fbpx



Trudnoca Mali pomagači Prvi trimestar trudnoće: šta možete da očekujete i kako da se pripremite

Prvi trimestar trudnoće: šta možete da očekujete i kako da se pripremite

Od sreće i radosti, preko različitih promena kroz koje telo prolazi do neočekivanih emotivnih stanja – jedno je sigurno: prva tri meseca trudnoće mogu biti uzbudljivo, ali i izazovno doba u životu buduće majke. Kako biste što lepše i opuštenije prošle kroz ovo sasvim jedinstveno poglavlje u vašem životu, dobro je da znate šta da očekujete i kako da se pripremite.

Promene kroz koje može proći vaše telo

Tokom prvih nekoliko nedelja trudnoće vaše telo proizvodi više hormona, posebno hCG-a i progesterona, što može uzrokovati različite promene kao što su:

1. Osetljive i otečene grudi: Veoma brzo nakon što zatrudnite, vaše grudi mogu postati osetljive i bolne, a areole tamnije. Ovo može biti i jedan od ranih simptoma trudnoće

2. Mučnina i gorušica: Verovatno ste čule za jutarnje mučnine, a ono što možda niste znale je da one mogu da se jave bilo kada u toku dana i da ih može, ali ne mora, pratiti povraćanje. Obično se javljaju između 4. i 9. nedelje trudnoće, a pored mučnine, moguća je i pojava gorušice.

8 trikova da smanjite mučninu i gorušicu tokom trudnoće

✅Jedite manje i češće obroke na svakih sat ili dva kako biste izbegli prazan stomak.

✅Birajte blago začinjenu hranu kao što su banane, pirinač, tost hleb i semenke.

✅Dodajte đumbir u svoju ishranu jer može pomoći u smirivanju stomaka.

✅Izbegavajte hranu i mirise koji iritiraju vaš stomak.

✅Unosite dovoljno vode.

✅Nemojte da ležite posle obroka.

✅Izbegavajte prženu, citrusnu i začinjenu hranu, kao i čokoladu.

✅Probajte da završite sa obrocima nekoliko sati pre odlaska na spavanje.

3.Češće mokrenje: Osim zbog mučnina, toalet možete češće posećivati i zbog povećane potrebe za mokrenjem. Ovo se događa zbog toga što tokom trudnoće bubrezi proizvode više tečnosti koja završava u bešici.

4.Umor: S obzirom na porast progesterona, sasvim je normalno da osećate povećan umor tokom rane faze trudnoće. Odmarajte koliko god možete, sredite ishranu i umereno vežbajte, ukoliko vam lekar dopušta. Sjajan način za borbu protiv umora predstavljaju i tzv. “power naps”, kratke dremke od 15 minuta, koje će “resetovati” vaš mozak.

5.Promenjen odnos prema hrani: Tokom prvog trimestra možete odjednom dobiti želju za određenom vrstom hrane, odnosno averziju prema drugoj. To se dešava zbog toga što u trudnoći ponekad dolazi do promene čula ukusa, dok čulo mirisa postaje osetljivije. Kako biste smanjili nadražaje, izbacujte redovno đubre, koristite aspirator prilikom spremanja hrane i dobro provetravajte stan.

6.Zatvor: Povišeni nivoi progesterona usporavaju varenje i dovode do ređih i bolnijih pokreta creva. Hrana bogata vlaknima kao što su povrće i žitarice od celog zrna, suve šljive i adekvatna hidratacija mogu vam pomoći u slučaju konstipacije.

Širok spektar emocija

Koliko god da ste uzbuđene i radosne zbog činjenice da ste trudne, drugo stanje može biti i izvor stresa. Neretko novopečene trudnice prolaze pravi rolerkoster emocija – od euforije, preko anksioznosti, do potpune isrpljenosti. I ponekad sve to odjednom.

Pre svega, nemojte da vas grize savest zbog emocija koje osećate. Sasvim je normalno da brinete o stvarima kao što su bebino zdravlje, prilagođavanje roditeljstvu, balansiranje između majčinstva i karijere, kao i o novčanim izdacima koje podizanje deteta iziskuje.

Nagle promene u raspoloženju takođe su nešto kroz šta mnoge trudnice prolaze. Razgovarajte sa svojim partnerom, bliskim ljudima i vodite računa o sebi. Ukoliko ova stanja postanu posebno intenzivna ili se osećate tužno duže od dve nedelje, razgovor sa stručnim licem može vam pomoći.

Pregledi u trudnoći

Vašu trudnoću vodi ginekolog, ali možete poseti i druge zdravstvene stručnjake po potrebi, kao što je vaš redovan doktor ili endokrinolog. Konsultacije sa lekarima trebalo bi da pomognu vama i bebi da što mirnije i opuštenije prođete kroz trudnoću.

Prvi pregledi koje bi trebalo da obavite u trudnoći su:

  • Provera vašeg opšteg psiho-fizičkog zdravlja
  • Određivanje starosti vašeg fetusa, odnosno vremena početka trudnoće

U dogovoru sa doktorom koji vodi trudnoću, imaćete redovne preglede. Tokom njih slobodno pitajte sve što vas interesuje i potražite savete ukoliko imate nedoumice oko bilo čega.

Ne zaboravite: svaka trudnica je posebna

A posebna je i svaka trudnoća. Na primer, neke žene mogu iskusiti jutarnje mučnine, a neke ih uopšte nemaju. Takođe, jedna ista trudnica sa prvim detetom može osetiti neke od navedenih simptoma, a sa drugim ne i obrnuto.

Dakle, sve o čemu smo govorili u ovom tekstu možete, ali ne morate nužno iskusiti. Ukoliko smatrate da su neki od ovih simptoma previše intenzivni ili niste sigurni da li je sve u redu, najbolje je da se posavetujete sa doktorom.

Uživajte u svojoj trudnoći!

Proizvodi

FEMIBION 1 - za period planiranja trudnoće i ranu trudnoću do 12. nedelje

Femibion® 1 vam obezbeđuje dovoljno folata u formi folne kiseline i Metafolina®. Metafolin® je direktno dostupan oblik folata koji telo ne mora prethodno da pretvara. Adekvatan nivo folata kod majke smanjuje rizik za razvoj defekta neuralne cevi dok se plod razvija.
Detaljnije

FEMIBION 2 - od 13. nedelje trudnoće do porođaja i u periodu dojenja

Femibion® 2 vam obezbeđuje dovoljno folata u formi folne kiseline i Metafolina®. Sadrži i druge brižno odabrane sastojke od kojih posebno izdvajamo lutein koji udružen sa omega 3-masnim kiselinama doprinosi normalnom rastu i razvoju ploda, kao i intelektualnim, motoričkim i kognitivnim sposobnostima deteta.
Detaljnije

Saveti

Nega kože u trudnoći
Nega kože trudnice U periodu trudnoće, čak i u periodu pripreme za trudnoću, nemojte zanemariti negu kože. Bitno je da se u toku trudnoće osećate lepo i samopouzdano, zato je nega kože trudnice bitna stvar. Za vreme trudnoće se u…
Pročitajte više
Vežbe u trudnoći
Psihofizička priprema trudnica Su specijalno osmišljene lagane vežbe koje su posebno prilagođene stanju u kome se nalaze buduće mame. One su od velikog značaja jer se buduće mame pripremaju za sam trenutak dolaska bebe na svet. Istovremeno im olakšavaju da…
Pročitajte više
Da li je vaš štit dovoljno jak da vas zaštiti? Važnost imuniteta u fazi pripreme za trudnoću
Šta želite da naučite Trudnoća i ishrana Vitamin B Imunitet i trudnoća Naše telo poseduje impresivne odbrambene snage, poznate kao imuni sistem, kojima blokira, hvata i neutrališe strane organizme koje prepoznaje kao pretnju. Osnovna uloga imunog sistema je uspostavljanje prirodne…
Pročitajte više

Preporučujemo

Prvi trimestar trudnoće: šta možete da očekujete i kako da se pripremite
Od sreće i radosti, preko različitih promena kroz koje telo prolazi do neočekivanih emotivnih…
Pročitajte više
Dojenje: Kako povećati količine mleka
Iako se smatra da je dojenje jedan od najboljih i najefikasnijih načina da se…
Pročitajte više
Letnja ishrana za povećanje plodnosti: Šta jesti, a šta izbegavati?
Leto je vreme romantike, sanjarenja i odmora. Drugim rečima, savršeno godišnje doba za planiranje…
Pročitajte više