fbpx



Materinstvo Dobro je znati Kako zaštititi bebu od sunca tokom letnjih meseci?

Kako zaštititi bebu od sunca tokom letnjih meseci?

Stiglo je leto, a sa njim i period velikih vrućina i jakog sunca zbog čega je potrebno da preduzmete odgovarajuće korake kako biste vi i vaša beba uživali u letnjim avanturama.

Naime:

  • Ekstremna letnja toplota može da bude opasna za svu decu, a posebno za novorođenčad.
  • Bebe se ne rađaju sa razvijenim sistemom zaštite kože, pa lakše izgore. Čak i deci rođenoj od roditelja sa tamnom kožom potrebna je potpuna zaštita.
  • Bebe još nemaju u potpunosti funkcionalne sisteme znojnih žleda zbog čega se teže hlade.
  • Novorođenčad mlađa od 6 meseci trebalo bi naročito čuvati od direktnog izlaganja suncu zbog toga što njihov organizam sadrži malo melanina, pigmenta koji koži, očima i kosi daje boju i određenu zaštitu.
  • Bebe imaju osetljiviju kožu jer je njen spoljašnji sloj tanji.
  • Malo dete ima više kože (u odnosu na telesnu masu) od odrasle osobe, tako da opekotine od sunca mogu biti veoma ozbiljne.
  • Beba vam ne može jasno reći kada joj je prevruće, niti se može lako samostalno pomeriti u hlad.

DOBRO JE ZNATI: U zavisnosti od vrednosti UV indeksa, ponekad je dovoljno svega 15 minuta bez zaštite na suncu da izgorite. Na primer, ako je UV indeks od 0-2, rizik od prekomernog izlaganja suncu je nizak i zaštita nije potrebna. Ukoliko se indeks kreće između 3 i 7, potrebna vam je zaštita, dok UV vrednosti preko 8 zahtevaju i dodatni oprez.
8 koraka da uživate u letu i ostanete bezbedni

  1. Budite u hladu: Hlad je najbolji način da zaštitite svoju bebu od sunca i dehidriranosti, posebno ako je mlađa od šest meseci. Držite bebu u hladu što je više moguće, a ako ne možete da nađete prirodni, iskoristite suncobran, šator, baldahin ili kolica. Vodite računa: pesak, beton i voda reflektuju sunčeve zrake.
  2. Obezbedite dovoljno osvežavajuće tečnosti: Tokom letnjih dana važno je da beba ostane hidrirana – voda i majčino mleko su najbolji izbori.
  3. Obucite bebu u odeću koja štiti od sunca: Lagana bluzica dugih rukava i letnje pantalone adekvatno će zaštititi nežnu bebinu kožu.
  4. Zaštite i oči: Iako se u vezi sa suncem najviše govori o zaštiti kože, treba da znate da je zaštita očiju podjednako važna. Šeširi sa širokim obodom sačuvaće osetljive oči vašeg deteta. Pored toga, možete koristiti i naočare za sunce. Naime, ove naočare su mnogo više od modnog detalja. Ukoliko naviknite svoje dete da tokom letnjih izlazaka nosi naočare koje nude UVA/UVB zaštitu širokog spektra, njegove oči će biti zaštićene od sunca. Prilikom odabira odgovarajućeg modela, potražite one koji su označeni sa „100% UV zaštita“ ili „UV 400“.
  5. Oprezno sa kremom za sunčanje: Izbegavajte upotrebu kreme za sunčanje kod beba mlađih od šest meseci. Naime, u ovom uzrastu koža deteta je veoma osetljiva i korišćenje krema za sunčanje može da dovede do alergijskih reakcija. I kod nešto starijih beba ograničite upotrebu kreme na područja koja se ne mogu lako pokriti ili zasenčiti, kao što su šake i lice. Potražite kremu koja sadrži titanijum dioksid i cink oksid jer ovi sastojci obično ne iritiraju delikatnu kožu.
  6. Pratite ponašanje i reakcije vaše bebe. Ako je beba nervozna, previše plače ili ima crvenilo na delovima kože koji su izloženi, odmah je uvedite unutra.
  7. Nemojte da izlazite kada je sunce najjače. Izbegavajte vreme izlaganja suncu kada je njegov uticaj najveći, a to je između 10 i 16 časova. Umesto toga, vodite bebu u ranu jutarnju ili kasnu popodnevnu/večernju šetnju.
  8. Vodite računa o suncu i dok ste u zatvorenom prostoru i tokom oblačnih dana. Često smo izloženi suncu i kada nismo svesni. Setite se samo koliko ste puta na moru izgoreli tokom oblačnog dana ili tokom vožnje u klimatizovanom automobilu. Do 85% UV zraka može proći kroz oblake. Drugim rečima, to što možda ne osećate dejstvo sunca, ne znači da mu niste izloženi. Zato, zaštitite bebu prilikom vožnje u automobilu (staklo ne blokira UVA zrake), kao i tokom oblačnih dana.

VAŽNO: Krema za sunčanje zaštitiće vaše dete od UV zraka, ali ga neće zaštiti od toplote.

Nadamo se da će ovi saveti pomoći da vi i vaša beba bezbrižno uživate u letu.

Proizvodi

FEMIBION 1 - za period planiranja trudnoće i ranu trudnoću do 12. nedelje

Femibion® 1 vam obezbeđuje dovoljno folata u formi folne kiseline i Metafolina®. Metafolin® je direktno dostupan oblik folata koji telo ne mora prethodno da pretvara. Adekvatan nivo folata kod majke smanjuje rizik za razvoj defekta neuralne cevi dok se plod razvija.
Detaljnije

FEMIBION 2 - od 13. nedelje trudnoće do porođaja i u periodu dojenja

Femibion® 2 vam obezbeđuje dovoljno folata u formi folne kiseline i Metafolina®. Sadrži i druge brižno odabrane sastojke od kojih posebno izdvajamo lutein koji udružen sa omega 3-masnim kiselinama doprinosi normalnom rastu i razvoju ploda, kao i intelektualnim, motoričkim i kognitivnim sposobnostima deteta.
Detaljnije

Saveti

Nega kože u trudnoći
Nega kože trudnice U periodu trudnoće, čak i u periodu pripreme za trudnoću, nemojte zanemariti negu kože. Bitno je da se u toku trudnoće osećate lepo i samopouzdano, zato je nega kože trudnice bitna stvar. Za vreme trudnoće se u…
Pročitajte više
Vežbe u trudnoći
Psihofizička priprema trudnica Su specijalno osmišljene lagane vežbe koje su posebno prilagođene stanju u kome se nalaze buduće mame. One su od velikog značaja jer se buduće mame pripremaju za sam trenutak dolaska bebe na svet. Istovremeno im olakšavaju da…
Pročitajte više
Da li je vaš štit dovoljno jak da vas zaštiti? Važnost imuniteta u fazi pripreme za trudnoću
Šta želite da naučite Trudnoća i ishrana Vitamin B Imunitet i trudnoća Naše telo poseduje impresivne odbrambene snage, poznate kao imuni sistem, kojima blokira, hvata i neutrališe strane organizme koje prepoznaje kao pretnju. Osnovna uloga imunog sistema je uspostavljanje prirodne…
Pročitajte više

Preporučujemo

Kako da ostanete hidrirane tokom leta u trudnoći?
Leto je vreme kada pravilnoj hidrataciji posvećujemo više pažnje nego inače. Jednostavno naše telo…
Pročitajte više
Kako zaštititi bebu od sunca tokom letnjih meseci?
Stiglo je leto, a sa njim i period velikih vrućina i jakog sunca zbog…
Pročitajte više
Letnja ishrana za povećanje plodnosti: Šta jesti, a šta izbegavati?
Leto je vreme romantike, sanjarenja i odmora. Drugim rečima, savršeno godišnje doba za planiranje…
Pročitajte više