Trudnoća nakon histeroskopije
Histeroskopija predstavlja “zlatni standard” u dijagnostici i lečenju promena u šupljini materice. To je minimalno invazivna kratkotrajna procedura koja omogućava ginekologu da izvrši inspekciju materične šupljine (pregleda unutrašnjost materice) kako bi dijagnostikovao i izlečio uzroke poremećaja i bolesti materice.
Kao rutinska procedura trebalo bi da se izvodi kod svih pacijentkinja koje su u planu za metode asistirane reprodukcije, pre prvog ciklusa vantelesne oplodnje.
Histeroskopija je intervencija u kojoj se koristi histeroskop – uzani teleskop širine 4mm uz pomoć koga lekar sagledava unurašnjost materice. Ova intervencija se radi u dnevnoj bolnici i oporavak je izuzetno brz.
Dijagnostička histeroskopija (mini histeroskopija) daje ginekologu informacije neophodne za postavljanje pravilne dijagnoze (priraslice, polip endometrijuma, miom, deformacija materične šupljine), kao i stanje endometrijuma, ušca jajovoda i cervikalnog kanala kao važne faktore u pripremi za vantelesnu oplodnju (VTO – IVF).
Preporučljivo je da se histeroskopija uradi neposredno posle menstrualnog krvarenja, dakle između osmog i dvadesetog dana ciklusa. Intervencija se sprovodi u opštoj intravenskoj anesteziji.
Komplikacije dijagnostičke histeroskopije su veoma retke. Statistički gledano, dešavaju se u 2% slučajeva. Većina pacijenata ne oseća nikakve tegobe za vreme i posle intervencije. Međutim, postoje određene neprijatnosti koje se mogu desiti tokom intervencije. Najčešća neprijatnost je bol koji pacijenti osećaju posle histeroskopije. Bol se može porediti sa nešto jačim menstrualnim bolovima i nije zabrinjavajući.
Histeroskopija se preporučuje grupi pacijentkinja sa ultrazvučno dokazanom patologijom materične šupljine i svi slučajevi rekurentnih, ponovljenih neuspeha vantelesne oplodnje (RIF), pa čak i grupacija pacijentkinja koje su iskusile bar jedan neuspeli pokušaj VTO.
Da biste shvatili da li je verovatnoća trudnoće odlična nakon histeroskopije, trebalo bi da uzmete u obzir koje patologije su uzrok ove procedure. Ako je izvršena histeroskopija radi isključivanja faktora koji utiču na neplodnost, verovatnoća koncepcije deteta u bliskoj budućnosti se povećava.
U većini slučajeva trudnoća nakon histeroskopije endometrijalnog polipa javlja se u roku od 3-6 mjeseci. Ne treba da pokušavate da zatrudnite ranije, telo se mora oporaviti da bi u potpunosti eliminisalo pobačaj u budućnosti. Mnoge žene ignorišu preporuke ginekologa, a trudnoća počinje u narednom ciklusu, što može dovesti do komplikacija trudnoće.