fbpx



Trudnoca Dobro je znati Prave i lažne kontrakcije u trudnoći

Prave i lažne kontrakcije u trudnoći

Svaka trudnica zna da će pred porođaj uslediti kontrakcije. Međutim, nije retkost da neke trudnice osete ,,kontrakcije’’ u ranoj trudnoći, što ne bi smeo da bude slučaj. Ipak. to mogu biti lažne kontrakcije.

U ovom tekstu ćete pročitati šta su kontrakcije u trudnoći i kako razlikovati prave i lažne kontrakcije kako se bliži termin porođaja.

Šta su kontrakcije u trudnoći?

Kontrakcije predstavljaju ritmičke kontrakcije materice koje se javljaju tokom trudnoće, a mogu biti prave ili lažne.

Prave kontrakcije, koje se javljaju pred porođaj, dovode do širenja cerviksa i omogućavaju bebi da se spusti kroz porođajni kanal. S druge strane, lažne kontrakcije, poznate kao Braxton-Hicksove kontrakcije, ne izazivaju širenje cerviksa i obično su bezbolne, ali mogu biti neprijatne. Faktori poput dehidratacije, pojačane aktivnosti majke ili bebe, kao i seksualnih odnosa, mogu izazvati ove kontrakcije tokom trudnoće.

Ukoliko primetite učestale ili bolne kontrakcije, važno je obratiti se lekaru radi pregleda i adekvatne nege, kako bi se osiguralo zdravlje majke i bebe.

Šta su prave kontrakcije?

Do pravih kontrakcija dolazi kada vaše telo ispusti hormon oksitocin koji stimuliše kontrakciju materice. Kod najvećeg broja žena do pravih kontrakcija dolazi oko 40. nedelje trudnoće. Ukoliko prave kontrakcije počnu pre 37.nedelje to može biti znak prevremenog porođaja.

Prave kontrakcije zatežu gornji deo materice i spuštaju bebu u porođajni kanal kao pripremu za porođaj. Takođe, stanjuju grlić materice kako bi beba mogla da prođe.

Osećaj kod pravih kontrakcija se najčešće opisuje kao talas. Bol započinje slabije, pojačava se do vrhunca i onda jenjava. Tokom pravih kontrakcija stomak je tvrd na dodir.

Prave kontrakcije se javljaju u jednakim vremenskim intervalima. Na primer prvo su na svakih 5 minuta, pa se vreme između njih smanjuje. Prave kontrakcije su intenzivnije i bolnije kako se i vreme između njih smanjuje.

Pored kontrakcija, znakovi da je porođaj krenuo su i osećaj da se beba spustila niže u karlicu, kao i ružičasta sluz kad odete u toalet. Takođe, dolazi do pucanja vodenjaka i ispuštanja amnionske tečnosti. [1]

Šta su lažne kontrakcije u trudnoći?

Lažne kontrakcije se nazivaju i Braxton – Hicks kontrakcije.

Ove kontrakcije takođe mogu da stanje grlić materice kao prave kontrakcije, ali ne dovode do porođaja. Lažne kontrakcije se najčešće pojavljuju u trećem trimestru trudnoće.

Mogu se javiti s vremena na vreme, nisu u pravilnim razmacima i obično se javljaju poslepodne ili uveče, naročito ako ste imali aktivan i naporan dan, i mogu se javiti češće kako se približavate kraju trudnoće. Kod ovih kontrakcija možete osetiti kao stezanje u stomaku i obično nema bola, iako se nekada može javiti.

Znaci koji ukazuju na lažne kontrakcije:

  • Kontrakcije dolaze i prolaze
  • Ne pojačavaju se
  • Prolaze kako ispraznite bešiku ili promenite položaj

KAKO RAZLIKOVATI PRAVE OD LAŽNIH KONTRAKCIJA?

Kontrakcije podrazumevaju stezanje materice koje, kod pravih kontrakcija, postaju ritmičke i sve učestalije i izazivaju širenje cerviksa kada dođe vreme porođaja.

Lažne kontrakcije ili Brekston-Hiksove kontrakcije takođe uključuju stezanje materice, ali ne izazivaju širenje cerviksa. Nažalost, lažne kontrakcije ipak mogu biti opasne i izazvati prevremni porođaj stimulišući otvaranje cerviksa pokretanjem materice.

Prave kontrakcije se neće pojaviti pre 37. nedelje, jer se tek tada računa terminski porođaj. Lažne kontracije koje se pojavljuju ranije moraju se kontrolisati i sprečiti kako ne bi došlo do prevremenog porođaja.

Sa lažnim kontrakcijama treba biti oprezan i nikako ih ne smete zanemariti. Čim posumnjate na kontrakcije obratite se svom ginekologu kako bi vam prepisao adekvatnu terapiju.

Glavne razlike:

Prave i lažne kontrakcije u trudnoći

KAKO SPREČITI LAŽNE KONTRAKCIJE?

Pre svega treba da znate da lažne kontrakcije nisu deo svačije trudnoće. Zapravo, ne može se utvrditi koja žena ima predispozicije za lažne kontrakcije. S obzirom da je svaka trudnoća individualna, drugačija i jedinstvena, tako se lažne kontrakcije ponekad pojave a ponekad žene ni ne znaju za njih.

Kao što smo već rekli, važno je da se na vreme obratite vašem ginekologu i da shvatite ozbiljnost problema lažnih kontrakcija. S druge strane, ne smete se opteretiti negativnim mislima o lažnim kontrakcijama jer one nisu uobičajeni deo trudnoće. Takođe, čak i da dođe do njih, kontrakcije se mogu regulisati na vreme pe će i trudnoća proći bez komplikacija.

Jedan od uzroka lažnih kontrakcija može biti i stres, zato izbegavajte stresne situacije i emotivne napore. Poštujte preporuke lekara i ne uzimajte terapiju ,,na svoju ruku’’. Pored toga, ne koristite nikakve alternativne metode jer to može da pospeši dodatne kontrakcije.

Šta da radite ako osetite kontrakcije u trudnoći?

Kontrakcije koje se javljaju povremeno verovatno su Braxton-Hicksove. Međutim, ako postanu redovne, pokušajte da ih merite sat vremena. Ako postaju jače ili dolaze u kraćim intervalima, verovatno je krenuo porođaj.

Kada razmak između kontrakcija dostigne pet do šest minuta, verovatno je vreme da uzmete torbu i krenete u bolnicu.

Ako niste sigurni da li je zaista krenuo porođaj, pozovite svog lekara ili otiđite u porodilište. Bolje je potražiti medicinsku pomoć, čak i ako se ispostavi da je lažna uzbuna.
Posebno je važno da odmah odete u bolnicu ako ste trudni manje od 37 nedelja, kontrakcije su izuzetno bolne ili vam je pukao vodenjak.

Od velike važnosti je da vodite računa o svom zdravlju, hidrataciji i balansiranoj ishrani. Bitno je da svakodnevno unosite neophodne količine vitamina i minerala koje će vam vitaminski suplemet Femibion omogućiti, pored regulisane ishrane.

Ne zaboravite da uživate u svakom danu trudnoće jer to je najvažnije. Odmarajte, opuštajte se i radite ono što volite kako bi vaša trudnoća bila jedan od najlepših perioda života.

Proizvodi

Saveti

Nega kože u trudnoći
Nega kože trudnice U periodu trudnoće, čak i u periodu pripreme za trudnoću, nemojte zanemariti negu kože. Bitno je da se u toku trudnoće osećate lepo i samopouzdano, zato je nega kože trudnice bitna stvar. Za vreme trudnoće se u…
Pročitajte više
Vežbe u trudnoći
Psihofizička priprema trudnica Su specijalno osmišljene lagane vežbe koje su posebno prilagođene stanju u kome se nalaze buduće mame. One su od velikog značaja jer se buduće mame pripremaju za sam trenutak dolaska bebe na svet. Istovremeno im olakšavaju da…
Pročitajte više
Da li je vaš štit dovoljno jak da vas zaštiti? Važnost imuniteta u fazi pripreme za trudnoću
Šta želite da naučite Trudnoća i ishrana Vitamin B Imunitet i trudnoća Naše telo poseduje impresivne odbrambene snage, poznate kao imuni sistem, kojima blokira, hvata i neutrališe strane organizme koje prepoznaje kao pretnju. Osnovna uloga imunog sistema je uspostavljanje prirodne…
Pročitajte više

Preporučujemo

Folna kiselina za trudnice
Folna kiselina je jedan od najvažnijih prenatalnih vitamina, koji svaka trudnica treba da uzima.…
Pročitajte više
Kako prepoznati i tretirati kolike ili grčeve kod novorođenčeta
Za roditelje, posebno novopečene, jedna od stvari koja izaziva značajan stres jeste glasno, neutešno…
Pročitajte više
Test za trudnoću - Sve što treba da znate
Test na trudnoću je jednostavan, jeftin i brz način da u privatnosti svog doma…
Pročitajte više