Prvi trimestar trudnoće: šta možete da očekujete i kako da se pripremite
Od sreće i radosti, preko različitih promena kroz koje telo prolazi do neočekivanih emotivnih stanja – jedno je sigurno: prva tri meseca trudnoće mogu biti uzbudljivo, ali i izazovno doba u životu buduće majke. Kako biste što lepše i opuštenije prošle kroz ovo sasvim jedinstveno poglavlje u vašem životu, dobro je da znate šta da očekujete i kako da se pripremite.
Promene kroz koje može proći vaše telo
Tokom prvih nekoliko nedelja trudnoće vaše telo proizvodi više hormona, posebno hCG-a i progesterona, što može uzrokovati različite promene kao što su:
1. Osetljive i otečene grudi: Veoma brzo nakon što zatrudnite, vaše grudi mogu postati osetljive i bolne, a areole tamnije. Ovo može biti i jedan od ranih simptoma trudnoće
2. Mučnina i gorušica: Verovatno ste čule za jutarnje mučnine, a ono što možda niste znale je da one mogu da se jave bilo kada u toku dana i da ih može, ali ne mora, pratiti povraćanje. Obično se javljaju između 4. i 9. nedelje trudnoće, a pored mučnine, moguća je i pojava gorušice.
8 trikova da smanjite mučninu i gorušicu tokom trudnoće
✅Jedite manje i češće obroke na svakih sat ili dva kako biste izbegli prazan stomak.
✅Birajte blago začinjenu hranu kao što su banane, pirinač, tost hleb i semenke.
✅Dodajte đumbir u svoju ishranu jer može pomoći u smirivanju stomaka.
✅Izbegavajte hranu i mirise koji iritiraju vaš stomak.
✅Unosite dovoljno vode.
✅Nemojte da ležite posle obroka.
✅Izbegavajte prženu, citrusnu i začinjenu hranu, kao i čokoladu.
✅Probajte da završite sa obrocima nekoliko sati pre odlaska na spavanje.
3.Češće mokrenje: Osim zbog mučnina, toalet možete češće posećivati i zbog povećane potrebe za mokrenjem. Ovo se događa zbog toga što tokom trudnoće bubrezi proizvode više tečnosti koja završava u bešici.
4.Umor: S obzirom na porast progesterona, sasvim je normalno da osećate povećan umor tokom rane faze trudnoće. Odmarajte koliko god možete, sredite ishranu i umereno vežbajte, ukoliko vam lekar dopušta. Sjajan način za borbu protiv umora predstavljaju i tzv. “power naps”, kratke dremke od 15 minuta, koje će “resetovati” vaš mozak.
5.Promenjen odnos prema hrani: Tokom prvog trimestra možete odjednom dobiti želju za određenom vrstom hrane, odnosno averziju prema drugoj. To se dešava zbog toga što u trudnoći ponekad dolazi do promene čula ukusa, dok čulo mirisa postaje osetljivije. Kako biste smanjili nadražaje, izbacujte redovno đubre, koristite aspirator prilikom spremanja hrane i dobro provetravajte stan.
6.Zatvor: Povišeni nivoi progesterona usporavaju varenje i dovode do ređih i bolnijih pokreta creva. Hrana bogata vlaknima kao što su povrće i žitarice od celog zrna, suve šljive i adekvatna hidratacija mogu vam pomoći u slučaju konstipacije.
Širok spektar emocija
Koliko god da ste uzbuđene i radosne zbog činjenice da ste trudne, drugo stanje može biti i izvor stresa. Neretko novopečene trudnice prolaze pravi rolerkoster emocija – od euforije, preko anksioznosti, do potpune isrpljenosti. I ponekad sve to odjednom.
Pre svega, nemojte da vas grize savest zbog emocija koje osećate. Sasvim je normalno da brinete o stvarima kao što su bebino zdravlje, prilagođavanje roditeljstvu, balansiranje između majčinstva i karijere, kao i o novčanim izdacima koje podizanje deteta iziskuje.
Nagle promene u raspoloženju takođe su nešto kroz šta mnoge trudnice prolaze. Razgovarajte sa svojim partnerom, bliskim ljudima i vodite računa o sebi. Ukoliko ova stanja postanu posebno intenzivna ili se osećate tužno duže od dve nedelje, razgovor sa stručnim licem može vam pomoći.
Pregledi u trudnoći
Vašu trudnoću vodi ginekolog, ali možete poseti i druge zdravstvene stručnjake po potrebi, kao što je vaš redovan doktor ili endokrinolog. Konsultacije sa lekarima trebalo bi da pomognu vama i bebi da što mirnije i opuštenije prođete kroz trudnoću.
Prvi pregledi koje bi trebalo da obavite u trudnoći su:
- Provera vašeg opšteg psiho-fizičkog zdravlja
- Određivanje starosti vašeg fetusa, odnosno vremena početka trudnoće
U dogovoru sa doktorom koji vodi trudnoću, imaćete redovne preglede. Tokom njih slobodno pitajte sve što vas interesuje i potražite savete ukoliko imate nedoumice oko bilo čega.
Ne zaboravite: svaka trudnica je posebna
A posebna je i svaka trudnoća. Na primer, neke žene mogu iskusiti jutarnje mučnine, a neke ih uopšte nemaju. Takođe, jedna ista trudnica sa prvim detetom može osetiti neke od navedenih simptoma, a sa drugim ne i obrnuto.
Dakle, sve o čemu smo govorili u ovom tekstu možete, ali ne morate nužno iskusiti. Ukoliko smatrate da su neki od ovih simptoma previše intenzivni ili niste sigurni da li je sve u redu, najbolje je da se posavetujete sa doktorom.
Uživajte u svojoj trudnoći!