fbpx



Trudnoca Dobro je znati Kako da ostanete hidrirane tokom leta u trudnoći?

Kako da ostanete hidrirane tokom leta u trudnoći?

Leto je vreme kada pravilnoj hidrataciji posvećujemo više pažnje nego inače. Jednostavno naše telo traži načine kako da se najbolje rashladi i nosi sa visokim temperaturama. A tokom trudnoće trebalo bi da dodatno povedete računa o tome da li unosite dovoljno tečnosti u svoj organizam:

  • Naime, kada ste u drugom stanju količina krvi u vašem telu povećava se za 30% do 50% zbog čega možete da se osećate toplije nego inače. Posebno tokom trećeg trimestra dolazi do pojačanog znojenja. Kada se ove redovne promene povežu sa visokim spoljnim temperaturama, one dovode do nelagodnosti koja smanjuje vaše uživanje u letu i trudnoći.

Međutim, to ne znači da treba celo leto da provedete u zatvorenim, rashlađenim prostorijama: svež vazduh i vitamin D, kao i zabavne letnje aktivnosti imaju izuzetno pozitivan uticaj na trudnoću. Sve što je potrebno je da preduzmete nekoliko jednostavnih koraka kako biste pravilno “rashladili” sebe i bebu.

9 načina da ostanete hidrirane tokom leta

Zajedno sa dobrom ishranom i aktivnošću, adekvatna hidratacija je ključni deo zdrave trudnoće.
Međutim, količina tečnosti koju je potrebno uneti kako bismo ostali hidrirani, može varirati. Naime, ona zavisi od brojnih faktora kao što su lokacija (klima i nadmorska visina) i nivoa fizičke aktivnosti.

Najsigurnije je da se posavetujete sa svojim doktorom kako biste utvrdili koliko vam je tečnosti potrebno na dnevnom nivou. Bez obzira na količinu, sledeći saveti pomoći će vam da svoj organizam držite u optimalnom stanju tokom leta.

  1. Neka vam voda bude uvek pri ruci. Većina nas jednostavno zaboravi da popije dovoljno vode tokom dana. Da bismo to izbegli, nije loše da, dok smo u kući, uvek u blizini imamo napunjen bokal. Ukoliko ste van kuće, obavezno ponesite sa sobom flašicu vode.
  2. Unosite dovoljno vode. Optimalna količina vode koju bi trebalo da pijete u trudnoći kreće se od 1,8L do 2,5L, ali može varirati u zavisnosti od vaše kilaže i nivoa aktivnosti. Takođe, leti ova količina može biti i viša. Drugim rečima, koristite ove brojke kao orijentir.
  3. Izbegavajte šećere i kofein. Nisu sve tečnosti iste, odnosno nemaju sve isti efekat na našu hidrataciju. Gazirana, zaslađena i pića koja sadrže kofein zapravo mogu doprineti da naš organizam gubi vodu i tako neprimetno dospe u stanje dehidriranosti.
  4. Dodajte malo voća i povrća u vodu. Jedan limun, limeta ili krastavac pretvoriće običnu čašu vode u pravu letnju poslasticu. Evo nekih kombinacija koje možete dodati vodi i tako zapravo uživati dok se hidrirate: krastavac, menta i limun; kivi i jagode; lubenica i limeta; maline i nana; borovnica, limun i ruzmarin. Pustite mašti na volji i eksperimentišite.
  5. Redovno se rashlađujte. Tuširanje leti nije samo u funkciji održavanja higijene, već je i sjajan način da se rashladimo. Plivanje je još jedna zabavna aktivnost, koja osim što vam pomaže da ostanete rashlađeni ima i druge brojne benefite.
  6. Napravite raspored. Da biste bili sigurni da unosite neophodne tečnosti, nije loše da napravite sebi neki raspored. Tako ispijanje vode može da se pretvori u pravi mali ritual: odredite sebi da popijete čašu ili dve kad se probudite, zatim za doručak, ručak i večeru i kada krenete u krevet. Ili, jednostavno podesite alarm na svom telefonu koji će vas na svakih sat vremena podsećati da popijete vode. Tu su, takođe, i brojne aplikacije za telefon koje će vam omogućiti da pratite nivoe tečnosti koje unosite.
  7. Nosite odeću od kvalitetnih materijala. Lagana letnja odeća od adekvatnih materijala kao što su pamuk, lan, svila i poliester dozvoliće vašem telu da diše i da bolje reguliše svoju temperaturu tokom vrelih dana.
  8. Konzumirajte voće i povrće. Osim što su ukusni, lubenice, dinje i krastavci bogati su vodom i prijaće vašem telu.
  9. Jedite supe i čorbe. Kuvani napici od povrća ne samo da su hranjivi već pomažu i u smanjenju otoka, zadržavanju vode i adekvatno hidriraju naše telo.

Leto je mnogima omiljeno godišnje doba, a uz pravilnu hidrataciju vaša beba i vi uživaćete u njemu.

Važnost hidratacije tokom trudnoće
Adekvatan unos tečnosti od velikog je značaja za održavanje zdrave i bezbedne trudnoće. Kao budućoj mami, vama i vašoj bebi potrebno je više vode nego prosečnoj osobi. To je zato što voda preuzima dodatne uloge tokom trudnoće. Na primer, ona istovremeno hrani i štiti vašu bebu:

  • Voda je suštinski deo placente, koja isporučuje hranljive materije bebi koja raste, i amnionske tečnosti (plodova voda), koja štiti vašu bebu tokom trudnoće.

Neadekvatan unos tečnosti tokom dužih vremenskih perioda može dovesti do niskih nivoa plodove vode i izazvati Brakston-Hiksove kontrakcije, tzv. lažne kontrakcije koje se javljaju tokom trudnoće. Uz to blaga dehidratacija ume da izazove razdražljivost, glavobolju i umor.

S druge strane, dodatni unos vode tokom trudnoće ima važne benefite za vas i vašu bebu:

  • Povećava zapreminu krvi;
  • Doprinosi izgradnji novog tkiva i distribuciji hranljivih materija;
  • Reguliše telesnu temperaturu;
  • Ublažava zatvor;
  • Smanjuje infekcije urinarnog trakta;
  • Pomaže u izbacivanju toksina i otpada;
  • Doprinosi formiranju plodove vode;
  • Podržava cirkulatorni sistem vaše bebe i može pomoći u smanjenju rizika od prevremenog porođaja. Najčešći simptomi dehidratacije

Najčešći simptomi dehidratacije

Vaše telo će vam slati različite signale da su mu potrebni tečnost i elektroliti:

  1. Najočigledniji znak da treba da pijete vodu je žeđ. Iako to deluje suviše jednostavno, mnogi su naučili da ignorišu ovaj osećaj sve dok ne postanu ekstremno žedni, odnosno dovedu sebe do stanja ozbiljnije dehidriranosti. Pamučna usta, osećaj suvoće i lepljivosti u ustima siguran su znak da vam je potrebna tečnost.
  2. Drugi način da proverite hidriranost svog organizma je da pratite boju urina. U idealnom slučaju, on je blede, limunkaste boje, dok tamno žuti urin može da ukazuje da vam je potrebna čaša vode ili neke druge tečnosti.
  3. Tu su takođe i znaci dehidratacije koji nisu tako očigledni. Na primer, možete osetiti glavobolju, omamljenost, vrtoglavicu, pospanost, zatvor, pregrajanost ili mučninu.

Drugim rečima, slušajte svoje telo, posebno tokom letnjih meseci, i povećajte unos tečnosti.

Proizvodi

FEMIBION 1 - za period planiranja trudnoće i ranu trudnoću do 12. nedelje

Femibion® 1 vam obezbeđuje dovoljno folata u formi folne kiseline i Metafolina®. Metafolin® je direktno dostupan oblik folata koji telo ne mora prethodno da pretvara. Adekvatan nivo folata kod majke smanjuje rizik za razvoj defekta neuralne cevi dok se plod razvija.
Detaljnije

FEMIBION 2 - od 13. nedelje trudnoće do porođaja i u periodu dojenja

Femibion® 2 vam obezbeđuje dovoljno folata u formi folne kiseline i Metafolina®. Sadrži i druge brižno odabrane sastojke od kojih posebno izdvajamo lutein koji udružen sa omega 3-masnim kiselinama doprinosi normalnom rastu i razvoju ploda, kao i intelektualnim, motoričkim i kognitivnim sposobnostima deteta.
Detaljnije

Saveti

Nega kože u trudnoći
Nega kože trudnice U periodu trudnoće, čak i u periodu pripreme za trudnoću, nemojte zanemariti negu kože. Bitno je da se u toku trudnoće osećate lepo i samopouzdano, zato je nega kože trudnice bitna stvar. Za vreme trudnoće se u…
Pročitajte više
Vežbe u trudnoći
Psihofizička priprema trudnica Su specijalno osmišljene lagane vežbe koje su posebno prilagođene stanju u kome se nalaze buduće mame. One su od velikog značaja jer se buduće mame pripremaju za sam trenutak dolaska bebe na svet. Istovremeno im olakšavaju da…
Pročitajte više
Da li je vaš štit dovoljno jak da vas zaštiti? Važnost imuniteta u fazi pripreme za trudnoću
Šta želite da naučite Trudnoća i ishrana Vitamin B Imunitet i trudnoća Naše telo poseduje impresivne odbrambene snage, poznate kao imuni sistem, kojima blokira, hvata i neutrališe strane organizme koje prepoznaje kao pretnju. Osnovna uloga imunog sistema je uspostavljanje prirodne…
Pročitajte više

Preporučujemo

Prvi trimestar trudnoće: šta možete da očekujete i kako da se pripremite
Od sreće i radosti, preko različitih promena kroz koje telo prolazi do neočekivanih emotivnih…
Pročitajte više
Kako se nositi sa neželjenim savetima i kritikama kao nova mama
Mnogo babica, kilavo dete - zna da kaže naš narod. Isto bi se moglo…
Pročitajte više
Letnja ishrana za povećanje plodnosti: Šta jesti, a šta izbegavati?
Leto je vreme romantike, sanjarenja i odmora. Drugim rečima, savršeno godišnje doba za planiranje…
Pročitajte više