Zatvor u trudnoći
Opstipacija, odnosno zatvor u trudnoći, se često javlja kod trudnica.
Čak do 40% trudnica može imati zatvor u nekom trenutku tokom trudnoće.
Najčešće se dešava u trećem trimestru trudnoće kada je fetus već dovoljno velik i vrši pritisak na creva, mada se može javiti u svakom trenutku u trudnoći. Ponekad, opstipacija može biti prisutna i do 3 meseca nakon porođaja.
U ovom tekstu ćete saznati zašto se javlja zatvor u trudnoći i kako ga se rešiti.
Kada se javlja zatvor tokom trudnoće?
Možete početi da osećate simptome opstipacije najčešće od drugog i trećeg trimestra trudnoće kada poraste i nivo hormona.
U ranoj fazi trudnoće, jedan od prvih simptoma je bol u predelu materice koji je kratkotrajan i podseća na menstrualni bol. Javlja se u periodu implantacije ploda- kada se plod povezuje sa endometrijumom materice i obično nestaje oko 7. nedelje trudnoće.
U prvom trimestru česta je pojava jutarnjih mučnina, povraćanja, oticanja desni usne duplje.
Univerzalni savet je jesti češće, količinski manje obroke, jesti ono što Vam prija i uzimati dovoljno tečnosti. Može doći do gubitka apetita što se smatra normalnom pojavom u prvom primestru.
Drugi trimestar može biti praćen gorušicom, zatvorom, bolovima u ledjima. Veliki procenat trudnica pati od gorušice, koja je posledica smanjene elastičnosti mišića želuca, te mišić koji zatvara jednjak ostaje delimično otvoren, što dovodi do vraćanja kiselih želudačnih sokova iz želuca u jednjak. Savet je da se jede više manjih obroka, ne legne odmah posle jela, kad ležite korisiti više uzglavlje.
Zašto se javlja zatvor u trudnoći?
Vrlo često tvrda stolica, zatvor- opstipacija je neprijatan problem koji prati trudnoću.
Uzrok je hormon čija je vrednost u trudnoći povišena- PROGESTERON koji se naziva još i hormon- čuvar trudnoće. On dovodi do mišićne relaksacije trudne materice da bi plod zaštitio od spontanog pobačaja i prevremenog porođaja. Zbog zajedničkih receptora glatke muskulature creva i materice osetljivih na progesteron, dolazi do slabije crevne peristaltike i opstipacije. Pritisak uvećane materice na donju šuplju venu dovodi do hemoroida- proširenih venskih spletova analne regije.
Drugi razlozi zatvora:
Fetus: Rast fetusa utiče na creva, pritiska ih i na taj način otežava probavu.
Gvožđe iz suplemenata: Jedan od najčešćih dodataka ishrani koji se koristi tokom trudnoće je gvožđe kako bi kiseonik bolje cirkulisao kroz krv kako vašu, tako i bebinu. Međutim, gvožđe otežava bakterijama u crevima da vare hrane. Ako uz to ne pijete dovoljno vode dolazi do zatvora. [1]
Ishrana: Ukoliko ne jedete hranu bogatu vlaknima i ne pijete dovoljno tečnosti, opstipacija je skoro pa neizbežna. Takođe, ukoliko to vaše stanje dozvoljava predlažu se i redovne šetnje kako bi pokrenuli sistem za varenje.
Kako se rešiti zatvora u trudnoći?
Saveti za tretman opstipacije (zatvora) – ishranu bazirati na visokoj zastupljenosti žitarica i svežeg voća i povrća, sa visokimm sadržajem biljnih vlakana, a izbegavati konzumiranje namirnica koje su tokom procesa proizvodnje visoko prerađene.
Preporučuje se
- hleb od celog zrna ili više žitarica
- kukuruzni hleb, kukuruzne pahuljice
- crni hleb
- pšenične mekinje
- pšenične klice
- suvo grožđe, grožđe, suve šljive, suve smokve
- kajsije, mandarine, pomorandže
- lubenice, dinje jagode.
- zelena salata, blitva, zelje, kupus
- pasulj beli, sočivo, boranija
- lešnici, bademi
- integralni prinač
Ne preporučuje se
- beli hleb, belo pecivo
- čokolade, kolači, torte
- čipsevi, smoki, slani štapići
- banane, rendane jabuke, dunje
- pirinač beli, šargarepa
- velike količine mleka
- kakao, čokoladno mleko
Dnevni unos tečnosti kod odraslih osba treba da je oko 2 do 3 litre, najbolje u formi obične vode ili nezaslađenih čajeva ili sokova.
Umerena fizička aktivnost je neophodna za dobro funkcionisanje sistema za varenje.
Zabranjeno je u trudnoći uzimanje jakih laksativa koji pojačavaju crevnu peristaltiku, te osećaj bolova, grčeva u stomaku.
Uz primenu mera dovoljnog uzimanja tečnosti i fizičke aktivnosti najčešće se rešava problem hronične opstipacije u trudnoći.
U težim slučajevima ukoliko prethodne mere ne pomognu mogu se primeniti blaži laksativi, čiji se efekat ispoljava lokalno u lumenu creva gde oni vezuju vodu, bubre i dovode do razmekšavanja stolice. Time se ubrzava crevna peristaltika i podstiče fiziološko pražnjenje creva bez neželjenih efekata.
Ukoliko dodje do inflamacije ili iritacije proširenih venskih pleksula- variksa mogu se koristiti kremovi za spolju upotrebu ( koji su dozvoljeni u trudnoći), a koji se nanose na predeo analne regije po potrebi, dok u svom sastavu najčešće imaju kamilicu, pantenol, neven, nanu.
Preventivne mere – fizička aktivnost, adekvatna hidracija i ishrana ostaju najefikasnije metode sprečavanja vrlo neugodnog stanja u trudnoći- opstipacije.
Zaključak
Rad creva u trudnoći može biti usporen zbog hormonalnih promena, što često dovodi do konstipacije. Javlja se zatvor u trudnoći posebno u ranoj trudnoći, a u kasnijim fazama trudnoće može se dodatno pogoršati zbog pritiska materice. Nedovoljan unos vlakana i nedovoljna fizička aktivnost su ključni uzroci zatvora tokom trudnoće.
Važno je da trudnica unosi najmanje 25-30 grama vlakana dnevno kroz ishranu bogatu voćem, povrćem i žitaricama, uz dovoljan unos tečnosti i umerenu fizičku aktivnost.
Ukoliko želite da pre, tokom i nakon trudnoće unosite dovoljnu količinu vitamina i minerala pročitajte više o Femibion proizvodima ovde.
Trudnoća je jedno jedinstveno putovanje sa uzvišenim ciljem , te se mora učiniti sve da svaka buduća mama taj put provede bez tegoba i neprijatnosti!