fbpx



Trudnoca Dobro je znati Povišena temperatura u trudnoći: Da li je opasna?

Povišena temperatura u trudnoći: Da li je opasna?

Temperatura u trudnoći nije ništa neobično i može se javiti zbog istih razloga kao i kada niste u drugom stanju – upala, virusa ili različitih zdravstvenih stanja.

U ovom tekstu ćete saznati zašto se javlja temperatura tokom trudnoće, da li je opasna po majku i bebu i kako da je snizite.

Povišena temperatura u trudnoći

Kada telesna temperatura pređe preko 37 stepeni mereno aksilarno (pod pazuhom) smatra se da je temperatura povišena. To su prvi znaci da se telo bori sa infekcijom. Neophodno je da ako ste u drugom stanju se konsultujete sa vašim lekarom i obavite pretrage kako bi se našao uzrok povišene temperature.

Temperatura u ranoj trudnoći

Ukoliko ste u prvom trimestru trudnoće i telesna temperatura je preko 39 stepeni neophodno je da zatražite lekarsku pomoć kako bi se izbegle komplikacije kako za bebu tako i za majku.

U ranoj trudnoći blago povišena bazalna telesna temperatura (oko 37°C) može biti sasvim normalna zbog hormona progesterona. Ova fiziološka pojava razlikuje se od febrilnog stanja koje ukazuje na infekciju.

Bazalna temperatura u početku trudnoće

U početku trudnoće, bazalna telesna temperatura obično iznosi oko 37.0°C do 37.2°C, mada može varirati i do 37.5°C, što je posledica povećanog nivoa progesterona. Bazalna temperatura meri se ujutru odmah nakon buđenja, pre nego što ustaneš iz kreveta, u istim uslovima svakog dana.

Zašto se javlja povišena telesna temperatura u trudnoći?

Najčešći razlozi su bakterijske i virusne infekcije koje izazivaju respiratorne probleme i infekcije urinarnog trakta, ali naravno uvek su moguća i neka druga zdravstvena stanja. Najčešći razlozi za povišenu temperaturu su:

*Prehlada
*Grip
*Upala grla
*Upala mokraćnih kanala i bešike
*Stomačni virusi
*Bakterijske infekcije

Pored povišene temperature tu su i drugi simptomi koji ukazuju na potencijalne probleme kao što su:

*Glavobolja
*Bol u grlu
*Kašalj
*Bolovi u leđima
*Bolovi u stomaku
*Groznica
*Peckanje prilikom mokrenja
*Bolovi u vratu
*Dijareja

Pored gore navedenih uzroka, može do povišene temperature doći i zbog trovanja hranom i tada je trudnici neophodna lekarska pomoć kako ne bi došlo do dehidratacije i daljih komplikacija. Pored povišene temperature u ovom slučaju se javljaju i mučnine, povraćanje i dijareja.

Da li je povišena temperatura tokom drugog stanja opasna?

Povišena telesna temperatura tokom trudnoće može izazvati zabrinutost, jer u određenim situacijama zaista može predstavljati rizik. Iako blago povišena temperatura (do 37.8°C) uglavnom nije razlog za paniku. telesna temperatura iznad 38°C, naročito ako traje duže od jednog dana, može negativno uticati na razvoj bebe.

U prvom tromesečju, kada se formiraju najvažniji organi, visoka temperatura može povećati rizik od određenih urođenih anomalija, kao što su defekti neuralne cevi. U kasnijim fazama trudnoće, povišena temperatura može dovesti do dehidratacije, kontrakcija ili čak prevremenog porođaja.

Zato je važno pratiti temperaturu i druge simptome poput kašlja, bola u grlu ili osipa. Ukoliko primetite povišenu temperaturu, nikako nemojte uzimati lekove na svoju ruku – paracetamol se najčešće smatra bezbednim, ali se pre upotrebe svakako konsultujte sa svojim ginekologom.

U većini slučajeva, uz pravovremenu reakciju, sve će biti u redu – ali oprez nikad nije na odmet.

Šta raditi ukoliko je telesna temperatura povišena u trudnoći?

Povišena telesna temperatura u trudnoći je uobičajena pojava i uglavnom nije znak ozbiljnijih problema. U najvećem broju slučajeva temperatura se povlači uz redovnu hidrataciju i odmor.

Što se tiče lekova za snižavanje povišene temperature u trudnoći nije preporučena upotreba medikamenata koje sadrže ibuprofen ili aspirin. Neka istraživanja pokazuju da je upotreba paracetamola u trudnoći sigurna, ali je najbolje da se pre upotrebe bilo kojih lekova konsultujete sa vašim lekarom.

Lagana odeća i boravak u rashlađenoj prostoriji mogu pomoći kod blago povišene temperature, kao i tuširanje mlakom vodom

Ukoliko je virusna infekcija u pitanju odmor je neohodan. Ukoliko je bakterijska infekcija verovatno će biti neophodan i antibiotik. [1]

Mere predostrožnosti

Kako bi trudnoća protekla u najboljem redu i sigurna za majku i bebu, izbegavajte mesta sa velikim brojem ljudi, naročito u zimskim periodima i sezoni virusa.

Hranite se raznovrsno i hidrirajte se redovno kako bi ojačali imunitet. Spavajte redovno i odmarajte se dovoljno. Umerena fizička aktivnost je takođe poželjna.

Izbegavajte hranu koja može dovesti do trovanja kao što je suši.

Zaključak

Povišena temperatura u trudnoći nije neuobičajena, ali zahteva poseban oprez i pažljivo praćenje, naročito ako je praćena drugim simptomima. Iako blago povišena temperatura najčešće nije razlog za zabrinutost, važno je da trudnice reaguju na vreme, konsultuju se sa svojim lekarom i izbegavaju samoinicijativno uzimanje lekova.

Redovna hidratacija, odmor i zdrav način života mogu pomoći u jačanju imuniteta i smanjenju rizika od infekcija i unaprediti zdravlje majke i zdravlje bebe.

Proizvodi

FEMIBION 1 - za period planiranja trudnoće i ranu trudnoću do 12. nedelje

Femibion® 1 vam obezbeđuje dovoljno folata u formi folne kiseline i Metafolina®. Metafolin® je direktno dostupan oblik folata koji telo ne mora prethodno da pretvara. Adekvatan nivo folata kod majke smanjuje rizik za razvoj defekta neuralne cevi dok se plod razvija.
Detaljnije

FEMIBION 2 - od 13. nedelje trudnoće do porođaja i u periodu dojenja

Femibion® 2 vam obezbeđuje dovoljno folata u formi folne kiseline i Metafolina®. Sadrži i druge brižno odabrane sastojke od kojih posebno izdvajamo lutein koji udružen sa omega 3-masnim kiselinama doprinosi normalnom rastu i razvoju ploda, kao i intelektualnim, motoričkim i kognitivnim sposobnostima deteta.
Detaljnije

Saveti

Nega kože u trudnoći
Nega kože trudnice U periodu trudnoće, čak i u periodu pripreme za trudnoću, nemojte zanemariti negu kože. Bitno je da se u toku trudnoće osećate lepo i samopouzdano, zato je nega kože trudnice bitna stvar. Za vreme trudnoće se u…
Pročitajte više
Vežbe u trudnoći
Psihofizička priprema trudnica Su specijalno osmišljene lagane vežbe koje su posebno prilagođene stanju u kome se nalaze buduće mame. One su od velikog značaja jer se buduće mame pripremaju za sam trenutak dolaska bebe na svet. Istovremeno im olakšavaju da…
Pročitajte više
Da li je vaš štit dovoljno jak da vas zaštiti? Važnost imuniteta u fazi pripreme za trudnoću
Šta želite da naučite Trudnoća i ishrana Vitamin B Imunitet i trudnoća Naše telo poseduje impresivne odbrambene snage, poznate kao imuni sistem, kojima blokira, hvata i neutrališe strane organizme koje prepoznaje kao pretnju. Osnovna uloga imunog sistema je uspostavljanje prirodne…
Pročitajte više

Preporučujemo

Povišena temperatura u trudnoći: Da li je opasna?
Temperatura u trudnoći nije ništa neobično i može se javiti zbog istih razloga kao…
Pročitajte više
Kako prepoznati i tretirati kolike ili grčeve kod novorođenčeta
Za roditelje, posebno novopečene, jedna od stvari koja izaziva značajan stres jeste glasno, neutešno…
Pročitajte više
Policistični jajnici i trudnoća
Polistični jajnici su relativno čest problem. U ovom tekstu ćete saznati šta su policistični…
Pročitajte više