Zašto je vitamin B važan u trudnoći
Šta želite da naučite
Vitamin B za trudnice
Unos Vitamina B u trudnoći je jako bitan. Osim što smanjuje rizik od urođenih mana, unos Vitamina B ublažava neke simptome trudnoće. Zbog toga je uzimanje Vitamina B za trudnice odličan način da osigurate da Vi i vaša beba dobijate sve neophodne vitamine za zdravu trudnoću. Treba imati na umu, da unos Vitamina B u trudnoći ne može da zameni zdravu ishranu, nego samo da je podrži.
Vitamin B u trudnoći
Svako ko se imalo stručno bavi ishranom, najpre će vam preporučiti unos svih nutrijenata putem hrane. Uz unos vitamina hranom unećete i ostale nutrijente, poput fitonutrijenata koji će takođe koristiti vašem organizmu.
Unos vitamina B u trudnoći se najčešće pospešuje i korišćenjem Beviplexa i najverovatnije je da će vaš doktor ovo preporučiti. Inače, konkretno za vitamine, unos suplementima (tablete, praškići) može biti i opasan, ako se ne pazi na doziranje (što se posebno odnosi na vitamine topljive u mastima, jer se oni duže zadržavaju u telu od onih koji su topljivi u vodi). Sada da razjasnimo nekoliko ključnih stvari vezanih za kompleks vitamina B.
Vitamin B1
Vitamin B za trudnice je važan u metabolizmu ugljenih hidrata, za normalno funkcionisanje membrane neurona i služi za poboljšanje koncentracije i bolje korišćenje mentalnih sposobnosti. Nedostatak ovog vitamina uzrokuje bolest beri – beri, koja se ogleda u poremećajima centralnog nervnog sistema i slabosti mišića. Preporučeni dnevni unos je 0,9 – 1,5 mg za muškarce, i 0,8 – 1,1 mg za žene. Procenjuje se da telo dnevno apsorbuje oko 1 mg, a višak se izlučuje. Ima ga u proizvodima od celih žitarica, semenkama suncokreta, svinjetini.
Vitamin B2
Vitamin B2 nazivaju faktorom disanja ćelija. Uključen je u metabolizam svih makronutrijenata. Ima ključnu ulogu u konverziji aminokiselina i masti u aktiviranju vitamina B-6 i folne kiseline. Manjak utiče na zdravlje kože i sluzokože, rožnjače oka i omotača neurona. Preporučeni dnevni unos je 1,4 – 1,7 mg za muškarce, i 1,2 – 1,3 mg za žene. Ima ga u mleku mlečnim proizvodima i jetri.
Vitamin B3
Ovaj vitamin se javlja u 2 oblika: kao nikotinska kiselina i njena so – nikotinamid. Važan je deo koenzima potrebnih u metabolizmu glukoze, masti i alkohola. Pomaže kod povišenog holesterola i triglicerida, pri bolnim menstruacijama, kod akni, fotosenzitivnosti i još nekim sličnim stanjima. Nedostatak nikotinske kiseline dovodi do bolesti poznate pod imenom pelagra. Pelagra se često naziva 3D bolešću jer je obeležavaju dermatitis, dijareja i demencija. Javlja se često kod osoba čija je ishrana siromašna proteinima, a to je najčešće kod hroničnih alkoholičara. Veće količine nikotinske kiseline mogu biti toksične. Za ovaj vitamin nema strogo definisane preporučene dnevne doze, već se granice kreću od 15 – 20 mg. Najbogatiji izvori su pečurke, lisnato tamno zeleno povrće, pivski kvasac, kikiriki, riba i meso.
Vitamin B3 za trudnice
Unos Vitamina B3 u trudnoći je bitan, jer on pomaže regulisanju visokog sadržaja holesterola i triglicerida u krvi, a čista pantotenska kiselina pomaže kod reumatoidnog artritisa i u prevenciji akni. Dnevni unos je 4 – 7 mg za odrasle i 3 – 4 mg za adolescente. Izvori su meso, riba (posebno losos) kao i cele žitarice.
Vitamin B6
Kompleks vitamina B, a pogotovo Vitamin B6 je i dalje važan. Vitamin B6 služi za izgradnju aminokiselina, a samim tim i proteina. Proteini izgrađuju kompletan organizam (ćelije i tkiva, hormone). Koristi se kod autizma, depresije, visokog holesterola, visokog homocisteina, kamena u bubregu, astme, ateroskleroze, PMS-a. Preporučene količine vitamina B6 za muškarce su 2.0 mg, a za žene 1.6 mg pri normalnoj ishrani. Glavni izvori su meso, riba, jaja, mleko, krompir, žitarice, banane, avokado i grožđe.
Vitamin B7
Ovaj vitamin ima važnu ulogu u procesu stvaranja glukoze i aminokiselina, pri sintezi masnih kiselina i sintezi glikogena. Njegov manjak je takođe redak, a u slučaju da se ipak dogodi, prvi znak je opadanje.
Ceo kompleks Vitamina B za trudnice igra veliku ulogu za vaše zdravlje dok je vaša beba u razvoju. Vitamin B za trudnice je pogotovo važan u prvom tromesečju. Zbog toga se osigurajte i prionite na ove namirnice koje smo gore naveli, a nije zgoreg ni da se potpomognete i suplementima, u slučaju da je to vaš lekar preporučio.
Vitamin B12
Vitamin B12 je nutrijent koji pomaže u održavanju zdravlja živaca i krvnih ćelija u telu i pomaže u stvaranju DNK, genetskog materijala u svim ćelijama. Vitamin B12 takođe pomaže da se spreči vrsta anemije koja se naziva megaloblastična anemija koja čini ljude umornim i slabim. Preporučena količina vitamina B12 ili kobalamina tokom trudnoće iznosi oko 2,6 mikrograma dnevno. Doktori veruju da će dodatak vitamina B-12 zajedno sa folnom kiselinom (koji se nalazi u prenatalnim vitaminima) pomoći u sprečavanju urođenih defekata kao što su spina bifida i defekti koji utiču na kičmu i centralni nervni sistem. Baš zbog toga je vitamin B u trudnoći jako bitan.
Preuzeto sa sajta www.hocubebu.rs