fbpx



Trudnoca Mali pomagači Mučnina u trudnoći

Mučnina u trudnoći

Mučnina u trudnoći, kao jedan od najranijih simptoma, prva su asocijacija na trudnoću. Većina žena prvi put posumnja da je u drugom stanju onda kada, pored izostanka menstruacije, primeti česte mučnine i povraćanja.

Kada počinje mučnina u trudnoći?

Mučnine počinju između 4. i 7. nedelje trudnoće i obično se završavaju do 14. nedelje. Međutim, neke trudnoće do kraja budu ispraćene mučninama.

Kada se javljaju prve mučnine u trudnoći?

Prve mučnine se javljaju u najvećem broju slučajeva otprilike 4 nedelje nakon začeća. Pored mučnina, javlja se i povraćanje, a često i glavobolja u trudnoći.

Najčešće se javljaju ujutru.

Zašto se tokom trudnoće javljaju mučnine i povraćanje?

Uzrok mučnina su trudnički hormoni mada se ne može utvrditi zbog čega su kod nekih žena mučnine intezivnije a kod nekih blaže. U pojedinim trudnoćama mučnine su izraženije s razlogom, to je slučaj sa blizanačkom trudnoćom i molarnom trudnoćom u kojoj posteljica i plod nisu ispravno formirani. Treba obratiti pažnju da li se javljaju bolovi u stomaku ili još neki simptomi koji mogu ukazivati na postojanje problema. Takođe, mučnine i povraćanje su izraženiji kod trudnica koje su pod stresom.

Mučnine u trudnoći se javljaju zbog:

  • Povećanje hormona hCG – Visok nivo humanog horionskog gonadotropina (hCG), posebno u prvih nedelja trudnoće, povezan je s pojavom mučnine. [1]
  • Promene u nivou estrogena i progesterona – Hormonalne oscilacije utiču na probavni sistem i mogu izazvati mučninu.Osetljivost na mirise – Povećana čulna percepcija može učiniti određene mirise nepodnošljivima, što izaziva mučninu.
  • Nagli pad šećera u krvi – Preskakanje obroka ili nepravilan unos hrane može dovesti do mučnine.
  • Usporen rad digestivnog sistema – Progesteron opušta mišiće probavnog trakta, što usporava varenje i može izazvati osećaj mučnine.
  • Stres i umor – Psihički i fizički napor mogu doprineti intenzitetu mučnina kod trudnica.
  • Blizanačka trudnoća – Viši nivo hCG hormona kod blizanačkih trudnoća može izazvati jače mučnine.
  • Genetski faktor – Ako su majka ili sestre imale izražene mučnine, veće su šanse da će ih imati i trudnica.

Da li mučnine tokom trudnoće utiču na majku i bebu?

Mučnine su sastavni deo trudnoće i nisu zabeleženi slučajevi da škode detetu. Međutim, one utiču na majku stvarajući joj poteškoće i nelagodnosti zbog kojih može biti razdražljiva, neraspoložena i malaksala. Jedini teži problem koji mučnine izazivaju je hipermesis gravidarum, kada zbog prečestog povraćanja dolazi do stanja dehidratacije oragnizma koje zahteva bolničko lečenje.

Kako smanjiti mučninu u trudnoći?

Većina žena problem mučnina rešava instinktivno, izbegavajući hranu i proizvode čiji mirisi im smetaju ili im ukusi izazivaju mučninu. Na primer, trudnice koje su ranije obožavale kafu i njen miris privremeno prestaju da je piju jer ih sama pomisao na kafu tera na povraćanje.

Savet 1: Treba jesti manje a češće kako hrana ne bi opterećivala želudac. Trudnica ne treba da se prejeda jer posledica može biti samo mučnina i bol u želucu.

Savet 2: U redovnu ishranu bogatu vlaknima uključite Femibion, vitaminski suplement, dodatak ishrani bogat vitaminima i mineralima neophodnim za normalano funkcionisanje organizma tokom trudnoće. Zdrava i srećna mama znači i neometan rast i razvoj bebe koji uzima ono najbolje iz njenog organizma.

Savet 3: Čaj od đumbira, kao i proizvodi od đumbira, pokazali su se kao dobro rešenje kod mučnina, ali ni đumbir ne prija svakome.  Mnogi će vas savetovati da pijete  čajeve kako biste se rešile mučnina, ali treba voditi računa jer većina čajeva nije pogodna za trudnice.

Savet 4: Pre nego posegnete za bilo kakvim lekovima, setite se da šolja toplog mleka oblaže stomak i smanjuje mučninu i gorušicu.

Jedno je sigurno – mučnine su normalna i prirodna pojava u trudnoći koja najavljuje dolazak malenog bića zbog kog će svaka mučnina biti zaboravljena!

Tablete protiv mučnina u trudnoći

Kada su u pitanju lekovi i tabletu za mučnine i povraćanje, kada ste u drugom stanju ne bi trebalo da uzimate ništa na svoju ruku, već obavezno da se konsultujete sa lekarom.

Mučnina u trudnoći i pol deteta

U našem narodu često se kaže da u zavisnosti od vrste mučnine i povraćanje, vremena kada se javlja i koliko traje da može i da se pretpostavi pol deteta.

Prema nekim verovanjima, žene koje imaju jaču jutarnju mučninu češće nose devojčice, dok blaži simptomi mogu biti povezani sa trudnoćom sa dečakom. Ovo se objašnjava višim nivoom hormona hCG, koji je obično viši kada trudnica nosi devojčicu. Ipak, iako ova teorija postoji, naučna istraživanja nisu potvrdila da mučnina u trudnoći može sa sigurnošću predvideti pol bebe. Svaka trudnoća je individualna, pa intenzitet mučnine zavisi od mnogih faktora, uključujući hormonske promene, osetljivost organizma i ishranu.

Zaključak

Mučnina je jedan od ranih simptoma trudnoće koji pogađa veliki broj trudnica već u prvih nekoliko nedelja trudnoće. Njena pojava se povezuje sa povećanjem nivoa humanog horionskog gonadotropina (hCG), ali i sa drugim faktorima poput osetljivosti na mirise, promena u ishrani i naglih padova šećera u krvi.

Iako može izazvati nelagodnost, važno je napomenuti da se trudnice često pitaju da li mučnina utiče na rast i razvoj ploda – stručnjaci ističu da mučnina sama po sebi ne šteti bebi, osim u teškim slučajevima kada dolazi do dehidratacije. Jutarnje mučnine i drugi rani znaci trudnoće mogu se ublažiti pravilnom ishranom, hidratacijom i izbegavanjem jakih mirisa.

Svaka trudnoća je specifična, pa je važno osluškivati sopstveno telo i, ako su simptomi intenzivni, posavetovati se sa lekarom.

Proizvodi

FEMIBION 1 - za period planiranja trudnoće i ranu trudnoću do 12. nedelje

Femibion® 1 vam obezbeđuje dovoljno folata u formi folne kiseline i Metafolina®. Metafolin® je direktno dostupan oblik folata koji telo ne mora prethodno da pretvara. Adekvatan nivo folata kod majke smanjuje rizik za razvoj defekta neuralne cevi dok se plod razvija.
Detaljnije

FEMIBION 2 - od 13. nedelje trudnoće do porođaja i u periodu dojenja

Femibion® 2 vam obezbeđuje dovoljno folata u formi folne kiseline i Metafolina®. Sadrži i druge brižno odabrane sastojke od kojih posebno izdvajamo lutein koji udružen sa omega 3-masnim kiselinama doprinosi normalnom rastu i razvoju ploda, kao i intelektualnim, motoričkim i kognitivnim sposobnostima deteta.
Detaljnije

Saveti

Nega kože u trudnoći
Nega kože trudnice U periodu trudnoće, čak i u periodu pripreme za trudnoću, nemojte zanemariti negu kože. Bitno je da se u toku trudnoće osećate lepo i samopouzdano, zato je nega kože trudnice bitna stvar. Za vreme trudnoće se u…
Pročitajte više
Vežbe u trudnoći
Psihofizička priprema trudnica Su specijalno osmišljene lagane vežbe koje su posebno prilagođene stanju u kome se nalaze buduće mame. One su od velikog značaja jer se buduće mame pripremaju za sam trenutak dolaska bebe na svet. Istovremeno im olakšavaju da…
Pročitajte više
Da li je vaš štit dovoljno jak da vas zaštiti? Važnost imuniteta u fazi pripreme za trudnoću
Šta želite da naučite Trudnoća i ishrana Vitamin B Imunitet i trudnoća Naše telo poseduje impresivne odbrambene snage, poznate kao imuni sistem, kojima blokira, hvata i neutrališe strane organizme koje prepoznaje kao pretnju. Osnovna uloga imunog sistema je uspostavljanje prirodne…
Pročitajte više

Preporučujemo

Folna kiselina za trudnice
Folna kiselina je jedan od najvažnijih prenatalnih vitamina, koji svaka trudnica treba da uzima.…
Pročitajte više
Kako prepoznati i tretirati kolike ili grčeve kod novorođenčeta
Za roditelje, posebno novopečene, jedna od stvari koja izaziva značajan stres jeste glasno, neutešno…
Pročitajte više
Test za trudnoću - Sve što treba da znate
Test na trudnoću je jednostavan, jeftin i brz način da u privatnosti svog doma…
Pročitajte više