Kako negovati kožu tokom trudnoće?
Lepa i zdrava koža ističe lepotu žene i daje joj poseban sjaj, zato je važno negovati je na adekvatan način. Tokom trudnoće dolazi do brojnih promena na telu žene, uključujući i promene na koži. Trudnice gube dosta vitamina bitnih za kožu pa ona iznenada može postati suva i bez sjaja. Pored ovoga, mogu se pojaviti akne, strije i proširene vene. Kako trudnica može pomoći svojoj koži?
NA ŠTA PRVO TREBA DA OBRATIM PAŽNJU?
Najpre treba spomenuti higijenu koja je osnova nege. Redovno čišćenje kože, kupanje i umivanje su uvek tačka br. 1 za početak brige o sebi jer ,,čista koža je i zdrava koža’’.
Nega kože u trudnoći, kao i u periodu pre, zahteva korišćenje preparata koji će vašoj koži nadomestiti ono što joj nedostaje, te je najbezbednije koristiti preparate na biljnoj bazi bez salicilne kiseline i benzoil peroksida. Preparate koje treba izbegavati su oni koji u sebi sadrže: formaldehide, retinoide, hidrohinon, parabene, sulfate, silikone i flatate. Ovi sastojci nisu bezbedni za trudnice jer ulaze u organizam kroz pore i svojim dejstvom mogu imati negativan uticaj. Sledeći put kada u kupovini naiđete na proizvode za negu kože koji sadrže ove sastojke slobodno ih vratite na policu.
Benefite u nezi donose kreme sa cinkom, na bazi meda ili aloe koji osetljivu kožu umiruju i neutrališu svrab. Kokosovo ulje je jedno od najboljih prirodnih preparata, a bezbedno je i za trudnice i bebe.
LEPO VREME I SUNČANJE
Utvrđeno je da trudnice nemaju dovoljno vitamina D, zbog toga je važno da provode vreme na suncu i svežem vazduhu. Naravno, u tim trenucima se treba zaštititi od opekotina i zračenja, pa je najbolje da birate jutarnje časove za sunčanje i obraćajte pažnju na sastojke kreme sa zaštitnim faktorom koju koristite. Imajte na umu da faktor kreme ne sme biti manji od 30. Kad god se izlažete suncu potrudite se da koža bude zaštićena kremom jer je na taj način štitite od oštećenja i zračenja. Oblačite prirodne matrijale u kojima koža može da ,,diše’’ i izbegavajte sintetičku odeću kako ne bi došlo do iritacija. Ukoliko razmišljate o odlasku u solarijum, znajte da ni u najmanjoj meri nije bezbedan za vas.
DA LI JE ISHRANA ZNAČAJNA U NEZI KOŽE?
Za zdravu kožu je bitno i ono što trudnica jede i da li unosi dovoljno vitamina. Pokušajte da obogatite ishranu voćem i povrćem putem kojih se i vi i beba snabdevate neophodnim vitaminima. Vitamini C i E su od velike važnosti za negu kože te je preporučljivo da trudnice konzumiraju namirnice bogate ovim vitaminima (citrusi, borovnice, avokado…).
Svakoj trudnici se preporučuje da uzima Femibion, vitaminski suplement, kao dodatak ishrani jer putem njega dobija sve neophodne vitamine koji su važni i za nju i bebu.
Za zdravu i negovanu kožu neophodna je hidratacija (preporučljivo vodom i biljnim čajevima), pogotovo u vreme velikih vrućina kada telo samo po sebi gubi više tečnosti.
KAKO DA IZBEGNEM STRIJE I CELULIT?
Kritične regije podložne strijama su stomak, grudi, leđa, kukovi i noge te na njih trudnice treba da obrate dodatnu pažnju. Strije se javljaju pri širenju kože. Korišćenje ulja sa vitaminom E, kokosovog ulja i krema sa cinkom i alojom učiniće vašu kožu elastičnijomm i smanjiti rizik od pucanja. Međutim, ne postoji stopostotna garancija u sprečavanju strija jer to zavisi od kvaliteta kože i njene generalne elastičnosti. Pomoć kod pojave celulita je prilagođena fizička aktivnost i regulisana ishrana. Tretmani nisu preporučljivi.
PROMENE NA KOŽI U VIDU FLEKA. ŠTA SE DEŠAVA?
U trudnoći koža proizvodi više hormona zbog kojih se pojavljuju melazma i hloazma tj. trudničke fleke uzrokovane povećanom pigmentacijom. Kod ovog problema od pomoći je umereno izlaganje sunčevim zracima i korišćenje prirodnih sastojaka poput meda i limunske kiseline. Med pomaže kod tamnih mrlja na koži, a limun se koristi kao prirodni izbeljivač potamnelih delova kože. Nanesete ih na željene delove 12 sati pre izlaganja suncu, za sigurniji efekat.
KAKO DA SPREČIM PROŠIRENE VENE I ,,RUMENILO’’?
Proširene vene i kapilari na nogama posledica su povećanja volumena krvi na zidovima vena, većeg pritiska na nogama usled povećane telesne težine tokom trudnoće, ali i naslednih faktora. Ukoliko niste imali problem sa proširenim venama pre trudnoće i nemate genetsku predispoziciju za njih, vene i kapilari će se povući nakon trudnoće. Jedan od načina za prevenciju ovog problema jeste vođenje računa da optimalno povećanje telesne težine ne pređe 12kg, što je značajno i za kompletno stanje organizma. Ne postoji preparat koji ima potpuno proveren učinak u regulaciji tegoba, ali adekvatno rešenje jesu namenski dizajnirane čarape i elastični zavoji. Međutim, vrlo ih je neprijatno nositi, pogotovo tokom toplijih dana.
Popucali kapilari se mogu pojaviti i na licu kao crvenilo tj. ,,rumenilo’’ koje trudnica pre nije imala. Jačanju kapilara doprinose kreme na bazi kamilice, lipe, nevena, aloe i pantenola.
KAKO BEZBEDNO REŠITI PROBLEM SA AKNAMA I BUBULJICAMA U TRUDNOĆI?
Zbog promena hormonalnih vrednosti neretko se u trudnoći pojavljuju akne i bubuljice. Da bi se neutralisale važno je unositi što više vode kako bi hidratacijom toksini bili izbačeni iz organizma. Takođe, treba izbegavati prženu, začinjenu i masnu hranu, kao i slatkiše sa industrijskim šećerom. Dobar način za čišćenje lica jeste piling sodom bikarbonom, koja je potpuno bezbedna za kožu trudnice a pritom i vrlo pristupačna. Ovakav piling se može koristiti i za negu ostatka kože. Maske od čiste gline sa kapima čajnog drveta su bezbedne za trudnice koje imaju problem sa masnom kožom.
Proverite sadržaj svakog preparata kako biste bili sigurni da ne sadrže hemijske supstance koje ne prijaju vašoj koži. Takođe, sa ozbiljnijim dermatološkim problemima ne smete eksperimentisati već se obratite dermatologu za adekvatne savete i terapiju.