Carski rez – šta je to?
Na početku trudnoće buduća mama ne razmišlja mnogo o porođaju, a jedan od čestih načina da se donose beba na svet je i carski rez. Kako vreme odmiče i poslednji meseci trudnoće su sve izvesniji, majka postaje svesna tog čina i sve više razmišlja kako će joj biti kada dođe taj trenutak. Po nekom nepisanom pravilu, obično će čuti više negativnih iskustava od onih pozitivnih te se samim tim javljaju strah i panika. Zbog toga žena počinje da traži rešenja kako da to prebrodi.
Trudnice često misle da će lakše biti ako se porode putem carskog reza jer će na taj način prespavati i izbeći bolni i dugotrajni porođaj, ne shvatajući da bol tek sledi u narednim danima a sam oporavak može biti duži nego posle prirodnog porođaja. S druge strane, nekim ženama je carski rez neminovan način porođaja jer je analizama utvrđeno da za prirodan porođaj postoje izvesni rizici.
Za carski rez se može reći da je poput svake druge abdominalne operacije i oporavak je sličan. Ipak, carski rez je mnogo više od obične operacije i zato je važno informisati se i razumeti šta zapravo sa sobom nosi ova vrsta porođaja.
Šta je carski rez?
Carski rez je najvažnija operacija u ginekologiji i akušerstvu koja podrazumeva hirurški zahvat pravljenja reza na trbuhu i na materici i porođaj bebe kroz taj rez. Može biti planiran, kada se unapred zna da postoji nemogućnost ili rizik od vaginalnog porođaja, ili hitan, kada u toku porođaja dođe do pojave komplikacija zbog kojih je suviše opasno završiti porođaj vaginalnim putem.
Sam naziv ,,carski rez’’ (sectio caesarea) dolazi od latinskih reči sectio = rezanje i caesareus = izrezan. Prema legendi, Gaj Julije Cezar je rođen upravo ovih akušerskim zahvatom te zbog toga se naziv često pogrešno povezuje sa njim. Razlog se krije u tome što su lekari u vreme njegove vladavine mogli da seku ženu pri porođaju isključivo u slučaju smrti ili spasavanja majke i deteta. Međutim, i pre ovog rimskog vladara izvodili su se porođaji carskim rezom te istorija beleži da su se indijske princeze tako porađale, ali i mnoge žene u drevnom Egiptu, Rimu i Kini.
U prošlosti je ovakav porođaj bio dosta rizičan i neretko sa smrtnim ishodom, dok je danas uz napredak medicine to ,,samo’’ abdominalna operacija.
Međutim, ne možemo se složiti da je to obična operacija jer, pored toga što se seče sedam slojeva tkiva, to je najkrvavija operacija nakon koje na svet dolazi novi život. To je operacija nakon koje majka večno na stomaku nosi ,,srećni rez’’ kao uspomenu na dan kada je rodila svoje dete.
Carski rez nije rešenje za neutralisanje straha od porođaja već vrsta porođaja koja ima isti cilj kao i prirodan porođaj – rađanje deteta. Danas se sve više žena voljno odlučuje za carski rez, iako su pogodne za prirodan porođaj, očekujući da će lakše prebroditi svoj strah i bol nakon što se probude iz anestezije nego tokom samog čina porođaja.
Nažalost, rana od carskog reza boli više nego rana nakon prirodnog porođaja, oporavak je duži a i rizik veći. Veliki procenat žena nakon carskog reza prikovan je za krevet 48h, neophodna im je nega i teško podnosi buđenje iz anestezije.
Carski rez se izvodi najčešće u spinalnoj ili epiduralnoj anesteziji što znači da je osoba budna tokom procedure, ali ne oseća bol. Totalna anestezija se primenjuje kada je neophodno da se porođaj izvede u što kraćem vremenskom roku.
Indikacije za carski rez
Carski rez se može preporučiti u zavisnosti od zdravlje majke ili bebe u sledećim slučajevima:
*Položaj bebe u stomaku – beba nije okrenuta glavom već nogama, a porođaj je krenuo
*Prednjačeća posteljica – posteljica nije implantirana visoko prema materici, nego niže, tako da delom ili u potpunosti prekriva grlić materice.
*Preeklampsija – visok pritisak majke tokom trudnoće
*Infekcije – genitalni herpes ili HIV virus je indikacija za carski rez
*Poremećaj u snabdevanju nutritijentima – beba ne dobija dovoljno kiseonika i hranljivih materija, i zbog ovoga je nekada neophodan hitan carski rez
*Obilno vaginalno krvarenje
*Drugi problemi tokom trudnoće koji ugrožavaju zdravlje majke ili bebe
U kojoj nedelji se radi carski rez?
Planirani carski rez se radi od 39. nedelje trudnoće. Hitan carski rez se nekada radi i ranije u zavisnosti od zdravstvenog stanja majke i bebe.
Koliko traje procedura?
Sam postupak traje izmedju pola sata i sat vremena. Najčešće 45 minuta. Međutim sama priprema za procedure i oporavak posle carskog reza traju znatno duže.
Priprema za carski rez
Osnovna priprema za carski rez podrazumeva:
*Bez jela i pića otprilike 6 sati pre same procedure. U nekim slučajevima dozvoljeno je da se pije voda do dva sata pre carskog reza.
*Analiza krvi i drugi redovni testovi
Naravno, sve će vam lekar tačno objasniti na vreme kako bi smireni i pripremljeni došli u porodilište.
Koji su zdravstveni rizici povezani sa carskim rezom?
U prošlosti su se porođaji carskim rezom vršili po hitnom postupku u slučaju ugroženosti života majke ili deteta. Nažalost, upitno je na koji način su se vršile, u kojim higijenskim uslovima, u kojoj mogućnosti anestezije i znanja lekara. Zbog toga je bila velika stopa smrtnosti porodilja najčešće usled akutnog krvarenja ili infekcija.
Danas je carski rez sigurna operacija nakon koje se ne očekuju postoperativne komplikacije ili teške posledice. Napredak medicine omogućio je da lekari na vreme prepoznaju da li je neophodan carski rez ili ne, kako bi se žena pripremila na to, ili u slučaju hitnog carskog reza to bude bezbedno i za majku i za dete. Ipak, to ne znači da ne postoje rizici.
Prvenstveno, anestezija koja se daje za izvođenje carskog reza, bilo da je lokalna ili totalna, može za posledicu imati mučnine, povraćanje, vrtoglavice, dezorjentisanost, pa čak i otežano komuniciranje i zamuckivanje. Pre svega treba ispitati stanje organizma porodilje i da li je pogodna za anesteziju kako bi se izbegle teže posledice i komplikacije.
Rizici carskog reza za majku su:
- obilno krvarenje,
- duži oporavak,
- povišena telesna temperatura,
- infekcija rane,
- endometris tj. infekcija sluznice materice,
- infekcija ili oštećenje bešike i mokraćnih kanala,
- tromboza tj. krvni ugrušći (može izazvati plućnu embolije ukoliko zaluta)
- aspiracija (tekućnina iz želuca povraćanjem tokom operacije može doći do pluća)
- ponovna hospitalizacija zbog komplikacija.
Nažalost, ni danas nije potpuno isključen rizik od smrtnosti te je danas stopa smrtnosti 1 na 13 000 porođaja.
Takođe, naučna ispitivanja su utvrdila na deca rođena carskim rezom češće imaju respiratornih problema usled činjenice da ne prolaze kroz porođajni kanal gde skupljaju potrebne dobre bakterije za razvoj respiratornih organa.
Nekada se carski rez izvodio poprečnim sečenjem duž celog stomaka pa je ožiljak bio dosta veći i vidljiviji, dok se danas vrši vodoravnim rezom abdomena te je ožiljak manji.
Oporavak posle carskog reza
Potrebno je otprilike 6 nedelja da se oporavite nakon carskog reza. [1]
Iako rana boli, važno je da se već u prvim danima malo krećete. Kratke šetnje pomažu boljoj cirkulaciji i sprečavaju stvaranje ugrušaka, ali i olakšavaju varenje.
Odmor je najvažniji. Prihvatite pomoć drugih i ne pokušavajte da sve radite sami. Iskoristite vreme da se povežete sa bebom.
Izbegavajte podizanje bilo čega težeg od vaše bebe, kako ne biste opteretili telo i usporili zarastanje rane. Spavanje na stomaku nije preporučljivo. Birajte položaj na boku ili leđima, u zavisnosti od toga šta vam više prija.
Ranu perite toplom vodom i blagim sapunom, a zatim je dobro osušite. Nemojte dirati konce ili trake – otpadaju sami, obično za nedelju dana.
Krvarenje posle carskog reza
Često pitanje je i koliko traje krvarenje posle carskog reza? Vaginalno krvarenje traje obično 2 do 6 nedelja nakon porođaja. To je mešavina sluzi, tkiva i krvi koja se izbacuje iz tela dok se materica obnavlja i menja svoju sluznicu. Krvarenje ponekad može trajati i duže, ali bi trebalo da prestane najkasnije do 12. nedelje.
Trudnoća posle carskog reza
Iako je žena jednom rađala na ovaj način, to ne znači da će i sledeći put morati isto – u mnogim slučajevima moguć je i prirodan porođaj nakon carskog reza.
Odnosi posle carskog reza
Povratak seksualnim odnosima nakon carskog reza zavisi od brzine oporavka svake žene, ali se najčešće savetuje da se sačeka najmanje 6 nedelja. Iako nije bilo vaginalnog porođaja, telo i dalje prolazi kroz značajne fizičke i hormonske promene, a rana na stomaku mora imati vremena da zaraste.
Važno je da se žena oseća spremno – ne samo fizički, već i emocionalno. Suvoća vagine, blagi bolovi ili manjak želje za seksom u ovom periodu su sasvim normalni. Otvorena komunikacija sa partnerom, strpljenje i postepeni povratak intimnosti pomažu da se ovaj period lakše prevaziđe.
U svakom slučaju, pre povratka seksualnim odnosima, dobro je konsultovati se sa ginekologom kako bi se proverilo da li je sve u redu sa oporavkom.
Posle prvog carskog reza svaki sledeći porođaj mora da se izvede tako
Nije istina da žena koja se porodila carskim rezom, svaki sledeći put mora da se porađa na isti način. Ukoliko u narednoj trudnoći ne postoje nikakvi razlozi za carski rez, sledeći porođaj može biti izveden vaginalno.
Žena koja se porodila na ovaj način ne može da doji
Potpuno netačno! Laktacija ne zavisi od načina porođaja. Ukoliko su majčine grudi pogodne za dojenje i dete prihvati od početka, ne postoji razlog da se ne doji pogotovo što je dojenje dobro i za majku i za dete.
Svaka žena kod koje je izveden carski rez danima leži u krevetu
Svaka žena je različita i svaka drugačije podnosi pa se tako i oporavlja. Nije nužno da porodilja leži u krevetu danima bez mogućnosti da ustane.
Preporuka lekara je da se 24h leži, zbog propratnih nus pojava, ali kasnije će vas i sami motivisati da što pre ustanete. Što pre uspostavite motoriku kretanja to će vam oporavak biti lakši.
Carski rez nije prirodni porođaj
Za žene porođene carskim rezom često kažu da ne znaju šta je porođaj jer se nisu ,,prirodno’’ porodile.
Ovo je najveća zabluda. Svako donošenje deteta na svet je porođaj, bilo to prolaskom kroz porođajni kanal ili operacijom.
Ne dozvolite da se osećate manje vrednom ili sumnjate u sebe samo zato što neko drugi više vrednuje prirodni porođaj.
Ožiljak od carskog reza
Obično je to horizontalni ožilak dužine 10 do 20cm malo ispod bikini zone. U ređim slučajevima, ožiljak je vertikalan i odmah ispod pupka. U početku je ožiljak crven i primetan, ali vremenom bledi i sve se manje vidi.
To što imate ožiljak od carskog reza samo znači:
- da ste postali MAJKA,
- da ste se uspešno porodili,
- da ste proveli divnih devet meseci trudnoće dok vam je dete raslo u stomaku,
- da ste dali svoj maksimum da rodite svoje dete,
- da treba da budete ponosni na sebe
Sada je najvažnije da se usresredite na oporavak i negu vašeg deteta, kao i na vođenje računa da se vi osećate dobro. Na oporavak pozitivno utiče pre svega hrabrost da što pre ustanete iz kreveta, vođenje računa o mentalnom zdravlju, podrška ljudi koji vas okružuju, a potom i izbalansirana ishrana, lagana i postepena svakodnevna fizička aktivnost (u sladu sa mogućnostima i savetima lekara).
Stomak posle carskog reza
Nakon carskog reza, područje stomaka prolazi kroz fizičke promene koje su potpuno normalne. Ožiljak će u početku biti crvenkast i osetljiv, ali vremenom postaje svetliji i manje vidljiv. Otok i blaga utrnutost oko reza su česti i mogu potrajati nekoliko nedelja ili meseci.
Koža i mišići stomaka mogu delovati opuštenije, jer su tokom trudnoće bili znatno rastegnuti. Povratak čvrstine stomaku zahteva vreme, blagu fizičku aktivnost (kada lekar dozvoli) i strpljenje.
Takođe, važno je nositi udobnu garderobu koja ne pritiska ranu i paziti da se rez održava čistim i suvim.
Ukoliko primetite jače bolove, crvenilo koje se širi, gnoj ili povišenu temperaturu, važno je odmah se obratiti lekaru jer to može biti znak infekcije.
Ishrana posle carskog reza
U ishranu je potrebno uključiti što više hranljivih materija, vlakna, vitamina i minerala kako bi vaš organizam bio snabdeven energijom koja ubrzava vaš oporavak. Takođe, sve to je važno zbog dojenja jer ono što vi unosite beba uzima kroz vaše mleko. Ono što je preporuka jeste da osim hranom svoj organizam snabdevate dodatnim vitaminima i mineralima za šta je pogodan vitaminski suplement Femibion koji sadrži sve što je potrebno porodiljama.
Zaključak
Bez obzira na to da li se odlučite (ili ste iz medicinskih razloga usmereni) na porođaj carskim rezom ili vaginalni porođaj, najvažnije je da budete dobro informisani, da imate podršku stručnog medicinskog tima i da odluka bude doneta u skladu sa vašim zdravstvenim stanjem i željama. Svaka žena i svaka trudnoća su jedinstvene, a cilj svakog porođaja je bezbedno rođenje deteta i dobrobit majke. Važno je da znate da nijedan način porođaja nije “lakši” ili “ispravniji” – ono što je najvažnije jeste da se vi osećate sigurno, pripremljeno i podržano.