Gestacijski dijabetes
Jedno od stanja koje se može javiti tokom trudnoće je i gestacijski dijabetes odnosno trudnički dijabetes. U ovom tekstu ćete saznati šta je to, koji su simptomi i kako se leči.
Šta je gestacijski dijabetes?
Gestacijski dijabetes je šećerna bolest koja se javlja u toku trudnoće. Nastaje kada organizam trudnice ne produkuje dovoljnu količinu insulina – hormona koji reguliše nivo šećera u krvi. Najčešće se ispoljava između 24 – 28. nedelje trudnoće, a nestaje 6 nedelja nakon porođaja.
Može se javiti u bilo kom trenutku trudnoće, ali se najčešće javlja u drugom i trećem trimestru.
Tokom trudnoće određeni hormoni posteljice (placentarni laktogen i progesteron) smanjuju aktivnost insulina i otežavaju iskorišćavanje glukoze u ćelijama što dovodi do insulinske rezistencije.
Izvestan stepen insulinske rezistencije, kao i smanjena tolerancija na glukozu, se smatraju normalnim za kasnije faze trudnoće.
U slucaju da beta ćelije pankreasa trudnice nisu u stanju da izluče dovoljne kolicine insulina dolazi do porasta vrednosti šećera u krvi i pojave gestacijskog dijatetesa.
Faktori rizika za gestacijski dijabetes
Može se javiti kod svakoga, ali češće se javlja u sledećim slučajevima:
– trudnice starije od 30 god
– prisutna gojaznost
– dijabetes u predhodnim trudnoćama
– gestacijski dijabetes u prethodnim trudnoćama
– vaši roditelji imaju dijabetes ili brat ili sestra
– trudnica koja se puno ugojila tokom trudnoće
– sindrom policističnih jajnika
– žene koje su imale više spontanih pobačaja
– beba teža od 4000g i smrt bebe u predhodnoj trudnoći
Simptomi gestacijskog dijabetesa
Trudnice uglavnom nemaju nikakve posebne simptome. Ipak, ponekad se javljaju sledeći simptomi kada dođe do hiperglikemije odnosno povećane vrednosti šećera u krvi:
– neuobičajena žeđ
– često mokrenje
– umor
– svrab
– svrab kože i genitalija
– zamućen vid
Neki od ovih simptoma se svakako javljaju tokom trudnoće i ne moraju biti znak gestacijskog dijabetesa, tako da je analiza krvi najbolji način za otkrivanje.
Kako se postavlja dijagnoza gestacijskog dijabetesa?
Sve trudnice se u okviru rutinskih pregleda u nekoj fazi trudnoće testiraju na gestacijski dijabetes. Ovaj test se zove OGTT (test opterećenja na glukozu) i većina trudnica ga radi između 24. i 28. nedelje trudnoće. Vadi se uzorak krvi pre jela, i to ujutru, nakon uzdržavanja od hrane najmanje 10 sati.
Nakon toga popije se rastvor sa 75g glukoze. Sat vremena nakon sto se popije rastvor glukoze ponovo se vadi uzorak krvi, zatim nakon 120 min i 180 min.
Lečenje
Gestacijski dijabetes se u najvećem broju slučajeva reguliše dijetom, pravilnom ishranom i umerenom fizičkom aktivnošću, a samo u malom broju slučajeva (oko trećina obolelih trudnica) mora da dobije insulin.
Osnovne preporuke su režim ishrane koji uključuje žitarice od celog zrna, posno meso, dosta svežeg povrća i voća, odnosno namirnice koje sporo otpuštaju šećer. Potreban je kontrolisani unos masnoća i ograničiti unos soli.
Što se tiče fizičkih aktivnosti preporučuje se umerena fizička aktivnost, šetnje, plivanje, joga, pilates…
Posle porođaja kod većine žena sa gestacijskim dijabetesom dolazi do normalizovanja metabolizma ugljenih hidrata i vrednosti glikemije. Međutim, svima njima se savetuje da i u periodu posle porođaja obavljaju povremene kontrole glikemije i urade test opterećenja sa glukozom.
Porođaj se u većini slučajev završava normalnim vaginalnim putem. Carski rez i indukovani porođaj će možda biti potreban ukoliko porođaj ne krene prirodno do tada.
Raniji porođaj je preporučljiv ukoliko postoji zabrinutost po zdravlje bebe ili je teško kontrolisati nivo šećera u krvi majke.
Dijeta za gestacijski dijabetes
Jedite hranu bogatu vlaknima, sa manjim brojem ugljenih hidrata i nižim glikemijskim indeksom. [1]
Jedite voće, povrće, orašaste plodove. Jedite manje porcije, ali češće.
Ishrana treba da bude uravnotežena, sa fokusom na namirnice koje pomažu u održavanju stabilnog nivoa šećera u krvi. Preporučuje se unos složenih ugljenih hidrata, proteina i zdravih masti u pravilnim razmacima tokom dana.
Preporučene namirnice:
*Integralne žitarice (ovsen, raženi i heljdin hleb, integralni pirinač)
*Sveže povrće i voće sa nižim glikemijskim indeksom (borovnice, jagode, jabuke)
*Nemastni mlečni proizvodi
*Mahunarke (sočivo, leblebija, pasulj)
*Riba bogata omega-3 masnim kiselinama
*Orašasti plodovi i semenke
Namirnice koje treba izbegavati:
*Belo brašno i proizvodi od njega
*Slatkiši i gazirani sokovi
*Prerađene i masne namirnice
*Brza hrana i grickalice bogate zasićenim mastima
Saveti za obroke:
*Jedite manje obroke, ali češće (na svaka 3-4 sata)
*Ne preskačite doručak – kombinujte proteine i vlakna
*Pratite unos kalorija i izbegavajte nagle skokove glukoze u krvi
*Pijte dovoljno vode i izbegavajte zaslađene napitke
Da li gestacijski dijabetes ima opasnosti po bebu i majku?
Može izazvati određene probleme za majku i bebu tokom trudnoće, ali i posle porođaja. Međutim, rizik se značajno smanjuje kada se otkrije na vreme i drži pod kontrolom. Većina žena sa gestacijskim dijabetesom ima normalnu trudnoću i normalan razvoj bebe i porođaj. [2]
U nekim slučajevima, ovo stanje može prouzrokovati probleme kao što su:
*Rast bebe veći od očekivanog – ovo može uticati na probleme prilikom porođaja i veći rizik za carski rez i indukovan porođaj
*Polihidramnion – previše plodove vode u materici što može dovesti do prevremenog porođaja
*Prevremeni porođaj – porođaj pre 37. nedelje trudnoće
*Preeklampsija – povišen krvni pritisak u trudnoći koji je opasan ako se ne leči
*Nizak nivo šećera u krvi kod bebe
*Žutica bebe nakon porođaja koja se leči u bolnici. Više o žutici kod beba pročitajte ovde.
*Gubitak ploda – u najtežim slučajevima, retko se dešava
*Povećan rizik za majku od razvoja dijabetesa tipa 2 u budućnosti
Zaključak
Gestacijski dijabetes može predstavljati izazov tokom trudnoće, ali uz pravilnu ishranu, fizičku aktivnost i redovne kontrole, moguće je držati pod kontrolom ovo stanje. Održavanje stabilnog nivoa šećera u krvi važno je za zdravlje majke i bebe, čime se smanjuju potencijalne komplikacije.
Pravovremena dijagnoza i adekvatno lečenje pomažu u regulisanju šećerne bolesti, sprečavajući dalji porast glukoze u krvi. Nakon porođaja, neophodno je nastaviti sa kontrolama kako bi se sprečio visok nivo šećera i smanjio rizik od dugoročnih posledica.