Fizička aktivnost tokom trudnoće – koja, kada i koliko?
Svi znamo koliki je značaj redovne fizičke aktivnosti. Ona je važna za naše zdravlje, izgled, raspoloženje. Bilo da trčite, šetate, radite jogu, idete u teretanu ili se bavite nekim sportom, vaše telo i um će Vam biti zahvalni i osećaćete se mnogo bolje. Međutim, šta se dešava kada zatrudnite i kada u sebi nosite novi život? Koliko često tada smete da trenirate i kakva to aktivnost može da bude?
Pre svega, važno je da znate da u toku trudnoće smete da se bavite fizičkom aktivnošću i jako je važno da se ne prepustite potpuno ležanju i odmaranju.
Koji su benefiti ?
1. Smanjenje hipertenzivnih poremećaja
2. Bolja kardiorespiratorna kondicija
3. Manji dobitak na telesnoj težini u toku trudnoće
4. Smanjenje rizika od gestacijskog dijabetesaFizička aktivnost ne povećava rizik od prevremenog rođenja, ne dovodi do zastoja u rastu ploda i ne utiče da plodovi budu veliki.
Ostali pozitivni efekti fizičke aktivnosti koji se odnose na opštu populaciju važe i za trudnice, a to su poboljšanje sna i poboljšanje raspoloženja.
Koja aktivnost? Ovaj izbor je na vama. Važno je da to ne bude nešto previše naporno, važno je da se ne forsirate previše i da se uvek zagrejete kako ne bi došlo do povrede. Na internetu možete pronaći brojne tutorijale sa primerima vežbi koje su pogodne za trudnice i upustvima za pravilno izvođenje, tako da uvek možete i to pratiti.
Pratite ova upustva i Vaše telo i beba će Vam biti zahvalni.