Da li je gojaznost prepreka za trudnoću?
Planirate trudnoću, ali se plašite da će višak kilograma biti prepreka za potomstvo? Verovatno ste čuli priče koje tvrde da žene sa viškom kilograma imaju problem da zatrudne ili im to donosi komplikacije u trudnoći. Da li je to stvarno tako?
Pre svega, gojaznost nije nužno faktor koji predstavlja problem za trudnoću. Gojaznost može biti uzročnik drugih zdravstvenih komplikacija koji za rezultat ima uporno negativan test za trudnoću. Međutim, masnoća koja se stvari kod gojaznih utiče na plodnost. Ćelje masti utiču na jajne ćelije i smanjuju mogućnost začeća. Ipak, ovo nije slučaj koji se podrazumeva i žena sa viškom kilograma ima šanse da ostane u drugom stanju.
Kilogrami u trudnoći
Gojazne trudnice češće imaju problem sa povišenim krvnim pritiskom, pojavom gestacijskog dijabetesa, kao i povišenim holesterolom. Ne treba naglašavati da trudnoća svakako donosi određeni broj kilograma, a gojaznim trudnicama ovo je dodatno opterećenje. Jedan od fizičih problema je otežano kretenje, bolovi u nogama, a najviše bolovi u leđima. Gojaznost, takođe, može biti uzročnik prevremenog porođaja usled nemogućnosti tela da izdrži pritisak koji stvaraju plod i kilogrami u trudnoći.
Ishrana trudnica
Lekari savetu žene sa viškom kilograma da u periodu planiranja trudnoće regulišu telesnu težinu kako bi izbegle komplikacije. Najbitnija je balansirana ishrana, kao i redovna fizička aktivost. Ishrana trudnica i budućih trudnica treba da sadrži sve neophodne nutrijente, vitamine i minerale. Redovno uzimanje vitaminsog suplementa Femibion 1 je odličan korak ka zdravoj trudnoći jer obezbeđuje sve potrebno za zdravu ishranu trudnica i onih žena koje planiraju trudnoću. Pored toga treba izbegavati masno, previše slano ili začenjeno, brzu hranu i velike količine hrane. Ishrana treba da se bazira na proteinima, zdravim mastima i složenim ugljenim hidratima. Voće i povrće obavezno uvrstiti u svakodnetnu ishranu. Takođe, hidratacija je vrlo važna, zato nikako ne preskakati redovnu konzumaciju vode.
Regulisanje ishrane ne znači izgladnjivanje jer to može imati nepovoljne posledice, pogotovo u trudnoći. Ukoliko žena drži dijetu ona treba da bude količinski umerena a nutritivno bogata. Trudnice pogotovo ne smeju da drže dijetu, već treba da vode računa kako se hrane.
Hrana koju treba izbegavati:
- Mesne prerađevine
- Sirovo ili nepotpuno termički obrađeno meso
- Kofein
- Preveliki unos šećera
- Alkohol
Bitno je istaći da gojaznost i višak kilograma postaju prepreka za trudnoću kada je višak veći od 15kg, jer to donosi oterećenje za organizam. Estetski višak kilograma od 5 kg, više-manje, ne predstavljaju nikakav problem i gotovo je nevidljiv. Čak i u periodu planiranja nije dobro izlagati se bespotrebnim dijetama jer imaju više štete nego koristi. Pogotovo u trudnoći, višak kilograma je sasvim prirodna stvar. Pre nego što se posvetite regulisanju ishrane, posavetujte se sa vašim lekarom da li je u pitanju gojaznost ili samo neznatan višak kilograma.