Blizanačka trudnoća: Sve što treba da znate
Kada se dva fetusa nalaze u materici tada govorimo o blizanačkoj trudnoći. Ovakav vid trudnoće se dešava zbog genetskih faktora, veštačke oplodnje ili drugih razloga i naziva se još i višeplodna trudnoča. Ovaj tip trudnoće se takođe potvrđuje ultrazvukom. Zbog potencijalnih komplikacija koje blizanačka trudnoća može da nosi, neophodna je dobra prenatalna nega trudnice i redovni pregledi. Najčešće se kod porođaja radi carski rez.
Šta je blizanačka trudnoća?
Kao što smo rekli kod ove trudnoće za razilku od najčešćeg broja trudnoća kada dolazi do razvijanja jednog fetusa, razvijaju se dva fetusa u materici, odnosno dve bebe.
Kako nastaje blizanačka trudnoća?
Blizanačka trudnoća nastaje kada se u materici razvijaju dva fetusa istovremeno, a može biti jednojajčana ili dvojajčana. Jednojajčani blizanci nastaju iz jedne oplođene jajne ćelije koja se deli na dva identična embriona, dok dvojajčani blizanci potiču iz dve različite jajne ćelije oplođene različitim spermatozoidima.
Kod dvojajčanih blizanaca dva spermatozoida oplode dve jajne ćelije, tako da je moguće da fetusi budu različitog pola. Svaki fetus ima svoju placentu.
Kod jednojajčanih blizanaca jedan embrion koji nastaje spajanjem jedne jajne ćelije i jednog spermatozoida i nakon toga se embrion podeli na dva fetusa. Jednojajčani blizanci su uvek istog pola.
Smatra se da je jedna od 250 trudnoća, blizanačka trudnoća.
U kojoj nedelji se otkriva blizanačka trudnoća?
Blizanačka trudnoća se najčešće otkriva između 6. i 10. nedelje ultrazvučnim pregledom. Najsigurniji način za potvrđivanje ovakve trudnoće je rani ultrazvučni pregled koji pokazuje prisustvo dva fetusa i tada saznajete da nosite blizance.
U ovom periodu lekar može uočiti dva embriona sa otkucajima srca. Ponekad se blizanačka trudnoća otkrije kasnije, posebno ako se radi o ranoj trudnoći sa jednim vidljivim embrionom, a drugi postane uočljiv tek u narednim nedeljama. Redovni ultrazvučni pregledi su ključni za praćenje razvoja blizanaca i procenu potencijalnih rizika.
Trajanje ovakve trudnoće je prosečno između 36-37 nedelja, ali se ne retko dešava i raniji porođaj, kao i trudnoća koja traje 40 nedelja.
Porođaj se u najvećem broju slučajeva izvodi carskim rezom.
Ko ima veću šansu za dobijanje blizanaca?
Kod žena, veću šansu za višeplodnu trudnoću imaju:
- Osobe starije od 35 godina – veća šansa za otpuštanje više jajnih ćeija tokom ovulacije
- Porodična istorija – ukoliko je neko u porodici sa strane vaše majke imao blizance, veća je šansa da ćete i vi imati
- Veštačka oplodnja – kod in vitro veštačke oplodnje
- Preterana gojaznost – ukoliko je indeks telesne mase (BMI) iznad 30, šansa se povećava
- Ranije blizanačke trudnoće – ukoliko ste već imali blizance, veća je šansa za ponovnu blizanačku trudnoću
Znaci koji mogu da ukazuju na blizanačku trudnoću
- Raniji pokreti ploda
- Pokreti u različitim delovima stomaka
- Brže dobijanje na težini
- Visok nivo hormona progesterona
- Stomak brže raste
Kao i svaka trudnoća, i blizanačka trudnoća se može otkriti testom za trudnoću nakon izostanka menstruacije. Razlika je u tome što blizanačka trudnoća može pokazati pozitivan rezultat testa ranije – čak i samo dan – dva nakon izostanka menstruacije. Ipak, najbolje je da ginekolog utvrdi postojanje trudnoće, a već na prvim pregledima može se ustanoviti postojanje višeplodne trudnoće
Takođe, usled bržeg rasta materice i veće količine plodove vode, majke blizanaca u većini slučajeva dobijaju brže na kilaži. U prvom trimestru mogu da dobiju i do 5 kg, krajem drugog trimestra od 7 do 11 kg, a do kraja trudnoće i do 20 kg. Ovo je još jedan simptom blizanačke trudnoće.
Kod mnogo majki koje očekuju blizance jutarnje mučnine i umor su mnogo više izraženi, ali to zavisi od slučaja do slučaja. Kod nekih žena mučnina uopšte nema ili su veoma blage, dok neke trudnice koje su imale više trudnoća tvrde da su im simptomi bili gori kada su nosile jednu bebu.
Većina trudnica prva pomeranja bebe oseća tek oko 18 – 22 nedelje. Veoma je verovatno da će žena koja očekuje blizance ranije osetiti pomeranje beba u stomaku. Međutim, ovo treba uzeti u obzir kao uslovnu činjenicu, jer žene koje su prvi put trudne možda neće znati da odrede da je upravo ono što su osetile, pomeranje bebe.
Na kraju, bez obzira na sve znake, ipak je ultrazvuk u toku drugog timestra najbolja i najsigurnija potvrda da nosite blizance. Na monitoru ultrazvuka lekar će lako utvrditi da se radi o dva fetusa i/ili o dva otkucaja srca.
Simptomi trudnoće
Simptomi su slični kao i kod svake druge trudnoće i to su najčešće:
- Jutarnje mučnine i povraćanja
- Osetljivost grudi
- Umor
- Učestalo mokrenje
- Povećan apetit
Više o simptomima trudnoće možete pogledati ovde.
Rizici kod blizanačke trudnoće
Kod ove trudnoće postoje različiti rizici za majku kao što su:
- Preeklampsija – visok krvni pritisak u trudnoći
- Gestacijski dijabetes
- Prevremeni porođaj
- Malokrvnost
- Abrupcija placente
Ishrana u blizanačkoj trudnoći
Ishrana u blizanačkoj trudnoći treba da bude bogata nutrijentima koji podržavaju pravilan razvoj oba fetusa i zdravlje majke. Preporučuje se unos raznovrsnih namirnica bogatih proteinima, gvožđem, kalcijumom, folnom kiselinom i omega-3 masnim kiselinama, jer su ovi nutrijenti ključni za rast beba i prevenciju komplikacija. Važno je povećati unos kalorija, ali kroz zdrave izbore poput svežeg voća, povrća, integralnih žitarica, orašastih plodova i mlečnih proizvoda. Takođe, hidriranost i redovni obroci pomažu u održavanju energije i smanjenju simptoma poput umora i vrtoglavice. Pre nego što uvedete značajne promene u ishranu, konsultujte se sa lekarom ili nutricionistom.
Naravno, pravilna suplementacija je takođe jako važna.
Ovakva trudnoća nosi veće izazove i zahteva posebnu pažnju, jer postoji povećan rizik od prevremenog porođaja, gestacijskog dijabetesa i preeklampsije. Redovne kontrole, pravilna ishrana i adekvatna prenatalna nega su najvažniji su za razvoj beba i zdravlje majke.
Rano utvrđivanje trudnoće je važno kako bi se na vreme prilagodili novonastaloj situaciji, korigovali životne navike i uveli neophodnu suplementacijiu i nadzor od strane vašeg lekara za dobrobit kako vašeg ploda tako i vas.
Kada je u pitanju period pre trudnoće i prvih 12 nedelja, od neophodnih suplemenata za trudnice preporučujemo Femibion 1.
Kada je u pitanju period od 13. nedelje trudnoće do porođaja i tokom dojenja preporučujemo Femibion 2.