fbpx



Materinstvo Dobro je znati Ekcem kod beba

Ekcem kod beba

Ekcem ili atopijski dermatitis je jedno od najčešćih kožnih stanja kod beba i dece, pored temenjače. U ovom tekstu ćete saznati šta je ekcem kod beba, zašto se javlja i kako se simptomi mogu ublažiti.

Šta je ekcem kod beba?

Ekcem kod beba, ili infantilni atopijski dermatitis, je stanje kože koje izaziva pojavu suvih, osetljivih delova na koži bebe, koji svrbe. Najčešće se javlja na temenu, čelu i obrazima, ali se mogu javiti i na rukama, nogama i stomaku.

Ekcem pogađa između 10% i 20% dece širom sveta. Kod mnogih beba ovo stanje je nasledno – rađaju bez dovoljne količine proteina koji stvara jaku zaštitnu barijeru između kože i spoljašnje sredine. Kada je ta kožna barijera oslabljena, iritansi i alergeni lakše prodiru kroz kožu, što dovodi do svraba, osipa i drugih neprijatnih simptoma. [1]

Ne postoji lek za ekcem, ali ako otkrijete šta pokreće osip kod vaše bebe, možete pomoći da ga izbegnete. Kada se ipak pojavi, hidratantne kreme i lekovi mogu pomoći u ublažavanju simptoma.

Simptomi ekcema

Prepoznatljiv znak ekcema kod beba je osip u vidu malih ispupčenja na određenim delovima tela. Kod beba mlađih od 6 meseci, ekcem se najčešće javlja na temenu i licu. Možete ga primetiti na čelu, obrazima, bradi i oko usta. Nakon 6 meseci, osip se može pojaviti oko laktova i kolena. Često se javlja na pregibu kolena i lakta.

Ostali simptomi infantilnog atopijskog dermatitisa mogu uključivati:

*Intenzivan svrab koji može remetiti san
*Suvu kožu koja može pucati i krvariti
*Plikove
*Curenje tečnosti iz osipa izazvanog ekcemom

Zašto se javlja?

Kombinacija genetike i faktora spoljašnje sredine najviše utiču na pojavu ekcema.

Genetski faktori

Ukoliko otaci i majka i bliski srodnici imaju istoriju sezonskih alergija, astme, brohhitisa ili atopijskog dermatitisa, onda i beba ima veće šanse da razvije ovo stanje.

Mnoge bebe koje pate od ekcema rađaju se bez dovoljne količine posebnog proteina koji se zove filagrin. Ovaj protein ima veoma važnu ulogu u formiranju zaštitne barijere između kože bebe i spoljašnjeg sveta. Bez dovoljno filagrina, gornji sloj kože (epiderm) ne funkcioniše pravilno, što otežava zadržavanje vlage u koži i dovodi do suve kože.

Faktori spoljašnje sredine

Izloženost različitim faktorima iz okruženja vaše bebe može izazvati izbijanje ekcema. Iritansi i alergeni mogu da prodru kroz kožu vaše bebe, nakon čega se razvijaju simptomi ekcema.

Neki od najčešćih okidača uključuju:

*Alergene, poput peruti kućnih ljubimaca, prašine, polena i određenih namirnica
*Proizvode za bebu, kao što su vlažne maramice, puder ili losioni s jakim mirisima
*Sintetičke tkanine, poput odeće, posteljine i ćebadi
*Kućne proizvode, kao što su sapuni, šamponi i deterdženti za veš
*Infekcije, poput obične prehlade
*Temperaturne faktore, kao što su toplota, suv vazduh i znojenje, kao i suv vazduh tokom grejne sezone

Ako uspete da otkrijete šta izaziva ekcem kod vaše bebe, moći ćete da izbegnete te okidače i sprečite javljanje ili pogoršanje stanja.

Kako ublažiti simptome?

Ne postoji lek za ekcem, ali dostupne terapije mogu pomoći koži bebe da se oporavi i ublaže njeni simptomi. Lečenje infantilnog atopijskog dermatitisa zasniva se na tri osnovna koraka:

1. Hidratacija kože

Nanošenje hidratantne kreme pomaže u obnavljanju zaštitne barijere kože. Kreme održavaju kožu hidriranom i smanjuju upalu koja uzrokuje simptome. Birajte kreme namenjene bebama i izbegavajte proizvode s mirisima. Najbolje vreme za nanošenje hidratantne kreme je odmah nakon kupanja, kao i nekoliko puta dnevno kada koža izgleda suvo.

2. Topički kortikosteroidi

Mazanje masti koja sadrži kortikosteroide može pomoći u smanjenju upale i ublažavanju simptoma. Kod blagih oblika ekcema, možete naneti hidrokortizonsku mast od 1% (koja se kupuje bez recepta) dva puta dnevno, ne duže od jedne sedmice. Kod umerenih do težih oblika, pedijatar može propisati jaču, terapijsku mast na recept. Najbolje bi bilo da se obratite lekaru ako primetite ekcem kako bi korišćenje kreme sa kortikosteroidima bilo isključivo pod nadzorom lekara.

3. Izbegavanje okidača iz okruženja

Ako uspete da otkrijete šta izaziva ekcem kod vaše bebe, izbegavanje tih faktora može pomoći koži da se oporavi i spreči nova pogoršanja. Alergolog može testirati bebinu kožu kako bi se utvrdilo da li je alergična na određene supstance iz svog okruženja s kojima dolazi u redovan kontakt.

Kada se obratiti lekaru?

Obratite se pedijatru ako koža vaše bebe pokazuje znake infekcije. Bebe kojima je dijagnostikovan ekcem imaju povećan rizik od razvoja infekcija, jer njihova zaštitna kožna barijera ne funkcioniše kako treba. Češanje dodatno može oštetiti kožu i otvoriti put bakterijama i virusima.

Znaci infekcije uključuju:

*Plikove ili ranice ispunjene tečnošću
*Žutu krastu koja se stvara oko osipa izazvanog ekcemom
*Otok i tamnocrvenu do ljubičastu boju osipa
*Bol ili osetljivost na dodir
*Povišenu temperaturu ili drhtavicu

U tim slučajevima važno je brzo reagovati i obratiti se lekaru radi adekvatnog lečenja.

Zaključak

Iako ne postoji trajan lek, važno je znati da se ekcem kod beba može držati pod kontrolom uz pravilnu negu, izbegavanje uzroka koji dovode do atopijskog dermatitisa i redovno korišćenje hidratantnih krema. Simptomi često postaju blaži s godinama, a kod mnoge dece se povlače do pete godine života. Ipak, koža ostaje osetljiva i sklona problemima poput suve kože i kože sklone aknama, pa je nega važna i kasnije u životu.

Uzrok nastanka ekcema obično je kombinacija genetske predispozicije i faktora iz okoline. Deca čiji roditelji pate od stanja kao što su astma ili alergijski rinitis imaju veću verovatnoću da razviju ekcem. Zato je važno na vreme prepoznati simptome i lečiti ekcem kod beba na pravilan način kako bi se očuvalo njihovo zdravlje i kvalitet života.

Proizvodi

FEMIBION 1 - za period planiranja trudnoće i ranu trudnoću do 12. nedelje

Femibion® 1 vam obezbeđuje dovoljno folata u formi folne kiseline i Metafolina®. Metafolin® je direktno dostupan oblik folata koji telo ne mora prethodno da pretvara. Adekvatan nivo folata kod majke smanjuje rizik za razvoj defekta neuralne cevi dok se plod razvija.
Detaljnije

FEMIBION 2 - od 13. nedelje trudnoće do porođaja i u periodu dojenja

Femibion® 2 vam obezbeđuje dovoljno folata u formi folne kiseline i Metafolina®. Sadrži i druge brižno odabrane sastojke od kojih posebno izdvajamo lutein koji udružen sa omega 3-masnim kiselinama doprinosi normalnom rastu i razvoju ploda, kao i intelektualnim, motoričkim i kognitivnim sposobnostima deteta.
Detaljnije

Saveti

Nega kože u trudnoći
Nega kože trudnice U periodu trudnoće, čak i u periodu pripreme za trudnoću, nemojte zanemariti negu kože. Bitno je da se u toku trudnoće osećate lepo i samopouzdano, zato je nega kože trudnice bitna stvar. Za vreme trudnoće se u…
Pročitajte više
Vežbe u trudnoći
Vežbe za trudnice su lagane vežbe koje su posebno prilagođene stanju u kome se nalaze buduće mame. One su od velikog značaja jer se buduće mame pripremaju za sam trenutak dolaska bebe na svet. Istovremeno im olakšavaju da prođu kroz…
Pročitajte više
Da li je vaš štit dovoljno jak da vas zaštiti? Važnost imuniteta u fazi pripreme za trudnoću
Šta želite da naučite Trudnoća i ishrana Vitamin B Imunitet i trudnoća Naše telo poseduje impresivne odbrambene snage, poznate kao imuni sistem, kojima blokira, hvata i neutrališe strane organizme koje prepoznaje kao pretnju. Osnovna uloga imunog sistema je uspostavljanje prirodne…
Pročitajte više

Preporučujemo

Epiziotomija: Šta je i koji su rizici?
Epiziotomija je nekada bila rutinska procedura kod svakog porođaja, ali danas se ne izvodi…
Pročitajte više
Ekcem kod beba
Ekcem ili atopijski dermatitis je jedno od najčešćih kožnih stanja kod beba i dece,…
Pročitajte više
Folikularna faza menstrualnog ciklusa
U ovom tekstu ćete saznati šta je folikularna faza, čemu služi i da li…
Pročitajte više