Policistični jajnici i trudnoća
Polistični jajnici su relativno čest problem. U ovom tekstu ćete saznati šta su policistični jajnici i kako oni utiču na potencijalnu trudnoću i na aktuelnu trudnoću.
Šta je sindrom policističnih jajnika?
Sindrom policističnih jajnika (PCOS) pogađa oko 1 od 10 žena reproduktivnog doba i predstavlja jedan od najčešćih uzroka otežanog začeća. Iako dijagnoza može delovati obeshrabrujuće, važno je znati da trudnoća sa PCOS-om nije nemoguća – uz pravu podršku i vođenje zdravog načina života, mnoge žene uspešno zatrudne i iznesu trudnoću.
Sindrom policističnih jajnika (PCOS) je hormonski poremećaj koji karakteriše ga poremećaj ovulacije, povišen nivo muških hormona (androgena) i prisustvo više malih cista (folikula) na jajnicima, koje se vide ultrazvukom. [1]
Glavni simptomi PCOS-a:
*Neredovne menstruacije – ciklusi mogu biti retki ili potpuno izostati.
*Povećana maljavost (hirzutizam) – po licu, stomaku, leđima.
*Akne i masna koža.
*Gubitak kose po muškom tipu (proređivanje na temenu).
*Poteškoće sa začećem (neplodnost) – zbog neredovne ovulacije.
*Gojenje, naročito u predelu stomaka.
*Tamne mrlje na koži, akantoza (acanthosis nigricans) – obično na vratu, ispod pazuha ili preponama.
Uzroci
Tačan uzrok nije u potpunosti poznat, ali PCOS se često povezuje sa:
*Insulinskom rezistencijom – telo ne koristi efikasno insulin, što utiče na nivo šećera i hormona.
*Povišenim nivoima androgena.
*Genetikom – češće se javlja kod žena koje imaju bliske rođake sa istim stanjem.
Dijagnoza
Postavlja se na osnovu:
*Anamneze i simptoma.
*Krvnih analiza hormona.
*Ultrazvuka jajnika – gde se vide brojni mali folikuli.
Lečenje
Ne postoji lek koji potpuno leči PCOS, ali se simptomi mogu držati pod kontrolom:
*Promene u ishrani i vežbanje – važno kod gojaznosti i insulinske rezistencije.
*Hormonska terapija – npr. kontraceptivne pilule koje regulišu ciklus i smanjuju simptome.
*Lekovi za stimulaciju ovulacije – kod žena koje žele da zatrudne.
*Lokalni tretmani protiv akni ili maljavosti.
Promene u ishrani i eliminisanje nezdravih navika vam može pomoći da smanjite simptome policističnih jajnika i povećate šansu za trudnoću:
*Održavanje normalne telesne težine
*Zdrava ishrana
*Fizička aktivnost
*Smanjenje stresa
*Redovan san
*Mršavljenje – ukoliko imate problema sa prekomernom težinom, gubitak težine od 5% do 10% može pomoći da menstrualni ciklus bude redovan
Za žene koje planiraju trudnoću, preporučuje se unos folne kiseline i mikronutrijenata koji doprinose normalnoj plodnosti. Femibion 1 je formulisan upravo za period pre začeća i ranu trudnoću – sadrži metafolin® (aktivni oblik folne kiseline) koji telo lakše apsorbuje, kao i druge esencijalne vitamine i minerale.
Upotreba ovulacionih testova, praćenje bazalne telesne temperature i aplikacije za praćenje ciklusa mogu pomoći u identifikaciji plodnih dana – čak i kod neredovnih ciklusa.
Policistični jajnici i trudnoća
Ukoliko imate policistične jajnike postoji mogućnost da ćete možda imati poteškoća da zatrudnite. Takođe, osobe sa PCOS imaju veću šanse za komplikacije u trudnoći.
Srećom, postoje tretmani i načini kako mogu osobe sa PCOS da zatrudne, kao što su:
Stimulisanje regularne ovulacije
Mršavljenje i održavanje zdrave telesne težine
Promene nezdravih životnih navika
Ukoliko promenite stil života i nezdrave navike, ali i dalje imate problema da zatrudnite, najbolje je da odete kod lekara i odradite testove plodnosti. Lekar vam može prepisati lekove koji će vam pomoći da ovulirate. U nekim slučajevima ginekolog može savetovati operaciju kako bi rešili problem sa cistama na jajnicima.
Takođe, in vitro oplodnja se savetuje u određenim slučajevima jer povećava šansu za oplodnju.
Policistični jajnici u trudnoći
Sindrom policističnih jajnika može uticati na povećan na rizik od komplikacija kao što su:
*Preeklampsija – visok krvni pritisak u trudnoći
*Gestacijski dijabetes – trudnički dijabetes
*Prevremeni porođaj
*Pobačaj
Ako imate sindrom policističnih jajnika (PCOS), veća je verovatnoća da će vaša beba biti veća od očekivane za svoju gestacijsku starost. To povećava šansu da će vam biti potreban carski rez.
Ako ste trudni i imate PCOS, važno je da razgovarate sa svojim lekarom. Rizik od ovih komplikacija u trudnoći može se smanjiti:
*Praćenjem simptoma PCOS-a
*Dodatnom brigom tokom trudnoće
Zaključak
PCOS može usporiti put do trudnoće, ali ne mora ga zaustaviti. Sa pravom podrškom, znanjem i brigom o svom telu, mnoge žene sa PCOS-om postaju mame. Ako si u fazi planiranja, okruži se podrškom, razgovaraj sa lekarima i biraj dodatke ishrani koji su prilagođeni tvojim potrebama – kao što je Femibion.
Iako sindrom policističnih jajnika može predstavljati izazov kada je reč o plodnosti i održavanju trudnoće, važno je znati da uz pravovremenu dijagnozu, adekvatnu terapiju i promene u načinu života, mnoge žene uspešno ostaju u drugom stanju. Važni faktori u razumevanju i kontroli ovog sindroma su hormonska ravnoteža, posebno regulacija muških polnih hormona, kao i rešavanje metaboličkih problema poput insulinske rezistencije. Uz podršku lekara i zdrav način života, moguće je značajno poboljšati zdravlje i povećati šanse za trudnoću.