Kontraceptivne pilule: Sve što morate znati
Kontraceptivne pilule ili pilule za kontracepciju ili anti bebi pilule su jedan od najčešćih kontraceptivnih sredstava kada su u pitanju žene.
Smatraju se 99% efikasnim kada je u pitanju sprečavanje neželjene trudnoće, ali samo ako se koriste redovno svaki dan, po uputstvu. Ove pilule sadrže hormone koji regulišu menstruaciju, ublažavaju simptome PMS-a, smanjuju rizik nekih karcinoma ženskih reproduktivnih organa, pomažu kod akni i endometrioze.
U ovom tekstu ćete saznati sve o pilulama za kontracepciju, kako se koriste, koje su koristi, nuspojave i dr.
Šta su kontraceptivne pilule?
Ovo je oralna kontracepcija koja sadrži hormone koji sprečavaju trudnoću.
Veoma su efikasne ako se koriste prema uputstvu, odnosno svakodnevno. Ukoliko zaboravite da uzmete pilule i preskočite dozu povećavaju se šanse za neželjenu trudnoću i zato moraju redovno da se piju.
Iako sprečavaju trudnoću, ne sprečavuju seksualno prenosive bolesti kao kondom.
Ove pilule, odnosno tablete, se ne mogu kupiti bez lekarskog recepta zbog njihovih kontraindikacija.
Kontraceptivne pilule su lake za upotrebu, potrebno je da popijete jednu pilulu dnevno u približno isto vreme svaki dan (postavljanje alarma vam može pomoći u doslednosti).
Veoma su efikasno kontraceptivno sredstvo. Ne utiču na spontanost u seksu. Ne utiču na plodnost i nakon korišćenja pilule imate istu šansu za trudnoću kao i osobe koje ih nisu nikada koristile.
Kako “rade” kontraceptivne pilule?
Deluju tako što sprečavaju oplodnju odnosno spajanje spermatozoida i jajne ćelije. Takođe, deluju na matericu tako ne može doći do trudnoće za vreme dok koristite pilule. [1]
Pilule za kontracepciju deluju na nekoliko načina kako bi sprečile trudnoću:
*Sprečavaju ovulaciju – Hormoni u piluli (estrogen i progesteron) sprečavaju da se ovulacija događa. Bez ovulacije, nema oslobađanja jajne ćelije, pa ne može doći do oplodnje.
*Zgušnjavaju cervikalnu sluz – Pilule čine sluz u grliću materice gušćom, što otežava spermatozoidima da dopru do jajne ćelije.
*Istanjuju sluzokožu materice – Endometrijum (unutrašnji sloj materice) postaje tanji, što otežava implantaciju oplođene jajne ćelije, čak i ako do oplodnje dođe.
Kako se piju kontraceptivne pilule?
Pilule se uzimaju računajući od prvog dana menstruacije ili po preporuci lekara, a pravilna upotreba ih čini jednom od najsigurnijih metoda kontracepcije. Takođe, mogu pomoći u regulisanju praćenja menstrualnog ciklusa, ublažavanju simptoma PMS-a i smanjenju rizika od određenih bolesti, uključujući rak grlića materice.
Ukoliko zaboravite da uzmete pilulu nastavite sledeći dan da uzimate po rasporedu. Ako preskočite više dana vodite računa i koristite zaštitu tokom odnosa.
Napomena: Pilulama je potrebno bar jedna nedelja da bi počele da deluju tako da u prvoj nedelji koristite i dalje zaštitu ukoliko se seksualno aktivni.
Vrste pilula za kontracepciju
Dva najčešća tipa kontraceptivnih pilula su:
*Pilule koje sadrže estrogen i progesteron i ovo je najčešći vid. Sadrže sintetičke oblike dva hormona – estrogena i progesterona. Njihov mehanizam delovanja uključuje sprečavanje ovulacije, zgušnjavanje cervikalne sluzi i stanjivanje sluzokože materice, čime se otežava kretanje spermatozoida i implantacija oplođene jajne ćelije.
*Pilule koje sadrže samo progesteron. Ove pilule se koriste kada su u pitanju dojilje ili osobe sa zdravstvenim problemima kao što su krvni ugrušci. Ove pilule su pogodne za žene koje ne mogu koristiti estrogen. Deluju prvenstveno tako što zgušnjavaju cervikalnu sluz, otežavajući prolazak spermatozoida.
Pilule za dan posle su posebna vrsta pilula i drugačije funkcionišu i ne spadaju u pilule za kontracepciju.
Koliko dugo smeju da se piju kontraceptivne pilule?
Kontraceptivne pilule mogu se uzimati dugoročno, sve dok ne postoje medicinski razlozi za prekid. Većina žena može ih koristiti godinama bez pauze, pod uslovom da nema kontraindikacija.
Nema ograničenja u trajanju korišćenja ako nema nuspojava ili zdravstvenih rizika. Redovne kontrole kod ginekologa su važne, posebno za praćenje praćenja menstrualnog ciklusa, krvnog pritiska i rizika od raka grlića materice. Pilule se mogu uzimati sve do menopauze ili dok žena ne odluči da ih prekine (npr. zbog planiranja trudnoće).
Kod nekih žena može doći do blagog povećanja rizika od tromboze, posebno ako puše, imaju visok krvni pritisak ili porodičnu istoriju kardiovaskularnih bolesti.
Važno je da se pilule uzimaju računajući prvog dana menstruacije (ili prema uputstvima lekara) i da se ne pravi pauza bez konsultacije s ginekologom.
Kontraceptivne pilule posle 35 ili 40 godina
Žene starije od 35 i 40 godina mogu nastaviti sa korišćenjem kontraceptivnih pilula ako nemaju faktore rizika kao što su visok krvni pritisak, dijabetes, pušenje ili istorija tromboze. Međutim, u ovom periodu potrebno je redovno praćenje menstrualnog ciklusa, jer se hormonska ravnoteža menja, a plodnost postepeno opada.
Lekari često preporučuju pilule sa nižom dozom hormona kako bi se smanjio rizik od kardiovaskularnih problema. Takođe, dugotrajna upotreba kontracepcije može smanjiti rizik od raka grlića materice, ali je važno redovno posećivati ginekologa radi pregleda i testiranja.
Trudnoća posle pilula za kontracepciju
Kontraceptivne pilule Vam neće značajno smanjiti plodnost, ali takođe nije zabrinjavajuće ukoliko ne budete mogli odmah da zatrudnite posle prestanka korišćenja ovih sredstava.
Postoji više vrsta kontraceptivnih pilula i u zavisnosti od toga koje ste koristili variraće vreme koje će Vam biti potrebno da ostanete u drugom stanju.
Tvrdnje da su trudnoće začete odmah po prestanku korišćenja kontracepcije podložnije problemima i pobačajima nisu tačne. Mit je i da duže korišćenje kontracepcije vodi u neplodnost i da hormoni koji se nalaze u pilulama mogu da trajno oštete Vaš organizam. Ti hormoni neće ostati u organizmu i vrlo brzo ćete ih se rešiti prirodnim putem kada prestanete da uzimate pilule. U svakom slučaju, predlažemo da se obratite lekaru pre korišćenja kontraceptivne pilule kao i nakon što odlučite da sa njima prekinete.
Većina žena koja planira trudnoću zatrudni u roku od godinu dana od prestanka uzimanja pilula, odnosno ima istu šansu kao i osobe koje nisu koristili antibebi pilule.
Više o tome pročitajte ovde.
Zdravstvene prednosti pilula za kontracepciju
Osim što se koristi za sprečavanje neželjene trudnoće, ove pilule imaju i druge pozitivne uticaje kao što je:
*Olakšava simptome i krvarenje tokom trajanja menstruacije
*Doprinosi regulisanju menstrualnog ciklusa
*Sprečavaju anemiju jer smanjuju kvarenje
*Smanjuju bol u stomaku i glavobolju zbog menstruacije
*Olakšavaju simptome PMS-a
*Koriste se za lečenje sindroma policističnih jajnika
*Koriste se za lečenje endometrioze i mioma materice
*Smanjuju rizik od karcinoma materice, jajnika i creva, pomažu reproduktivno zdravlje
*Pomažu kod lečenja akni
*Sprečavaju povećanu maljavost
Nuspojave kontraceptivnih pilula
Kao i svaki drugi medikament i pilule za kontracepciju imaju neke nuspojave kao što su:
*Mučnina
*Glavobolja
*Promene raspoloženja i razdražljivost
*Osetljivost grudi
*Tačkasto krvarenje
Istraživanja pokazuju da kontraceptivne pilule za regulisanje menstruacije umeju ponekad da snize nivoe nekih hormona u telu. Takođe, postoje slučajevi u kojima dugo korišćenje ovakvih lekova smanjuje nivo vitamina B2, B6, B12, C i E u organizmu.
Moguć je i snižen nivo magnezijuma, selena i cinka, ali i folne kiseline i folata. Zbog toga je jako bitno pravilno se hraniti u mesecima nakon prestanka uzimanja kontraceptivne pilule. Idealno sredstvo za povratak tela u potreban balans je Femibion 1!
Vitamini, minerali i folati su jako bitni faktori za plodnost i zbog toga je ishrana možda i ključni aspekt na Vašem putu ka trudnoći posle prestanka kontracepcije.
Treba spomenuti i to da ne koriste sve žene sredstva za kontracepciju radi izbegavanja neželjene trudnoće. Neke dame to rade da bi sprečile bolne ili neredovne menstruacije, a u tim slučajevima je moguće da će telu trebati više vremena da povrati normalne menstrualne i ovulativne cikluse. Osim toga u tim slučajevima je veoma moguće da već postoji neki problem sa reproduktivnim sistemom za koji je potrebna odgovarajuća terapija da bi se rešio, pa sam prestanak uzimanja kontarceptivne pilule neće dovesti do drugog stanja.
Ukoliko nakon prestanka uzimanja pilula u naredna tri meseca ne budete imali menstruaciju, za svaki slučaj uradite test za trudnoću, čak i ako Vam se nijedan simptom trudnoće nije javio.
Povećanje telesne mase
Neke žene mogu primetiti blago povećanje telesne mase tokom korišćenja kontraceptivnih pilula, što je često posledica zadržavanja tečnosti ili povećanog apetita. Međutim, istraživanja pokazuju da je prosečno povećanje težine minimalno i da ne postoji direktna veza između uzimanja pilula i značajnog gojenja.
Kontraindikacije
Potrebna je posebna opreznost korišćenja pilula kod sledećih stanja:
*Duboke venske tromboze
*Plućna embolija
*Visok krvni pritisak
*Srčani udar
*Moždani udar
Zaključak
Kontraceptivne pilule su jedno od najsigurnijih sredstava za sprečavanje neželjene trudnoće, ali zahtevaju doslednu i pravilnu upotrebu. Osim kontraceptivne funkcije, imaju i brojne zdravstvene benefite, poput regulisanja menstrualnog ciklusa, ublažavanja simptoma PMS-a i smanjenja rizika od određenih bolesti. Ipak, mogu izazvati nuspojave i nisu pogodne za sve žene, posebno one sa određenim zdravstvenim stanjima.
Pre početka korišćenja kontraceptivnih pilula, važno je konsultovati se sa ginekologom kako biste odabrali odgovarajuću vrstu pilule i isključili moguće kontraindikacije. Redovne kontrole su ključne za praćenje eventualnih nuspojava i prilagođavanje terapije prema individualnim potrebama.
Kontraceptivne pilule su efikasan način zaštite od neželjene trudnoće i mogu pružiti dodatne zdravstvene benefite. Međutim, važno je biti informisan o mogućim nuspojavama i redovno se konsultovati sa zdravstvenim stručnjakom kako biste osigurali njihovu sigurnu i efikasnu upotrebu.
Uzimanje kontraceptivnih tableta je 99% zaštita od neželjene trudnoće.