fbpx



Materinstvo Dobro je znati Šta je baby blues i koji su simptomi?

Šta je baby blues i koji su simptomi?

Dolazak bebe na svet je jedan od najradosnijih trenutaka u životu žene, ali za mnoge to iskustvo nije uvek tako ružičasto. Vrlo se često javljaju promene raspoloženja nakon porođaja poznate kao baby blues ili čak postporođajna depresija.

Šta je baby blues?

“Baby blues” je izraz koji se koristi za opisivanje blage, privremene depresije ili promena raspoloženja koje mnoge žene dožive u prvim danima ili nedeljama nakon porođaja.

Zapravo, većina novih majki će doživeti baby blues. To su hormonske promene koje mogu izazvati anksioznost, plač i nemir, a nestaju u prvih dve nedelje nakon porođaja. Takođe poznat kao postporođajna tuga, baby blues je zapravo blagi — i privremeni — oblik depresije koji prolazi kada se hormoni estrogen i progesteron stabilizuju.

Gotovo svaka nova majka — do 85 procenata njih — doživeće postporođajnu tugu. Možete se osećati srećno u jednom trenutku, a već u sledećem biti preplavljeni emocijama i plakati.

Baby blues simptomi

Simptomi baby blues obično uključuju:

*Plačljivost
*Razdražljivost
*Osećaj preopterećenosti
*Brzi emocionalni skokovi (npr. osećaj tuge ili nesigurnosti)
*Nagle promene raspoloženja
*Umor, iako žena možda nije fizički iscrpljena

Ovi simptomi obično nestaju sami od sebe u roku od nekoliko dana do dve nedelje, jer su povezani sa hormonima, fizičkim oporavkom nakon porođaja, i prilagođavanjem na novu ulogu majke. Baby blues je potpuno normalan i često se javlja zbog emocionalnog stresa i fizičkih promena koje dolaze sa porođajem.

Međutim, ako ovi simptomi traju duže od nekoliko nedelja ili postanu ozbiljniji, to može biti znak postporođajne depresije, koja je ozbiljnije stanje i zahteva medicinsku pomoć.

Koja je razlika između baby blues i postporođajne depresije?

Baby blues je osećaj tuge nakon porođaja koji traje do mesec dana, ali najčešće ne više od dve nedelje. Karakterišu ga problemi sa spavanjem, razdražljivost i čest plač. Ukoliko ovi simptomi potraju duže od mesec dana najbolje da se konsultujete sa stručnjakom.

Postporođajna depresija traje duže, simptomi su izraženiji i utiču na svakodnevno funkcionisanje i potrebna je podrška stručnjaka i porodice kako bi se problem prevazišao.

Više o postporođajnoj depresiji pogledajte ovde.

Kada se obratiti lekaru?

Ako simptomi “baby blues” traju duže od nekoliko nedelja ili postanu ozbiljniji, vreme je da se obratiš lekaru. Evo nekoliko znakova kada je preporučljivo potražiti pomoć:

Simptomi traju duže od dve nedelje – baby blues obično traje nekoliko dana do dve nedelje. Ako osećate da traje duže, to može biti znak da se razvija postporođajna depresija.

Osećaj tuge koji ne prestaje – Ako osećate duboku tugu, beznadežnost ili bespomoćnost, to može ukazivati na ozbiljnije stanje.

Problemi sa spavanjem ili apetitom – Preterana nesanica ili gubitak apetita, ili obrnuto – prekomerno spavanje i prejedanje, mogu biti simptomi postporođajne depresije.

Osećaj anksioznosti ili panike – Ako se osećate preplavljeno, imate napade panike, ili se stalno brinete, to je znak koji zahteva pažnju.

Osećaj da ne možete da se brinete o bebi – Ako osećate da ne možete da se brinete o svojoj bebi ili da vas to preplavljuje, ili ako imate misli o povređivanju sebe ili bebe, to je ozbiljan znak da je potrebna hitna medicinska pomoć.

Izolacija – Ako se povlačite od porodice i prijatelja i ne možete da se povežete sa svojom bebom, to takođe može biti signal da je potrebna stručna pomoć.

U svakom slučaju, ako osećate da ne možete da se nosite sa emocijama ili ako simptomi postanu ozbiljniji, razgovarajte sa svojim lekarom ili nekim od zdravstvenih radnika. Oni mogu pružiti potrebnu podršku, preporučiti terapiju ili druge oblike pomoći.

Veza između Omega masne kiseline i postporođajne depresije

Određene studije pokazuju da uzimanje suplemenata sa omega-3 masnim kiselinama tokom trudnoće i nakon trudnoće može smanjiti rizik od postporođajne depresije. U ovoj studiji testirana je hipoteza da nizak status morskih omega-3 masnih kiselina u kasnoj trudnoći može biti mogući faktor rizika u etiologiji postpartalne depresije.

Dokozaheksaenoinska kiselina (DHA) je omega-3 masna kiselina koja se nalazi u masnoj ribi iz hladnih voda, poput lososa.

Tokom trudnoće zalihe DHA majke opadaju jer razvoj fetusa ima povećane zahteve za DHA. Nizak omega 3 index majke u kasnoj trudnoći je povezan sa jače izraženim simptoma depresije posle porođaja. Unos DHA putem suplementacije nadoknađuje povećane potrebe.

Femibion 2 je suplement koji sadrži omega-3 masne kiseline i koristi se nakon porođaja i tokom perioda dojenja.

Zaključak

Rođenje deteta, iako jedan od najlepših trenutaka u životu žene, može doneti i izazove koji se tiču i fizičkog i mentalnog zdravlja.

Bez obzira da li je porođaj bio prirodan ili carskim rezom, svaka majka prolazi kroz intenzivne hormonalne promene koje mogu izazvati promene raspoloženja, plačljivost i zbunjenost poznate kao postporođajne tuge. I

ako su ove reakcije najčešće blage i prolazne, važno je obratiti pažnju ako traju duže od dve nedelje, jer to može ukazivati na postporođajnu depresiju. U tom periodu, ključnu ulogu ima podrška partnera i članova porodice, kao i otvoren razgovor sa lekarom.

Briga o sebi – kako fizički, tako i emocionalno – nije luksuz, već nužnost za dobrobit majke i celokupne porodice.

Proizvodi

FEMIBION 1 - za period planiranja trudnoće i ranu trudnoću do 12. nedelje

Femibion® 1 vam obezbeđuje dovoljno folata u formi folne kiseline i Metafolina®. Metafolin® je direktno dostupan oblik folata koji telo ne mora prethodno da pretvara. Adekvatan nivo folata kod majke smanjuje rizik za razvoj defekta neuralne cevi dok se plod razvija.
Detaljnije

FEMIBION 2 - od 13. nedelje trudnoće do porođaja i u periodu dojenja

Femibion® 2 vam obezbeđuje dovoljno folata u formi folne kiseline i Metafolina®. Sadrži i druge brižno odabrane sastojke od kojih posebno izdvajamo lutein koji udružen sa omega 3-masnim kiselinama doprinosi normalnom rastu i razvoju ploda, kao i intelektualnim, motoričkim i kognitivnim sposobnostima deteta.
Detaljnije

Saveti

Nega kože u trudnoći
Nega kože trudnice U periodu trudnoće, čak i u periodu pripreme za trudnoću, nemojte zanemariti negu kože. Bitno je da se u toku trudnoće osećate lepo i samopouzdano, zato je nega kože trudnice bitna stvar. Za vreme trudnoće se u…
Pročitajte više
Vežbe u trudnoći
Psihofizička priprema trudnica Su specijalno osmišljene lagane vežbe koje su posebno prilagođene stanju u kome se nalaze buduće mame. One su od velikog značaja jer se buduće mame pripremaju za sam trenutak dolaska bebe na svet. Istovremeno im olakšavaju da…
Pročitajte više
Da li je vaš štit dovoljno jak da vas zaštiti? Važnost imuniteta u fazi pripreme za trudnoću
Šta želite da naučite Trudnoća i ishrana Vitamin B Imunitet i trudnoća Naše telo poseduje impresivne odbrambene snage, poznate kao imuni sistem, kojima blokira, hvata i neutrališe strane organizme koje prepoznaje kao pretnju. Osnovna uloga imunog sistema je uspostavljanje prirodne…
Pročitajte više

Preporučujemo

Povišena temperatura u trudnoći: Da li je opasna?
Temperatura u trudnoći nije ništa neobično i može se javiti zbog istih razloga kao…
Pročitajte više
Šta je baby blues i koji su simptomi?
Dolazak bebe na svet je jedan od najradosnijih trenutaka u životu žene, ali za…
Pročitajte više
Policistični jajnici i trudnoća
Polistični jajnici su relativno čest problem. U ovom tekstu ćete saznati šta su policistični…
Pročitajte više