fbpx



Planiranje Dobro je znati Pilula za dan posle: Sve što morate da znate

Pilula za dan posle: Sve što morate da znate

U ovom tekstu ćete saznati šta je pilula za dan posle, kako i kada se koristi, koja su neželjena dejstva i dr.

Šta je pilula za dan posle?

Pilula za dan posle (poznata i kao hitna kontracepcija) je tableta koju žena može da uzme nakon nezaštićenog seksualnog odnosa kako bi sprečila neželjenu trudnoću.

Pilula za dan posle deluje prvenstveno tako što odlaže ili sprečava ovulaciju – proces u kojem jajnik oslobađa jajnu ćeliju spremnu za oplodnju. Ako nema oslobađanja jajne ćelije, spermatozoidi ne mogu da je oplode, čime se sprečava mogućnost začeća. [1]

Pored toga, u nekim slučajevima može uticati i na promenu sluzokože materice (endometrijuma), čineći je manje pogodnom za usađivanje oplođene jajne ćelije, iako je to ređe.

Važno je naglasiti da pilula za dan posle ne prekida trudnoću koja je već započela. Ako je došlo do oplodnje i embrion se već implantirao u matericu, pilula neće imati efekta. Zato je izuzetno važno uzeti je što pre nakon nezaštićenog odnosa, jer je tada njena efikasnost najveća – idealno u prvih 24 sata, a najkasnije u roku od 72 ili 120 sati, u zavisnosti od vrste pilule.

Drugim rečima, pilula za dan posle ne može da izazove abortus, već je hitna kontraceptivna metoda koja funkcioniše samo pre nego što trudnoća uopšte počne.

Vrste pilula

Dve najčešće pilule na tržištu su levonorgestrel pilule i ulipristal acetat pilule.

Levonorgestrel pilule

*Najefikasnije su u prvih 24 sata nakon odnosa (do 95% efikasnosti)
*Efikasnost opada kako vreme prolazi
*Mogu se uzeti do 72 sata (3 dana) nakon odnosa

Ulipristal acetat pilule

*Efikasne su do 120 sati (5 dana) nakon odnosa
*Efikasnije su od levonorgestrel pilula, naročito u poslednjim danima tog perioda
*Smatraju se najpouzdanijom hitnom kontracepcijom dostupnom bez recepta

Kako znati da li je pilula za dan posle delovala?

Najsigurniji način da proverite da li je pilula za dan posle delovala jeste da pratite svoj menstrualni ciklus i, po potrebi, uradite test na trudnoću.

Ako menstruacija stigne u očekivanom roku najverovatnije je pilula delovala. Moguća su manja odstupanja, jer hitna kontracepcija može privremeno poremetiti ciklus.

Neke žene primete oskudno krvarenje ili tačkasto krvarenje (tzv. spotting) nekoliko dana nakon uzimanja pilule – to je normalna pojava i nije znak trudnoće. Takođe, menstruacija može biti obilnija ili bolnija nego inače.

Ako menstruacija kasni više od 7 dana, najbolje je da uradite test na trudnoću kod kuće ili posetite ginekologa.

Kolika je efikasnost pilule za dan posle?

Efikasnost pilule za dan posle zavisi pre svega od toga koliko brzo nakon nezaštićenog odnosa se uzme, kao i od same vrste pilule. Što se pre uzme – to su šanse za sprečavanje trudnoće veće.

Pilule koje sadrže levonorgestrel (kao što su Postinor ili Escapelle) imaju najvišu efikasnost kada se uzmu u prvih 24 sata nakon odnosa – tada mogu smanjiti rizik od trudnoće za čak 95%. Efikasnost opada kako vreme prolazi, i preporučuje se da se uzmu najkasnije do 72 sata (3 dana) od odnosa.

S druge strane, pilule koje sadrže ulipristal acetat (kao što je ellaOne) imaju duži vremenski okvir i mogu se uzeti do 120 sati (5 dana) nakon odnosa, uz veću efikasnost u kasnijim fazama.

Važno je znati da ni jedna pilula za dan posle ne garantuje 100% zaštitu. Njena efikasnost može biti manja kod žena sa višim indeksom telesne mase (BMI) ili ako se istovremeno koriste određeni lekovi koji utiču na hormone. Takođe, pilula ne pruža zaštitu tokom ostatka ciklusa – ako dođe do novog nezaštićenog odnosa, potrebna je dodatna zaštita.

Zato se pilula za dan posle preporučuje isključivo kao hitna i povremena metoda, a ne kao redovno sredstvo kontracepcije.

Kontraindikacije kod pilula za dan posle

Pilula za dan posle je generalno bezbedna za većinu žena, ali kao i svaki lek, nije pogodna za svakoga. Postoje određene situacije kada se njena upotreba ne preporučuje ili zahteva poseban oprez, kao:

*Alergija ili preosetljivost na neki od sastojaka pilule
*Već potvrđena trudnoća – pilula neće prekinuti trudnoću, ali se tada više ni ne preporučuje
*Teška astma koja se ne kontroliše lekovima
*Poremećaji funkcije jetre – posebno kod pilula sa ulipristal acetatom
*Upotreba određenih lekova koji mogu smanjiti efikasnost pilule, kao što su lekovi za epilepsiju, lekovi za HIV, neki antibiotici (npr. rifampicin), biljni preparati poput kantariona

Neželjena dejstva pilule za dan posle

Neželjena dejstva obično traju nekoliko dana i najčešće su to:

*Neprijatnost u stomaku i povraćanje
*Vrtoglavice
*Umor
*Glavobolja
*Osetljive grudi
*Grčevi u stomaku
*Tačkasto krvarenje između ciklusa
*Obilnije krvarenje tokom menstruacije
*Bolnija menstruacija

Trudnoća nakon pilule za dan posle

Jedno od čestih pitanja i zabrinutosti jeste da li uzimanje pilule za dan posle može trajno uticati na plodnost ili otežati trudnoću u budućnosti. Dobra vest je da pilula za dan posle ne utiče na dugoročnu sposobnost začeća.

Bez obzira na to da li se uzme jednom ili više puta u životu, pilula ne ostavlja trajne posledice na reproduktivno zdravlje. Njeno delovanje je privremeno i ograničeno na trenutni ciklus, gde samo odlaže ovulaciju kako bi se sprečila moguća trudnoća.

Ipak, važno je naglasiti da pilula ne sme da se koristi kao redovno kontraceptivno sredstvo, jer može poremetiti menstrualni ciklus i izazvati hormonski disbalans ako se uzima često. Za stalnu zaštitu preporučuje se korišćenje pouzdanih metoda kontracepcije, kao što su kondomi, spirale, kontraceptivne pilule i druge opcije u dogovoru sa ginekologom.

Da li pilula za dan posle može da poremeti ciklus?

Menstruacija posle pilule za dan posle može biti obilnija i bolnija.

Pilula za dan posle može privremeno da poremeti menstrualni ciklus, ali to obično nije razlog za paniku. Pošto pilula utiče na hormone koji regulišu ovulaciju, može izazvati promene u toku naredne menstruacije. Najčešće je to:

*Kasnija menstruacija – menstruacija može da bude odložena za nekoliko dana, ali obično ne duže od nedelju dana.

*Neobičan ciklus – menstruacija može biti kraća, duža, ili čak nešto obilnija nego inače. Neke žene primete da je krvavljenje lakše ili jače nego obično.

*Kraći ciklus – može se desiti da ciklus bude kraći nego što je to inače bio, ali to obično ne utiče na plodnost u budućnosti.

Ako se menstruacija ne pojavi u roku od 3 nedelje nakon uzimanja pilule, test za trudnoću je preporučljivo da se uradi, jer to može biti znak da pilula nije bila potpuno efikasna.

Iako ove promene u menstruaciji mogu biti neprijatne, one su obično privremene i ciklus se vraća u normalu nakon nekoliko meseci.

Zaključak

Pilula za dan posle je efikasna metoda hitne kontracepcije koja može značajno smanjiti rizik od trudnoće ako se uzme u roku od 72 sata od nezaštićenog odnosa. Iako ne pruža 100% zaštitu, kada se koristi pravovremeno, može sprečiti trudnoću i omogućiti da se vraćaš u normalni menstrualni ciklus.

Ipak, važno je zapamtiti da pilula ne rešava sve kontraceptivne potrebe, te se za redovnu zaštitu preporučuju druge metode kontracepcije. Ako se nakon upotrebe pilule pojave nepravilnosti u ciklusu ili ako menstruacija izostane, preporučuje se konsultacija sa ginekologom ili test na trudnoću.

Proizvodi

FEMIBION 1 - za period planiranja trudnoće i ranu trudnoću do 12. nedelje

Femibion® 1 vam obezbeđuje dovoljno folata u formi folne kiseline i Metafolina®. Metafolin® je direktno dostupan oblik folata koji telo ne mora prethodno da pretvara. Adekvatan nivo folata kod majke smanjuje rizik za razvoj defekta neuralne cevi dok se plod razvija.
Detaljnije

FEMIBION 2 - od 13. nedelje trudnoće do porođaja i u periodu dojenja

Femibion® 2 vam obezbeđuje dovoljno folata u formi folne kiseline i Metafolina®. Sadrži i druge brižno odabrane sastojke od kojih posebno izdvajamo lutein koji udružen sa omega 3-masnim kiselinama doprinosi normalnom rastu i razvoju ploda, kao i intelektualnim, motoričkim i kognitivnim sposobnostima deteta.
Detaljnije

Saveti

Nega kože u trudnoći
Nega kože trudnice U periodu trudnoće, čak i u periodu pripreme za trudnoću, nemojte zanemariti negu kože. Bitno je da se u toku trudnoće osećate lepo i samopouzdano, zato je nega kože trudnice bitna stvar. Za vreme trudnoće se u…
Pročitajte više
Vežbe u trudnoći
Psihofizička priprema trudnica Su specijalno osmišljene lagane vežbe koje su posebno prilagođene stanju u kome se nalaze buduće mame. One su od velikog značaja jer se buduće mame pripremaju za sam trenutak dolaska bebe na svet. Istovremeno im olakšavaju da…
Pročitajte više
Da li je vaš štit dovoljno jak da vas zaštiti? Važnost imuniteta u fazi pripreme za trudnoću
Šta želite da naučite Trudnoća i ishrana Vitamin B Imunitet i trudnoća Naše telo poseduje impresivne odbrambene snage, poznate kao imuni sistem, kojima blokira, hvata i neutrališe strane organizme koje prepoznaje kao pretnju. Osnovna uloga imunog sistema je uspostavljanje prirodne…
Pročitajte više

Preporučujemo

Povišena temperatura u trudnoći: Da li je opasna?
Temperatura u trudnoći nije ništa neobično i može se javiti zbog istih razloga kao…
Pročitajte više
Kako prepoznati i tretirati kolike ili grčeve kod novorođenčeta
Za roditelje, posebno novopečene, jedna od stvari koja izaziva značajan stres jeste glasno, neutešno…
Pročitajte više
Policistični jajnici i trudnoća
Polistični jajnici su relativno čest problem. U ovom tekstu ćete saznati šta su policistični…
Pročitajte više