fbpx



Materinstvo Dobro je znati Vodič za bebine prve preglede kod lekara

Vodič za bebine prve preglede kod lekara

Kada se beba konačno rodi, kreće novi, uzbudljivi period u životu porodice. Pored puno lepih sadržaja i nezaboravnih trenutaka, tu su i drugačije obaveze kao što su povremene posete pedijatru.

Zapravo, jedna od prvih stvari koja vašu bebu očekuje po rođenju je lekarski pregled i vakcinacija.

Koliko puta treba posetiti pedijatra u prvih godinu dana?

Možda vam to ne izgleda tako, ali prvih 12 meseci u životu vaše bebe predstavljaju period intenzivnog razvitka i velikih promena. Pomislite samo: za otprilike svega 365 dana vaše dete preći će put od bespomoćnog bića do aktivnog malog avanturiste:

  • Kako bi beba uspešno prošla kroz sve faze razvoja, važno je da redovno posećujete pedijatra. U prvoj godini dete bi trebalo da ima 6 neophodnih pregleda.

Na njima ćete saznati da li vaša beba dovoljno napreduje, kojim tempom se razvija, kako da pravilno brinete o njenom zdravlju i mnoge druge stvari. Sami pregledi traju kratko, u proseku oko dvadesetak minuta. Izuzetak je prva kontrola koja obično potraje oko pola sata.

Nakon što izađete iz bolnice, prvi pregled se obavlja 30 dana od porođaja. Naravno, ukoliko beba pokazuje određene zdravstvene probleme pre tog roka, potrebno je zakazati pregled i ranije.

Šta da ponesete na prvi bebin pregled?

Za prvi pregled biće vam potrebno nešto više dokumentacije:

  • otpusna lista iz porodilišta;
  • list za novorođenče;
  • zdravstvena knjižica deteta, ukoliko je imate.

Pored ovih dokumenata potrebne su vam i stvari za bebu:

  • komplet presvlake;
  • dve jednokratne pelene;
  • dve tetra (platnene) pelene;
  • vlažne i papirnate maramice.

Za svaki sledeći pregled od dokumentacije vam je dovoljna samo bebina zdravstvena knjižica i bebine stvari kao i za prvi pregled. Nije loše da ponesete i neku igračku kako bi vašem detetu pomogli da se oseća prijatnije tokom samog pregleda.

Kako izgleda (prvi) pregled?

Bebi se meri dužina, težina i obim glave kako bi se utvrdilo da pravilno napreduje. Prosečan napredak novorođenčeta u težini tokom prvih mesec dana iznosi od 600 grama do 1.2 kg. Na prvom pregledu pedijatar otvara bebin karton u koji unosi podatke o težini, dužini i obimu glave. Takođe, doktor razgovara sa roditeljima, posebno sa majkom o tome kakva je bila trudnoća i kako je protekao porođaj.

Nakon toga, predijatar će detaljno pregledati bebu: pre svega proveriće fontanelu i druge osetljive delove novorođenčeta, ali i bebine reflekse kako bi stekao uvid u njen motorički razvoj.

Po završenom pregledu dobićete informacije o stanju svog novorođenčeta, korisne savete o dojenju, presvlačenju i izvođenju bebe, kao i predlog igara koji će doprineti razvoju vašeg deteta. Takođe, doktor će vam dati uput za prvu ultrazvučnu kontrolu kukova koja se obavlja tokom prvog ili drugog meseca bebinog života. Još jednu takvu kontrolu obavićete u šestom mesecu pre nego što dete počne da sedi. Beba na kraju prvog pregleda prima drugu dozu vakcine protiv hepatitisa B.

Zapišite sve što želite da pitate doktora pre pregleda: Kao novopečeni roditelj(i) možete imati puno nedoumica i pitanja koja želite da postavite doktoru. Kako ne biste ništa zaboravili, najbolje je da pre pregleda zapišete sva pitanja na koja će vam vaš izabrani pedijatar rado odgovoriti.

Naredni pregledi bebe vrlo su slični i razlikuju se najviše po tipu vakcine koji se prima. Na svakom od njih, osim što će pratiti da li se beba pravilno razvija, doktor će vas i pripremiti za specifičnu fazu bebinog razvoja tako što će vas savetovati o ishrani i vežbicama koje možete da radite se svojim novorođenčetom.

Kalendar pregleda bebe u prvoj godini i šta možete da očekujete

1. mesec – prvi opšti pregled, druga doza vakcine protiv hepatitisa B.

2.mesec – opšti pregled, prva doza vakcina protiv dečje paralize, difterije, tetanusa, velikog kašlja, hemofilusa influence tipa B i protiv streptokokus pneumonije. Treća doza vakcine protiv hepatitisa B kod dece HBs pozitivnih majki.

3.5 meseci – opšti pregled, druga doza vakcina protiv dečje paralize, difterije, tetanusa, velikog kašlja, hemofilusa influence tipa B i protiv streptokokus pneumonije

6. mesec – opšti pregled, kompletna krvna slika, treća doza vakcina protiv dečje paralize, difterije, tetanusa, velikog kašlja, hemofilusa influence tipa B i protiv streptokokus pneumonije.

Sa punih šest meseci: treća doza vakcine protiv hepatitisa B kod dece čije majke nisu HBs pozitivne. Ovo je i period kada beba prelazi na nešto raznovrsniju ishranu pa ćete dobiti savete o postepenom uvođenju najboljih namirnica za vaše dete.

9. mesec opšti pregled – pregled stomatologa ukoliko niču zubi i ukoliko se savetuje, bez vakcinacije.

12. mesec – opšti pregled na kome se sumira bebin razvoj u prvoj godini, četvrta doza vakcine protiv hepatitisa B kod dece HBs pozitivnih majki.

Redovno posećujte pedijatra

Vrlo je važno da vodite bebu kod pedijatra u naznačenim periodima kako biste imali jasnu predstavu o tome da li se pravilno razvija, dobro napreduje i šta je sve potrebno da uradite kako biste joj pružili najbolju moguću negu. Posete doktoru rešiće i neke vaše nedoumice i uveriti vas da ste na dobrom putu kao roditelj. Uz malo pripreme, i vama i bebi bi ovi redovni pregledi trebalo da budu prijatno iskustvo.

 

Proizvodi

FEMIBION 1 - za period planiranja trudnoće i ranu trudnoću do 12. nedelje

Femibion® 1 vam obezbeđuje dovoljno folata u formi folne kiseline i Metafolina®. Metafolin® je direktno dostupan oblik folata koji telo ne mora prethodno da pretvara. Adekvatan nivo folata kod majke smanjuje rizik za razvoj defekta neuralne cevi dok se plod razvija.
Detaljnije

FEMIBION 2 - od 13. nedelje trudnoće do porođaja i u periodu dojenja

Femibion® 2 vam obezbeđuje dovoljno folata u formi folne kiseline i Metafolina®. Sadrži i druge brižno odabrane sastojke od kojih posebno izdvajamo lutein koji udružen sa omega 3-masnim kiselinama doprinosi normalnom rastu i razvoju ploda, kao i intelektualnim, motoričkim i kognitivnim sposobnostima deteta.
Detaljnije

Saveti

Nega kože u trudnoći
Nega kože trudnice U periodu trudnoće, čak i u periodu pripreme za trudnoću, nemojte zanemariti negu kože. Bitno je da se u toku trudnoće osećate lepo i samopouzdano, zato je nega kože trudnice bitna stvar. Za vreme trudnoće se u…
Pročitajte više
Vežbe u trudnoći
Psihofizička priprema trudnica Su specijalno osmišljene lagane vežbe koje su posebno prilagođene stanju u kome se nalaze buduće mame. One su od velikog značaja jer se buduće mame pripremaju za sam trenutak dolaska bebe na svet. Istovremeno im olakšavaju da…
Pročitajte više
Da li je vaš štit dovoljno jak da vas zaštiti? Važnost imuniteta u fazi pripreme za trudnoću
Šta želite da naučite Trudnoća i ishrana Vitamin B Imunitet i trudnoća Naše telo poseduje impresivne odbrambene snage, poznate kao imuni sistem, kojima blokira, hvata i neutrališe strane organizme koje prepoznaje kao pretnju. Osnovna uloga imunog sistema je uspostavljanje prirodne…
Pročitajte više

Preporučujemo

10 saveta za dobar san tokom trudnoće
Baš kao i ishrana, san u trudnoći je izuzetno važan za pravilan razvoj deteta…
Pročitajte više
Vodič za bebine prve preglede kod lekara
Kada se beba konačno rodi, kreće novi, uzbudljivi period u životu porodice. Pored puno…
Pročitajte više
Letnja ishrana za povećanje plodnosti: Šta jesti, a šta izbegavati?
Leto je vreme romantike, sanjarenja i odmora. Drugim rečima, savršeno godišnje doba za planiranje…
Pročitajte više