fbpx



Trudnoca Dobro je znati Zatvor u trudnoći

Zatvor u trudnoći

Opstipacija, odnosno zatvor u trudnoći, se često javlja kod trudnica.

Čak do 40% trudnica može imati zatvor u nekom trenutku tokom trudnoće.

Najčešće se dešava u trećem trimestru trudnoće kada je fetus već dovoljno velik i vrši pritisak na creva, mada se može javiti u svakom trenutku u trudnoći. Ponekad, opstipacija može biti prisutna i do 3 meseca nakon porođaja.

U ovom tekstu ćete saznati zašto se javlja zatvor u trudnoći i kako ga se rešiti.

Kada se javlja zatvor tokom trudnoće?

Možete početi da osećate simptome opstipacije najčešće od drugog i trećeg trimestra trudnoće kada poraste i nivo hormona.

U ranoj fazi trudnoće, jedan od prvih simptoma je bol u predelu materice koji je kratkotrajan i podseća na menstrualni bol. Javlja se u periodu implantacije ploda- kada se plod povezuje sa endometrijumom materice i obično nestaje oko 7. nedelje trudnoće.

U prvom trimestru česta je pojava jutarnjih mučnina, povraćanja, oticanja desni usne duplje.

Univerzalni savet je jesti češće, količinski manje obroke, jesti ono što Vam prija i uzimati dovoljno tečnosti. Može doći do gubitka apetita što se smatra normalnom pojavom u prvom primestru.

Drugi trimestar može biti praćen gorušicom, zatvorom, bolovima u ledjima. Veliki procenat trudnica pati od gorušice, koja je posledica smanjene elastičnosti mišića želuca, te mišić koji zatvara jednjak ostaje delimično otvoren, što dovodi do vraćanja kiselih želudačnih sokova iz želuca u jednjak. Savet je da se jede više manjih obroka, ne legne odmah posle jela, kad ležite korisiti više uzglavlje.

Zašto se javlja zatvor u trudnoći?

Vrlo često tvrda stolica, zatvor- opstipacija je neprijatan problem koji prati trudnoću.

Uzrok je hormon čija je vrednost u trudnoći povišena- PROGESTERON koji se naziva još i hormon- čuvar trudnoće. On dovodi do mišićne relaksacije trudne materice da bi plod zaštitio od spontanog pobačaja i prevremenog porođaja. Zbog zajedničkih receptora glatke muskulature creva i materice osetljivih na progesteron, dolazi do slabije crevne peristaltike i opstipacije. Pritisak uvećane materice na donju šuplju venu dovodi do hemoroida- proširenih venskih spletova analne regije.

Drugi razlozi zatvora:

Fetus: Rast fetusa utiče na creva, pritiska ih i na taj način otežava probavu.

Gvožđe iz suplemenata: Jedan od najčešćih dodataka ishrani koji se koristi tokom trudnoće je gvožđe kako bi kiseonik bolje cirkulisao kroz krv kako vašu, tako i bebinu. Međutim, gvožđe otežava bakterijama u crevima da vare hrane. Ako uz to ne pijete dovoljno vode dolazi do zatvora. [1]

Ishrana: Ukoliko ne jedete hranu bogatu vlaknima i ne pijete dovoljno tečnosti, opstipacija je skoro pa neizbežna. Takođe, ukoliko to vaše stanje dozvoljava predlažu se i redovne šetnje kako bi pokrenuli sistem za varenje.

Kako se rešiti zatvora u trudnoći?

Saveti za tretman opstipacije (zatvora) – ishranu bazirati na visokoj zastupljenosti žitarica i svežeg voća i povrća, sa visokimm sadržajem biljnih vlakana, a izbegavati konzumiranje namirnica koje su tokom procesa proizvodnje visoko prerađene.

Preporučuje se

  • hleb od celog zrna ili više žitarica
  • kukuruzni hleb, kukuruzne pahuljice
  • crni hleb
  • pšenične mekinje
  • pšenične klice
  • suvo grožđe, grožđe, suve šljive, suve smokve
  • kajsije, mandarine, pomorandže
  • lubenice, dinje jagode.
  • zelena salata, blitva, zelje, kupus
  • pasulj beli, sočivo, boranija
  • lešnici, bademi
  • integralni prinač

 

Ne preporučuje se

  • beli hleb, belo pecivo
  •  čokolade, kolači, torte
  •  čipsevi, smoki, slani štapići
  •  banane, rendane jabuke, dunje
  •  pirinač beli, šargarepa
  •  velike količine mleka
  •  kakao, čokoladno mleko

 

Dnevni unos tečnosti kod odraslih osba treba da je oko 2 do 3 litre, najbolje u formi obične vode ili nezaslađenih čajeva ili sokova.

Umerena fizička aktivnost je neophodna za dobro funkcionisanje sistema za varenje.

Zabranjeno je u trudnoći uzimanje jakih laksativa koji pojačavaju crevnu peristaltiku, te osećaj bolova, grčeva u stomaku.

Uz primenu mera dovoljnog uzimanja tečnosti i fizičke aktivnosti najčešće se rešava problem hronične opstipacije u trudnoći.

U težim slučajevima ukoliko prethodne mere ne pomognu mogu se primeniti blaži laksativi, čiji se efekat ispoljava lokalno u lumenu creva gde oni vezuju vodu, bubre i dovode do razmekšavanja stolice. Time se ubrzava crevna peristaltika i podstiče fiziološko pražnjenje creva bez neželjenih efekata.

Ukoliko dodje do inflamacije ili iritacije proširenih venskih pleksula- variksa mogu se koristiti kremovi za spolju upotrebu ( koji su dozvoljeni u trudnoći), a koji se nanose na predeo analne regije po potrebi, dok u svom sastavu najčešće imaju kamilicu, pantenol, neven, nanu.

Preventivne mere – fizička aktivnost, adekvatna hidracija i ishrana ostaju najefikasnije metode sprečavanja vrlo neugodnog stanja u trudnoći- opstipacije.

Zaključak

Rad creva u trudnoći može biti usporen zbog hormonalnih promena, što često dovodi do konstipacije. Javlja se zatvor u trudnoći posebno u ranoj trudnoći, a u kasnijim fazama trudnoće može se dodatno pogoršati zbog pritiska materice. Nedovoljan unos vlakana i nedovoljna fizička aktivnost su ključni uzroci zatvora tokom trudnoće.

Važno je da trudnica unosi najmanje 25-30 grama vlakana dnevno kroz ishranu bogatu voćem, povrćem i žitaricama, uz dovoljan unos tečnosti i umerenu fizičku aktivnost.

Ukoliko želite da pre, tokom i nakon trudnoće unosite dovoljnu količinu vitamina i minerala pročitajte više o Femibion proizvodima ovde.

Trudnoća je jedno jedinstveno putovanje  sa uzvišenim ciljem , te se mora učiniti sve da svaka buduća mama taj put provede bez tegoba i neprijatnosti!

Proizvodi

FEMIBION 1 - za period planiranja trudnoće i ranu trudnoću do 12. nedelje

Femibion® 1 vam obezbeđuje dovoljno folata u formi folne kiseline i Metafolina®. Metafolin® je direktno dostupan oblik folata koji telo ne mora prethodno da pretvara. Adekvatan nivo folata kod majke smanjuje rizik za razvoj defekta neuralne cevi dok se plod razvija.
Detaljnije

FEMIBION 2 - od 13. nedelje trudnoće do porođaja i u periodu dojenja

Femibion® 2 vam obezbeđuje dovoljno folata u formi folne kiseline i Metafolina®. Sadrži i druge brižno odabrane sastojke od kojih posebno izdvajamo lutein koji udružen sa omega 3-masnim kiselinama doprinosi normalnom rastu i razvoju ploda, kao i intelektualnim, motoričkim i kognitivnim sposobnostima deteta.
Detaljnije

Saveti

Nega kože u trudnoći
Nega kože trudnice U periodu trudnoće, čak i u periodu pripreme za trudnoću, nemojte zanemariti negu kože. Bitno je da se u toku trudnoće osećate lepo i samopouzdano, zato je nega kože trudnice bitna stvar. Za vreme trudnoće se u…
Pročitajte više
Vežbe u trudnoći
Psihofizička priprema trudnica Su specijalno osmišljene lagane vežbe koje su posebno prilagođene stanju u kome se nalaze buduće mame. One su od velikog značaja jer se buduće mame pripremaju za sam trenutak dolaska bebe na svet. Istovremeno im olakšavaju da…
Pročitajte više
Da li je vaš štit dovoljno jak da vas zaštiti? Važnost imuniteta u fazi pripreme za trudnoću
Šta želite da naučite Trudnoća i ishrana Vitamin B Imunitet i trudnoća Naše telo poseduje impresivne odbrambene snage, poznate kao imuni sistem, kojima blokira, hvata i neutrališe strane organizme koje prepoznaje kao pretnju. Osnovna uloga imunog sistema je uspostavljanje prirodne…
Pročitajte više

Preporučujemo

Folna kiselina za trudnice
Folna kiselina je jedan od najvažnijih prenatalnih vitamina, koji svaka trudnica treba da uzima.…
Pročitajte više
Kako prepoznati i tretirati kolike ili grčeve kod novorođenčeta
Za roditelje, posebno novopečene, jedna od stvari koja izaziva značajan stres jeste glasno, neutešno…
Pročitajte više
Test za trudnoću - Sve što treba da znate
Test na trudnoću je jednostavan, jeftin i brz način da u privatnosti svog doma…
Pročitajte više