Kako zaštititi bebu od sunca tokom letnjih meseci?
Stiglo je leto, a sa njim i period velikih vrućina i jakog sunca zbog čega je potrebno da preduzmete odgovarajuće korake kako biste vi i vaša beba uživali u letnjim avanturama.
Naime:
- Ekstremna letnja toplota može da bude opasna za svu decu, a posebno za novorođenčad.
- Bebe se ne rađaju sa razvijenim sistemom zaštite kože, pa lakše izgore. Čak i deci rođenoj od roditelja sa tamnom kožom potrebna je potpuna zaštita.
- Bebe još nemaju u potpunosti funkcionalne sisteme znojnih žleda zbog čega se teže hlade.
- Novorođenčad mlađa od 6 meseci trebalo bi naročito čuvati od direktnog izlaganja suncu zbog toga što njihov organizam sadrži malo melanina, pigmenta koji koži, očima i kosi daje boju i određenu zaštitu.
- Bebe imaju osetljiviju kožu jer je njen spoljašnji sloj tanji.
- Malo dete ima više kože (u odnosu na telesnu masu) od odrasle osobe, tako da opekotine od sunca mogu biti veoma ozbiljne.
- Beba vam ne može jasno reći kada joj je prevruće, niti se može lako samostalno pomeriti u hlad.
DOBRO JE ZNATI: U zavisnosti od vrednosti UV indeksa, ponekad je dovoljno svega 15 minuta bez zaštite na suncu da izgorite. Na primer, ako je UV indeks od 0-2, rizik od prekomernog izlaganja suncu je nizak i zaštita nije potrebna. Ukoliko se indeks kreće između 3 i 7, potrebna vam je zaštita, dok UV vrednosti preko 8 zahtevaju i dodatni oprez.
8 koraka da uživate u letu i ostanete bezbedni
- Budite u hladu: Hlad je najbolji način da zaštitite svoju bebu od sunca i dehidriranosti, posebno ako je mlađa od šest meseci. Držite bebu u hladu što je više moguće, a ako ne možete da nađete prirodni, iskoristite suncobran, šator, baldahin ili kolica. Vodite računa: pesak, beton i voda reflektuju sunčeve zrake.
- Obezbedite dovoljno osvežavajuće tečnosti: Tokom letnjih dana važno je da beba ostane hidrirana – voda i majčino mleko su najbolji izbori.
- Obucite bebu u odeću koja štiti od sunca: Lagana bluzica dugih rukava i letnje pantalone adekvatno će zaštititi nežnu bebinu kožu.
- Zaštite i oči: Iako se u vezi sa suncem najviše govori o zaštiti kože, treba da znate da je zaštita očiju podjednako važna. Šeširi sa širokim obodom sačuvaće osetljive oči vašeg deteta. Pored toga, možete koristiti i naočare za sunce. Naime, ove naočare su mnogo više od modnog detalja. Ukoliko naviknite svoje dete da tokom letnjih izlazaka nosi naočare koje nude UVA/UVB zaštitu širokog spektra, njegove oči će biti zaštićene od sunca. Prilikom odabira odgovarajućeg modela, potražite one koji su označeni sa „100% UV zaštita“ ili „UV 400“.
- Oprezno sa kremom za sunčanje: Izbegavajte upotrebu kreme za sunčanje kod beba mlađih od šest meseci. Naime, u ovom uzrastu koža deteta je veoma osetljiva i korišćenje krema za sunčanje može da dovede do alergijskih reakcija. I kod nešto starijih beba ograničite upotrebu kreme na područja koja se ne mogu lako pokriti ili zasenčiti, kao što su šake i lice. Potražite kremu koja sadrži titanijum dioksid i cink oksid jer ovi sastojci obično ne iritiraju delikatnu kožu.
- Pratite ponašanje i reakcije vaše bebe. Ako je beba nervozna, previše plače ili ima crvenilo na delovima kože koji su izloženi, odmah je uvedite unutra.
- Nemojte da izlazite kada je sunce najjače. Izbegavajte vreme izlaganja suncu kada je njegov uticaj najveći, a to je između 10 i 16 časova. Umesto toga, vodite bebu u ranu jutarnju ili kasnu popodnevnu/večernju šetnju.
- Vodite računa o suncu i dok ste u zatvorenom prostoru i tokom oblačnih dana. Često smo izloženi suncu i kada nismo svesni. Setite se samo koliko ste puta na moru izgoreli tokom oblačnog dana ili tokom vožnje u klimatizovanom automobilu. Do 85% UV zraka može proći kroz oblake. Drugim rečima, to što možda ne osećate dejstvo sunca, ne znači da mu niste izloženi. Zato, zaštitite bebu prilikom vožnje u automobilu (staklo ne blokira UVA zrake), kao i tokom oblačnih dana.
VAŽNO: Krema za sunčanje zaštitiće vaše dete od UV zraka, ali ga neće zaštiti od toplote.
Nadamo se da će ovi saveti pomoći da vi i vaša beba bezbrižno uživate u letu.