Vaginalni sekret u trudnoći
Tokom celog reproduktivnog perioda, pa tako i u trudnoći postoji određena vaginalna sekrecija koja ima ulogu u održavanju vlažnosti vagine, PH vrednosti i normalne mikro flore u vagini.
U ovom tekstu ćete saznati zašto se javlja sekret u trudnoći, koji su razlozi pojačanog sekreta, kao i koje su razlike u sekretu po bojama.
Grupe vaginalnog sekreta
Postoji šest standardnih grupa vaginalnog sekreta:
I i II grupa: Vaginalni sekret je providan, ili beličast, bez mirisa. Ove grupe označavaju sekret urednog sastava.
III grupa: Boja vaginalnog sekreta je beličasta, ili bledo-žuta. Sekret sadrži dosta leukocita, može sadržati i bakterije i zahtevati terapiju.
IV grupa: Vaginalni sekret je obilan, žut i mutan, a izaziva ga infekcija gonokokom.
V grupa: Vaginalni sekret je žutozelene boje, penušav i neprijatnog mirisa. Uzročnik je trichomonas vaginalis. Kod IV i V grupe sekreta potrebno je lečiti oba partnera.
VI grupa: Vaginalni sekret je beo, sirast, bez mirisa. Izaziva je najčešće kandida i dosta je česta u trudnoći, te je potrebno lečenje.
Tokom trudnoće većina žena primeti vaginalnu sekreciju koja može biti obilnija i može se razlikovati od uobičajenog sekreta, ali je u većini slučajeva urednog sastava. Takva sekrecija se označava kao leukoreja. Radi se o normalnom procesu, koji ne ugrožava trudnoću, a može da pomogne u zaštiti od infekcije. Pojačanoj vaginalnoj sekreciji doprinesi povećano lučenje progesterona. Kako se termin porođaja približava često i količina sekreta postaje veća.
U poslednjim danima trudnoće može se pojaviti sadržaj iz vagine koji sadrži gustu sluz i malo primesa krvi. To je tzv. sluzni čep, koji se nalazi u cervikalnom kanalu tokom trudnoće i ima zaštitnu ulogu u prevenciji širenja infekcije. Ispadanje sluznog čepa je znak da telo počinje da se priprema za porođaj.
Postupci koji se mogu učiniti u prevenciji razvoja vaginalne infekcije su:
– izbegavati sedenje u kadi i tople kupke, prednost dati tuširanju;
– koristiti uloške, nikako tampone;
– pri pranju genitalne regije koristiti običnu vodu i blaga sredstva za spoljnu higijenu;
– izbegavati ispiranje vagine vodom, ili drugim jačim kozmetičkim sredstvima, jer to može izmeniti normalnu floru vagine i predstavljati faktor koji doprinosi nastanku infekcije;
– pri odlasku u toalet brisati se od napred prema nazad;
– nositi donji veš od prozračnih i prirodnih tkanina poput pamuka;
– veš uredno menjati i održavati ga suvim.
Treba obratiti pažnju na stanja koja mogu označavati vaginalnu infekciju, pa samim tim predstavljati potencijalni rizik za trudnoću. Vaginalne infekcije koje se javljaju van trudnoće, mogu se javiti i u trudnoći, sa tom razlikom što se u trudnoći ne mogu primenjivati svi lekovi kao i van trudnoće i što nelečena, ili neotkrivena infekcija može u nekim slučajevima izazvati pobačaj, ili prevremeni porođaj.
Zdrav iscedak iz vagine je obično prozračan, bistar, ili mlečno beli i ne sme imati neprijatan miris. Potrebno je javiti se lekaru ukoliko je sekret prebojen (zelenkast, smeđ i sl.), znantno pojačan, u sekretu ima krvi, ako je čudnog, ili neprijatnog mirisa, ukoliko se javi osećaj svraba, pečenja i/ili bola. Ukoliko se pojavi serozno žuta sekrecija koja uporno otiče iz vagine može se posumnjati na oticanje plodove vode.
Tokom pregleda ginekolog može isključiti oticanje plodove vode, uzeti potrebne briseve (grupu vaginalnog sekreta, ali i vaginalne i cervikalne briseve na bakterije i gljivice) i ordinirati potrebnu terapiju.
Pojačan sekret u trudnoći
Normalno je da tokom trudnoće imate više vaginalnog sekreta odnosno pojačanu sekreciju. Ovo pomaže u sprečavanju infekcija koje bi mogle dospeti iz vagine u matericu. Kako trudnoća odmiče, količina sekreta se dodatno povećava. U poslednjoj nedelji ili dve trudnoće, sekret može imati izgled ružičaste sluzi i biti kao žele i lepljiv. [1]
Kako izgleda sekret u ranoj trudnoći?
Zdrav vaginalni sekret tokom trudnoće naziva se leukoreja. Sekret u ranoj trudnoći je sličan svakodnevnom sekretu, što znači da je tanak, bistar ili mlečno beo, i ima blag ili nikakav miris.
Boja sekreta u trudnoći
Sekret se može javiti u različitim bojama i ovde ćemo opisati one koje se najčešće javljaju.
Braon sekret u trudnoći
Braon sekret u trudnoći je najčešće kombinacija vaginalne tečnosti i zaostale krvi. Kada se javlja tokom trudnoće najčešće je razlog iritacija vagine i grlića materice, naročito tokom seksa. Ako je braon sekret praćen bolovima ili grčevima, obavezno se posavetujte sa lekarom.
Žuti sekret u trudnoći
Žuti sekret u trudnoći može biti znak različitih infekcija, kao što su bakterijska vaginoza, gljivične infekcije, ili polno prenosive bolesti. Ove infekcije mogu izazvati neprijatnosti poput svrab, peckanje, ili neprijatan miris, a ukoliko se ne leče, mogu uticati na trudnoću. Zato je važno konsultovati se sa lekarom kako bi se isključili ozbiljni problemi, poput prevremenog porođaja ili infekcija koje mogu ugroziti zdravlje majke i bebe. Testiranje će pomoći da se utvrdi tačan uzrok i preduzmu odgovarajući tretmani.
Beli sekret u trudnoći
Beli sekret tokom trudnoće je obično zdrav i poznat kao leukoreja. On je tanak, beo ili mlečan, s blagim mirisom ili bez mirisa. Kako trudnoća napreduje, količina sekreta se povećava, što pomaže u prevenciji vaginalnih infekcija. Ako primetite promene u količini ili konzistenciji, kao što je povećanje u količini ili ako postane gust i lepljiv, može biti znak preveremnog porođaja. U tom slučaju, savetuje se konsultacija sa lekarom.
Zeleni sekret u trudnoći
Zeleni sekret u trudnoći obično ukazuje na moguću infekciju, koja zahteva pažnju, jer može negativno uticati na trudnoću. Uzroci uključuju bakterijske ili polno prenosive bolesti kao što su hlamidija, gonoreja ili trihomonijaza. Ako primetite zeleni sekret, važno je da se odmah posavetujete sa lekarom kako biste dobili odgovarajući tretman i zaštitili zdravlje svoje trudnoće. U slučaju infekcija, lekar će propisati odgovarajući tretman, često antibiotike, koji su sigurni tokom trudnoće.
Zaključak
Tokom trudnoće, vaginalni sekret je obično proziran, bistar ili mlečno beli, bez neprijatnog mirisa, i može se pojačati zbog hormonalnih promena. Međutim, promene u boji, mirisu ili količini sekreta mogu ukazivati na vaginalne infekcije, kao što su glivične infekcije ili polno prenosive bolesti. Ove infekcije mogu izazvati simptome poput svraba, peckanja, bolova ili neprijatnog mirisa.
Važno je napomenuti da gljivične infekcije tokom trudnoće obično ne predstavljaju veliku opasnost za bebu, ali mogu biti neprijatne i zahtevaju lečenje. S druge strane, polno prenosive bolesti mogu imati ozbiljne posledice po zdravlje majke i bebe, uključujući rizik od prevremenog porođaja, infekcija ploda ili drugih komplikacija.
Zbog toga je ključno konsultovati se sa lekarom ako primetite bilo kakve promene u vaginalnom sekretu kako biste dobili odgovarajući tretman i osigurali zdravlje vas i vaše bebe.