Farbanje kose u trudnoći
Trudnoća donosi brojne promene u telu, a mnoge buduće mame se pitaju da li je bezbedno farbati kosu tokom ovog perioda. Hormonalne promene mogu uticati na strukturu kose, pa ona može postati suvlja, masnija ili promeniti teksturu. Osim toga, važno je znati kako hemikalije iz farbi mogu delovati na organizam i da li postoji rizik po zdravlje bebe.
Da li treba da farbate kosu kada ste trudni?
Veliki broj studija pokazuje da farbanje kose u trudnoći nije štetno, ali u ovom tekstu ćete saznati koje boje možete koristiti i na koji način da farbate kosu kako ne bi bilo uticaja na vaše zdravlje.
Hemikalije koje se nalaze u bojama za kosu mogu biti štetne, ali samo ako se koriste u veoma velikim količinama. Kada se kosa farba, to nije slučaj jer se koriste male količine farbe, a samim tim je i mala koncentracija štetnih materija.
Kao što smo rekli, boje sadrže hemikalije, ali koža glave ne apsorbuje ove supstance, naročito ako nemate perutanje kože glave ili neke druge probleme sa kožom.
Preporučuje se da ne farbate kosu u prvom trimestru trudnoće, odnosno do 12. nedelje. Posle prvog trimestra manja je verovatnoća da hemikalije u boji za kosu mogu da utiču na zdravlje i razvoj ploda.
U drugom i trećem trimestru trudnoće, stanje vaše kose zbog drugog stanja može biti drugačije nego kada niste trudni, tako da i vaša kosa može drugačije reagovati na boju za kosu nego inače. [1]
Saveti za farbanje kose u trudnoći
Prvo testirajte farbu za kosu
Pre farbanja kose testirajte boju na jednom pramenu, čak i ako ste proizvod ranije koristili. Kosa može drugačije reagovati u trudnoći.
Ukoliko se farbate u frizerskom salonu, pre početka napomenite da ste trudni i zamolite da prvo testiraju farbu na jednom pramenu.
Farbanje kose kod kuće
Ukoliko se farbate sami ili vas neko drugi farba ovu saveti kojih treba da se pridržavate:
*Nosite rukavice jer je koža ruku osetljivija tokom trudnoće. Više o nezi kože tokom trudnoće možete videti ovde.
*Ostavite boju da odstoji na kosi minimalno – pročitajte uputstvo i trudite se da ne prekoračite preporučeno vreme
*Nanosite boju u dobro provetrenoj prostoriji kako bi izbegli udisanje isparenja boje
*Dobro isperite kosu i kožu glave nakon farbanja kako bi uklonili svu zaostalu boju
Polutrajna farba za kosu
Preporučuje se upotreba sigurnije alternative za farbanje kose kao što su prirodne boje za kosu. Kana boje za kosu su najčešće korišćene prirodne boje za kosu.
Koje farbe za kosu su najsigurnije za trudnice?
Ako želite da farbate kosu tokom trudnoće, preporučuje se korišćenje prirodnijih alternativa i manje agresivnih preparata:
*Farbe bez amonijaka i peroksida – ove farbe su nežnije prema kosi i koži glave.
*Biljne farbe, poput kane – prirodna kana je odličan izbor ako želite da osvežite boju kose bez izlaganja hemikalijama.
Nega kose u trudnoći
Trudnoća može uticati na kvalitet kose, pa je važno posvetiti dodatnu pažnju nezi. Hidratantne maske, prirodna ulja (arganovo, kokosovo, ricinusovo) i blagi šamponi mogu pomoći da kosa ostane zdrava i sjajna.
Ako primetite da vam kosa postaje slabija ili da pojačano opada, to je obično privremeno i posledica hormonskih promena. Nakon porođaja, kosa se obično vraća u svoje normalno stanje.
Zaključak
Farbanje kose u trudnoći je moguće, ali je važno da se pridržavate preporuka kako biste minimizirali rizike. Odabir blažih formula, farbanje u kasnijim fazama trudnoće i dodatna nega kose mogu vam pomoći da sačuvate zdravlje svoje kose, a da pritom ne ugrozite zdravlje svoje bebe.
Farbanje kose u trudnoći je česta tema među budućim mamama, a mnoge se pitaju da li je bezbedno. U najvećem broju slučajeva, uz poštovanje preporuka i korišćenje blažih formula, ne postoje ozbiljni rizici. Ako se i dalje pitate da li farbanje kose može imati negativne posledice, najbolje je da se konsultujete sa lekarom.
Uživajte u trudnoći i brinite o sebi na najbolji mogući način!