Matične ćelije – zašto su važne?
Matične ćelije se sve češće pominju, ali šta ih čini toliko posebnim? One imaju važnu ulogu – od razvoja organa do lečenja teških bolesti. U ovom tekstu ćete saznati šta su matične ćelije, zašto se čuvaju i još mnogo toga.
Šta su matične ćelije?
Matične ćelije su gradivni blokovi života. One imaju jedinstvenu sposobnost da se dele i obnavljaju i da se razvijaju u različite vrste ćelija u organizmu. Ove ćelije su odgovorne za razvoj organa vaše bebe, tkiva, kao i imunog sistema. To su “temelji” izgradnje celokupnog ljudskog organizma. Od njih nastaju sva tkiva, svi organi – one su izvor života. Imaju neverovatan potencijal da se dele i stvaraju nove tipove ćelija u organizmu. Pored toga što ga izgrađuju, one služe tokom celog života za regeneraciju organizma. [1]
Ove ćelije su posebne i veoma značajne jer su sposobne da prepoznaju obolelo tkivo, dele se i specijalizuju u njegove ćelije te tako to tkivo i regenerišu.
Upravo su to njihove tri najvažnije osobine:
- Grade sve organe
- Glavna uloga im je da obnavljaju oštećeno
- Imaju moć transformacije da se pretvore u bilo koju ćeliju
Vrste matičnih ćelija:
*Adultne matične ćelije se nalaze u koštanoj srži i perifernoj krvi i takođe imaju mogućnost da se pretvore bilo koju ćeliju u organizmu. Međutim procedura prikupljanja je komplikovana i bolna, ćelije su istog uzrasta kao donori i postoji veliki rizik od odbijanja od strane primaoca.
*Matične ćelije iz krvi pupčanika imaju izuzetnu sposobnost da se neograničeno dele i da se pretvore u bilo koju ćeliju u organizmu. Jedinstvena prilika za njihovo prikupljanje je na samom porođaju i procedura prikupljanja je potpuno bezbedna i bezbolna i za majku i za bebu.
*Embrionalne matične ćelije imaju mogućnost da se razvijaju u različite vrste ćelija. Međutim, njihova upotreba nije etički prihvatljliva.
Za buduće roditelje je važno da se informišu o matičnim ćelijama iz krvi pupčanika jer im se pruža mogućnost da takvo ,,blago’’ sačuvaju. Krv iz pupčanika je krv koja ostaje u posteljici i pupčanoj vrpci nakon rođenja bebe. Ona je bogata matičnim ćelijama koje su najvažnije ćelije u organizmu. Prikupljanje ovih matičnih ćelija je bezbolno i bezbedno i za majku i za dete jer je procedura vrlo jednostavna i sigurna. Nakon visokokvalitetne prerade i pripreme mogu se skladištiti i čuvati decenijama, ne menjajući svoje posebne osobine i prednosti.
Sada vam je verovatno sasvim jasno zašto je dobro sačuvati matične ćelije. Život je nepredvidiv i nikada ne možemo znati šta nas čeka u budućnosti. Matične ćelije su te koje su jedistvena pomoć u lečenju raznih obolenja i osiguravaju izlečenje. Adultne matične ćelije mogu biti od pomoći. Međutim, u svetu čak 60% pacijenata kojima su potrebne matične ćelije za lečenje ne može da pronađe odgovarajućeg donora koštane srži ili iz javne banke matičnih ćelija. Šansa da se pronađe odgovarajući donor je 1:20000. S druge strane, matične ćelije iz krvi pupčanika su potpuno adekvatne jer odgovaraju vašem organizmu zato što praktično i jesu vaše.
Zato su mlade i vitalne matične ćelije iz pupčanika posebno interesantne medicini i čuvaju se u bankama matičnih ćelija kako bi se dugoročno obezbedio izvor zdravlja porodicama. Napretkom medicine danas postoje brojne ovakve banke širom sveta. Međutim, čuvanje nije besplatno i nije večno. Čuvanje matičnih ćelija može da ,,pokrije’’ oko 18 godina iako neke banke nude čuvanje i do 35 godina. Sačuvane ćelije imaju svoju moć maksimalno 18 godina, pa čak i manje. Cena čuvanja matičnih ćelija sa sve prikupljanjem i obradom košta oko 2000e.
Transplantacija matičnih ćelija
Transplantacija matičnih ćelija predstavlja medicinski postupak kojim se oštećen ili oboleo hematopoetski (krvotvorni) sistem zamenjuje zdravim matičnim ćelijama. Najčešće se koristi u lečenju teških bolesti kao što su leukemija, limfom, anemije, imunološki poremećaji i neke genetske bolesti.
Postoje dve osnovne vrste transplantacije:
*Autologna transplantacija – koristi se sopstveni uzorak matičnih ćelija pacijenta, koji se prikuplja, obrađuje i čuva pre početka agresivnog lečenja (npr. hemoterapije). Ova metoda eliminiše rizik od imunološkog odbacivanja.
*Alogena transplantacija – koristi matične ćelije donora (najčešće srodnika ili nesrodnog davaoca iz baze podataka). Ova opcija se primenjuje kada matične ćelije pacijenta nisu upotrebljive.
Matične ćelije iz pupčanika su posebno važne jer imaju visok potencijal za regeneraciju, manju verovatnoću izazivanja odbacivanja i mogu se koristiti i za člana porodice ako postoji podudarnost.
Uspešnost transplantacije zavisi od više faktora: kompatibilnosti tkiva, opšteg zdravstvenog stanja pacijenta, kao i kvaliteta i vitalnosti samih matičnih ćelija. Upravo zbog toga, čuvanje matičnih ćelija pri rođenju može biti dragocena investicija u zdravlje, jer omogućava pristup savremenim terapijama kada je to najpotrebnije.
Čuvanje matičnih ćelija
Čuvanje matičnih ćelija predstavlja preventivnu i dugoročno korisnu odluku za zdravlje deteta, ali i cele porodice. Najčešće se čuvaju matične ćelije iz krvi pupčanika koje se prikupljaju odmah nakon porođaja, bez ikakvog bola ili rizika za majku i bebu. Ove ćelije se zatim obrađuju u specijalizovanim laboratorijama i smeštaju u kriogene banke na veoma niskim temperaturama, gde mogu ostati vitalne i do nekoliko decenija.
Čuvanje matičnih ćelija najčešće se ugovara na period od 18 do 20 godina, mada pojedine banke nude mogućnost produženog čuvanja i do 35 godina.
Važno je napomenuti da ovaj postupak ima svoju cenu – u proseku oko 2000 evra za prikupljanje, obradu i čuvanje. Iako ova investicija može delovati visoko, za mnoge roditelje predstavlja dragocenu garanciju sigurnosti i zdravlja u nepredvidivoj budućnosti.
Napretkom tehnologije i sve većim brojem terapija koje se oslanjaju na matične ćelije, očekuje se da će njihovo čuvanje postati uobičajena praksa, dostupna što većem broju porodica.
Ono što je najvažnije pre samog uzimanja matičnih ćelija je da omogućite stvaranje zdravih ćelija. To ćete najpre postići snabdevajući se vitaminima, folnom kiselinom i mineralima koji su važni za pravilan razvoj vaše bebe. U toj misiji će vam pomoći Femibion suplement koji sadrži sve neophodno za zdrave ćelije.
Složićete se da je ovakav vid biološke pomoći od izuzetnog značaja, ali otežavajuća okolnost je što nemaju svi mogućnost da to priušte. Mada, moramo priznati, zdravlje ne pita za cenu i svaki uloženi dinar vredi. Naravno, ostaje nada da će uskoro ovaj postupak biti sasvim uobičajena stvar pri porođaju te će se na taj način sačuvati mnogi životi.
Gde se čuvaju matične ćelije?
Matične ćelije se čuvaju u specijalizovanim ustanovama koje se nazivaju banke matičnih ćelija.
Banke matičnih ćelija opremljene su naprednim tehnologijama koje omogućavaju dugoročno skladištenje uzoraka na temperaturama ispod -150°C, u specijalnim kriogenim tankovima sa tečnim azotom. Zahvaljujući ovim uslovima, matične ćelije mogu ostati vitalne čak i više od 20 godina, bez gubitka funkcionalnosti.
U Srbiji i širom sveta postoji veliki broj licenciranih banaka koje sarađuju sa porodilištima i medicinskim ustanovama, a mnoge nude i dodatne usluge, kao što su transport, analiza uzorka i genetsko testiranje. Prilikom izbora banke, važno je proveriti njenu akreditaciju, iskustvo, tehničke kapacitete i uslove skladištenja, kako biste bili sigurni da se čuvaju u skladu sa najvišim standardima.
Čuvanjem matičnih ćelija u pouzdanoj banci, obezbeđujete vredan biološki resurs koji može značajno doprineti zdravlju vašeg deteta – sada i u budućnosti.
Lečenje matičnim ćelijama
Lečenje matičnim ćelijama predstavlja jedno od najperspektivnijih polja moderne medicine. Zahvaljujući svojoj sposobnosti da se transformišu u različite vrste ćelija i regenerišu oštećena tkiva, matične ćelije se koriste u terapijama brojnih ozbiljnih bolesti.
Danas se matične ćelije uspešno koriste u lečenju preko 80 različitih oboljenja, uključujući leukemiju, limfome, anemije, urođene imunodeficijencije, metaboličke poremećaje i razne genetske bolesti. Njihova primena je posebno značajna u hematologiji i onkologiji, gde se koriste za obnavljanje koštane srži nakon agresivnih terapija poput hemoterapije i zračenja.
Pored postojećih tretmana, istraživanja o terapijskoj upotrebi matičnih ćelija se neprestano šire. U toku su kliničke studije koje proučavaju njihovu primenu u lečenju dijabetesa tipa 1, cerebralne paralize, multiple skleroze, autizma, oštećenja srca, jetre i kičmene moždine. Naučnici veruju da će u budućnosti terapije matičnim ćelijama igrati važnu ulogu u regenerativnoj medicini, omogućavajući lečenje bolesti koje su danas neizlečive.
Zaključak
Matične ćelije predstavljaju dragocen resurs u savremenoj medicini, sa potencijalom da promene tok mnogih bolesti i omoguće regeneraciju oštećenih tkiva. Posebno značajnu ulogu imaju matične ćelije krvi pupčanika, koje se prikupljaju odmah po rođenju i čuvaju kao biološko osiguranje za budućnost. Ove ćelije, koje su bogate regenerativnim potencijalom, mogu se koristiti za lečenje različitih stanja i oboljenja, naročito onih vezanih za ćelije krvi i imuni sistem.
Iako čuvanje ovih ćelija zahteva određena ulaganja, njihova vrednost u kriznim zdravstvenim situacijama može biti neprocenjiva. Zato je važno da budući roditelji budu informisani o mogućnostima koje im se pružaju na samom početku života njihove bebe.