeđuje dovoljno folata u formi folne kiseline i Metafolina®. Metafolin® je direktno dostupan oblik folata koji telo ne mora prethodno da pretvara. Adekvatan nivo folata kod majke smanjuje rizik za razvoj defekta neuralne cevi dok se plod razvija.

Kada je u pitanju period od 13. nedelje do porođaja i tokom dojenja preporučujemo Femibion 2.


Femibion® 2 vam obezbeđuje dovoljno folata u formi folne kiseline i Metafolina®. Sadrži i druge brižno odabrane sastojke od kojih posebno izdvajamo lutein koji udružen sa omega 3-masnim kiselinama doprinosi normalnom rastu i razvoju ploda, kao i intelektualnim, motoričkim i kognitivnim sposobnostima deteta.

Zaključak

Neki od ovih ranih simptoma trudnoće, poput prestanka menstruacije i dobijanje na kilaži svojstveni su svim trudnicama, dok su pojedini česti, ali ne i obavezni. Bitno je napomenuti da je svaki pomenuti simptom drugačiji u svakom pojedinačnom slučaju. Konsultovanje sa drugim trudnicama je dobra stvar, ali se ne treba slepo voditi simptomima koje je druga žena osetila.

Svaka trudnoća je utoliko jedinstveno iskustvo da se najčešće prvi simptomi trudnoće razlikuju od trudnoće do trudnoće kod iste osobe, tako da je pogrešno očekivati istovetnu situaciju ako zatrudnite drugi ili treći put.

Takođe je jasno da su ishrana i način života tokom 40-ak nedelja trudnoće jako bitni, a pogotovo je to slučaj sa prvim nedeljama i mesecima od začeća. Zbog toga svakodnevnu ishanu treba prilagoditi potrebama i po potrebi je dopuniti određenim nutritivnim suplementima za trudnoce.

Proizvodi

FEMIBION 1 - za period planiranja trudnoće i ranu trudnoću do 12. nedelje

Femibion® 1 vam obezbeđuje dovoljno folata u formi folne kiseline i Metafolina®. Metafolin® je direktno dostupan oblik folata koji telo ne mora prethodno da pretvara. Adekvatan nivo folata kod majke smanjuje rizik za razvoj defekta neuralne cevi dok se plod razvija.
Detaljnije

FEMIBION 2 - od 13. nedelje trudnoće do porođaja i u periodu dojenja

Femibion® 2 vam obezbeđuje dovoljno folata u formi folne kiseline i Metafolina®. Sadrži i druge brižno odabrane sastojke od kojih posebno izdvajamo lutein koji udružen sa omega 3-masnim kiselinama doprinosi normalnom rastu i razvoju ploda, kao i intelektualnim, motoričkim i kognitivnim sposobnostima deteta.
Detaljnije

Saveti

Nega kože u trudnoći
Nega kože trudnice U periodu trudnoće, čak i u periodu pripreme za trudnoću, nemojte zanemariti negu kože. Bitno je da se u toku trudnoće osećate lepo i samopouzdano, zato je nega kože trudnice bitna stvar. Za vreme trudnoće se u…
Pročitajte više
Vežbe u trudnoći
Psihofizička priprema trudnica Su specijalno osmišljene lagane vežbe koje su posebno prilagođene stanju u kome se nalaze buduće mame. One su od velikog značaja jer se buduće mame pripremaju za sam trenutak dolaska bebe na svet. Istovremeno im olakšavaju da…
Pročitajte više
Da li je vaš štit dovoljno jak da vas zaštiti? Važnost imuniteta u fazi pripreme za trudnoću
Šta želite da naučite Trudnoća i ishrana Vitamin B Imunitet i trudnoća Naše telo poseduje impresivne odbrambene snage, poznate kao imuni sistem, kojima blokira, hvata i neutrališe strane organizme koje prepoznaje kao pretnju. Osnovna uloga imunog sistema je uspostavljanje prirodne…
Pročitajte više

Preporučujemo

Folna kiselina za trudnice
Folna kiselina je jedan od najvažnijih prenatalnih vitamina, koji svaka trudnica treba da uzima.…
Pročitajte više
Kako prepoznati i tretirati kolike ili grčeve kod novorođenčeta
Za roditelje, posebno novopečene, jedna od stvari koja izaziva značajan stres jeste glasno, neutešno…
Pročitajte više
Test za trudnoću - Sve što treba da znate
Test na trudnoću je jednostavan, jeftin i brz način da u privatnosti svog doma…
Pročitajte više